۰
plusresetminus
پنجشنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۶

آخرین مراحل سرهم‌بندی تلسکوپ فضایی جیمز وب

ایتنا - مونتاژ تلسکوپ فضایی جیمز وب، به‌طور کامل به پایان رسید و اجزای رصدخانه فضایی بزرگ و نسل جدید ناسا، سرانجام در کنار هم قرار گرفتند.
آخرین مراحل سرهم‌بندی تلسکوپ فضایی جیمز وب

به گزارش ایتنا و به نقل از Space، تلسکوپ فضایی جیمز وب (James Webb) تکمیل شده و آماده پرتاب به فضاست. در آخرین مرحله این پروژه می‌بایست یک سپر خورشیدی و «ساختارهای پالتی متحد» (که در هنگام پرتاب، اطراف تلسکوپ را دربر می‌گیرند)، بطور کامل مونتاژ و به بدنه اصلی تلسکوپ پیوند داده می‌شدند. بدین‌ترتیب، مهندسان موفق شده‌اند دو نیمه تلسکوپ فضایی جیمز وب را به یکدیگر پیوند دهند.
  
گفتنی است برای ساختن این تلسکوپ، ۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار هزینه شده و قرار است در ماه مارس سال ۲۰۲۱ به فضا پرتاب شود. بیل آکس (مدیر پروژه وب) می‌گوید: «مونتاژ این تلسکوپ، ابزارآلات علمی آن، سپر خورشیدی و فضاپیما در یک رصدخانه، بیانگر یک دستاورد باورنکردی توسط تمامی گروه وب است.»
 
وی می‌افزاید: «این مرحله از پروژه، در واقع کوشش‌های هزاران فرد در ناسا، آژانس فضایی اروپا، آژانس فضایی کانادا، و سایر شرکای صنعتی و دانشگاهی در طی بیش از ۲۰ سال را به تصویر می‌کشد.»
 

مهندسان ناسا برای مونتاژ، با استفاده از یک جرثقیل، بخش اصلی این تلسکوپ را که از قطعات نوری تشکیل شده، پایین آوردند و روی بدنه فضاپیما قرار دادند. البته سپر خورشیدی پیچیده و تاشدنی وب که موجب خنک نگه داشته شدن قطعات تلسکوپ در حین انجام عملیات می‌گردد، پیش‌تر به فضاپیما متصل شده بود. این گروه سپس دو نیمه را بصورت مکانیکی به هم متصل کردند. البته لازم است تکنسین‌ها اتصالات برقی میان قطعات را نیز ایجاد و آنها را آزمایش کنند.
 
پژوهشگران از این رصدخانه برای شکار کردن نشانه‌هایی از زندگی در اتمسفر سیاره‌های خارج از منظومه شمسی و مطالعه شکل‌گیری نخستین ستارگان و کهکشان‌های کیهان استفاده خواهند کرد.
 
گرگوری رابینسون (مدیر برنامه وب) می‌گوید: «اکنون می‌بینیم که تمامی بخش‌های وب به یکدیگر متصل شده و برای نخستین‌بار، به یک بدنه واحد در قالب یک رصدخانه تبدیل شده است. این گروه مهندسی گام بزرگی رو به جلو برداشته و بزودی خواهیم توانست نماهایی جدید و باورنکردنی از کیهان شگفت‌انگیزمان را تماشا کنیم.»
کد مطلب: 58066
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام