کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

محل فرود فضاپیماهای ناسا بر روی ماه

26 تير 1398 ساعت 23:05

ایتنا - نخستین شرکت‌ها برای حمل ابزارها و وسائل به ماه به‌عنوان بخشی از برنامه آرتمیس، توسط ناسا انتخاب شده‌اند. حال این پرسش مطرح است که این فضاپیماها در کدام قسمت ماه فرود خواهند آمد.


به گزارش ایتنا و به نقل از Space، ناسا در هفته گذشته اعلام کرد که برای حمل ادوات نخستین آزمایش‌های مدرن علمی بر روی سطح ماه، از خدمات سه شرکت بهره خواهد گرفت. این شرکت‌ها عبارتند از Astrobotic ،Orbit Beyond و Intuitive Machines.

شاراد بهاشکاران (مدیر مأموریت شرکت آستروباتیک)، می‌گوید: «ما یک دشت صاف و هموار را برای فرود انتخاب کرده‌ایم، عمدتاً به‌این دلیل که فرود مهم‌ترین مسأله در اولین مأموریت است و بدین‌ترتیب می‌توانیم ثابت کنیم که می‌توانیم از پس انجام این کار بر بیاییم.»
 
آقای بهاشکاران می‌گوید آستروباتیک مشخصاً نقطه‌ای موسوم به Lacus Mortis را انتخاب کرده است و دلیل آن، علاقه علمی به آن حوالی بوده است. او در ادامه می‌گوید که مأموریت‌های آتی این شرکت منحصر به این ناحیه نخواهد بود.
 
گفتنی است اینکه چقدر اطلاعات در مورد مکانهای فرود منتشر شده است، از شرکتی به شرکت دیگر متفاوت است. جان مورس (معاون علمی شرکت اُربیت‌بیاند) در رویداد رسانه‌ای خود، صرفاً گفت که این شرکت یک منطقه بیضوی به درازای دو کیلومتر را در نزدیکی ناحیه‌ای موسوم به Mare Imbrium هدف گرفته است.
 


سومین شرکت یا شرکت اینتوئیتیوماشینز با اینکه خیلی زودتر دست‌به‌کار انتخاب مکان فرود خود شده، اما تیم کرین (معاون تحقیق و توسعه این شرکت)، در جریان یک رویداد رسانه‌ای گفت هنوز هم در انتخاب نامزد نهایی خود از میان نواحی Oceanus Procellarum  و Mare Serenitatis مردد است.
 
یک معیار حائز اهمیت برای این شرکت در انتخاب نامزد نهایی، زمان‌بندی است. کرین می‌گوید: «از آنجا که ما از نیروی خورشیدی استفاده می‌کنیم، بهترین حالت برای ما، یک فرود صبحگاهی است تا این سطح‌نشین از بیشترین مقدار انرژی خورشیدی برخوردار شود».
 
از سوی دیگر، کریس کولبرت (مدیر برنامه‌های خدمات بارگیری ماهانه تجاری در مرکز فضایی جانسون ناسا واقع در هوستون) گفته است: «این محموله‌ها و وسائل فارغ از جایی که فرود می‌آیند، برای ما بسیار ارزشمند خواهند بود».
 


کد مطلب: 57202

آدرس مطلب: https://www.itna.ir/news/57202/محل-فرود-فضاپیماهای-ناسا-روی-ماه

ايتنا
  https://www.itna.ir