کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

درخشش ماهواره‌های استارلینک اسپیس‌اکس در آسمان شب

1 تير 1398 ساعت 8:39

ایتنا - یک رصدکننده در هلند، توانسته است از اوج گرفتن زیبای ماهواره‌های استارلینک فیلمی تهیه کند.


به گزارش ایتنا و به نقل از Space، اسپیس‌اکس به تازگی برای نخستین‌بار، تعداد ۶۰ ماهواره اینترنتی با نام استارلینک به مدار فرستاد. افرادی با تماشای آسمان توانستند این ماهواره‌ها را در حال اوج‌گیری، تماشا کنند.

در این میان، مارکو لانگبروک (یک رصدکننده ماهواره در هلند) با تهیه ویدئویی از تعدادی استارلینک که در حال اوج گرفتن بودند، علاقمندان را شگفت‌زده کرد. او در وبلاگ خود درSatTrackCam Leiden  نوشت: «این فیلم را من تهیه کرده‌ام. آماده باشید که قرار است شگفت‌زده شوید!» او همزمان با پرواز ماهواره‌ها، توانست دست‌کم ۵۶ عدد از این اشیاء را تشخیص دهد.
 
در این فیلم، ماهواره‌های استارلینک اسپیس‌اکس مانند رشته‌ای از مروارید، از آسمان شب عبور می‌کنند. اسپیس‌اکس این ماهواره‌ها را از ارتفاع ۴۴۰ کیلومتری سطح زمین به مدار اعزام کرده و مدار مقصد آنها، ۵۵۰ کیلومتر از زمین فاصله دارد. الون ماسک (مدیرعامل اسپیس‌اکس) نیز در پیامی توئیتری از اعزام این ماهواره‌ها، رضایت خودش را اعلام کرد. او نوشت: «تا اینجا که کار بسیار عالی بوده است!»
 
گفته می‌شود هر ماهواره استارلینک برای تنظیم مدار، به پیش‌ران‌های یونی کریپتون (Krypton) مجهز است. همچنین، این پیش‌ران‌ها برای پخش کردن و متفرق کردن ماهواره‌ها با گذشت زمان مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
 


شایان ذکر است که امروز تنها ۲ هزار فضاپیمای عملیاتی در مدار زمین قرار دارند. از اینرو، تعداد کل ماهواره‌های استارلینک که توسط اسپیس‌اکس طرح‌ریزی شده‌اند، بسیار جالب توجه است.
 
گفتنی است اسپیس‌اکس ابَرصورت‌فلکی خود با نام استارلینک را به‌منظور دسترس‌پذیر ساختن اینترنت برای افراد در سرتاسر جهان بنا نهاده است. این شرکت فضایی درنظر دارد برای این صورت فلکی، ۱۲ هزار ماهواره به مدار بفرستد و به گفته آقای ماسک، قرار است دست‌کم ۴۰۰ ماهواره برای پوشش «حداقلی» و ۸۰۰ ماهواره برای پوشش «متوسط» مورد استفاده قرار بگیرند.
 
از سوی دیگر، اسپیس‌اکس در تعقیب ناوگانی بزرگ از ماهواره‌های مخابراتی در مدار، تنها نیست. ابَرصورفلکی دیگری نیز توسط شرکتهایی همچون وان‌وب (OneWeb)، تله‌ست (Telesat) و آمازون در حال توسعه هستند.


کد مطلب: 56819

آدرس مطلب: https://www.itna.ir/news/56819/درخشش-ماهواره-های-استارلینک-اسپیس-اکس-آسمان-شب

ايتنا
  https://www.itna.ir