۱
۰
plusresetminus
چهارشنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۶

واکنش هایی متفاوت به نخستین تصویر از یک سیاه‌چاله

ایتنا- به‌تازگی محققان سراسر جهان در قالب گروهی به نام تلسکوپ افق رویداد موفق شدند تا اولین تصویر از یک سیاه‌چاله فضایی را منتشر کنند.
واکنش هایی متفاوت به نخستین تصویر از یک سیاه‌چاله
 
به گزارش ایتنا به نقل از وب‌سایت خبری تحلیلی cnet، بر اساس اطلاعات به‌دست‌آمده از دن مارون به‌عنوان پروفسور ستاره‌شناسی در دانشگاه آریزونا، اطلاعات استفاده شده در ساخت این تصویر برابر با میزان سلفی‌هایی است که 40 هزار نفر در طی عمر خود به ثبت می‌رسانند.
 
 
او در این رابطه اظهار داشت:« این مشاهدات درواقع مانند یک رقص هماهنگ شده بود که در آن به‌صورت همزمان تلسکوپ‌هایمان را در یک توالی با دقت برنامه‌ریزی‌شده تنظیم کردیم.» مشاهده شکل دقیق یک سیاهچاله برای اولین بار جهش علمی بزرگی برای انسان امروزی به‌حساب می‌آید زیرا تأییدی بر تئوری‌های جاذبه ارائه‌شده به‌واسطه آلبرت انیشتین و قوانین فیزیکی  است که روزانه با آن سروکار داریم. شفرد دولمان به‌عنوان مدیر پروژه یادشده به گزارشگرها اعلام کرد که :« ما هم‌اکنون برای یک سیاه‌چاله شاهدی تصویری داریم. شکل این سایه با پیش‌بینی‌های انیشتین منطبق است.»

 
لازم به ذکر است که تلسکوپ افق رویداد درواقع مجموعی از 8 تلسکوپ مختلف است که در هاوایی، آریزونا، شیلی، مکزیک، اسپانیا و قطب جنوب کار گذاشته شده است. هدف از انجام این کار جمع‌آوری قدرت سیگنالی تلسکوپ‌های یادشده از نقاط مختلف جهان برای تشکیل آرایه‌ای به بزرگی کره زمین بوده است.
 

لازم به ذکر است که آغاز این مشاهده از سال 2017 میلادی بوده است و انجام این کار  نیازمند 8 تلسکوپ بوده که با دقت زیاد برای مشاهده کهکشان مسیر 87 و سیاه‌چاله بسیار عظیم واقع در مرکز آن به یکدیگر متصل بشوند. داده‌های سیگنال‌های رادیویی به‌دست‌آمده به حدی زیاد بود که با اینترنت قابل‌انتقال نبود و به همین خاطر داده‌های هرکدام از این تلسکوپ‌ها در هارد فیزیکی ویژه‌ای جمع‌آوری‌شده و سپس با انتقال به یک ابرکامپیوتر برای تشکیل این تصویر جدید با هم ادغام شدند.
 
لازم به ذکر است که تیم تلسکوپ افق رویداد برای ثبت تصویری از سیاهچاله موجود در مرکز کهکشان راه شیری با هم همکاری کرده‌اند اما داده‌های جمع‌آوری‌شده هنوز در حال پردازش است اما احتمال مشاهده این سیاهچاله نیز به‌زودی فراهم خواهد شد. در این میان شرکت گوگل با استفاده از یک دودل ویژه به سراغ تمجید از این دستاورد رفته و شرکت موزیلا نیز لوگوی فایرفاکس را بر اساس این تصویر بازسازی کرد که هر یک جذابیت بسیار خاصی را داشتند و علاقه مندان به فناوری‌های کامپیوتری را بیش از پیش به این زمینه نزدیک کرد.
کد مطلب: 56266
نام شما
آدرس ايميل شما


حسین جوادی
feedback
Denmark
روز بخیر
شما خبر تلسکوپ افق رویداد را منتشر کردید. پیشنهاد می کنم مقاله زیر را نیز مطالعه فرمایید.

بررسی مشاهده افق رویداد سیاهچاله و نتایج آن از دیدگاه نظریه سی پی اچ
چکیده
شاهکار هماهنگی انسان، ابزار و طبیعت در نخستین تصویر از افق رویداد سیاهچاله واقع در این کهکشان به نمایش گذاشته شد که آن را بزرگترین واقعه نجومی قرن نامیدند. این کهکشان جایگاه ویژه ای در تاریخ کیهان شناسی و برخورد نظریه های کیهان شناسی دارد.
یک قرن بعد از کشف قانون گرانش توسط نیوتن، برای نخستین بار وجود سیاهچاله مطرح شد. تقریباً همزمان با ظهور نسبیت عام اینشتین و معادله سیاهچاله شوارتسشیلد، کهکشان فوق نظر ستاره شناسان را به خود جلب کرد. هنگامی که شواهد تجربی نشان داد جهان در حال گسترش است، دو نظریه بیگ بنگ و جهان پایدار در مقابل هم ایستادند و یکی از کانون های درگیری همین کهکشان بود که هنوز هم ادامه دارد. هر چند طرفداران بیگ بنگ مدعی پیروزی کامل هستند، اما هنوز حتی با مشاهده تصاویر افق رویداد سیاهچاله نتوانستند مشکل فوران ماده توسط سیاهچاله را حل کنند و طرفداران جهان پایدار را که یکی از آنها اینشتین بود کنار بزنند. اشکال اصلی در مشاهدات کیهانی نیست، مشکل واقعی ضعف معادلات کیهان شناختی است که نمی تواند دلیل و لحظه ی بیگ بنگ را توضیح دهند و برای هر دو طرف دعوا قابل تفسیر است.
در این مقاله مبانی نظری و تجربی تشکیل سیاهچاله توضیح داده شده است. سپس زمینه های نظری و تجربی فرمولبندی معادلات کیهان شناختی اینشتین و فریدمن بیان شده و نقش این معادلات همراه با مشاهدات کیهانی در پیدایش دو نظریه بیگ بنگ و جهان پایدار تشریح گردیده است. آنگاه با بازنگری معادله کیهان شناختی فریدمن، دلیل و مکانیزم انفجار سیاهچاله بیان شده و خواهیم دید که دو نظریه بیگ بنگ و جهان پایدار با کمی تعدیل قابلیت سازگاری دارند و با استفاده از این رویکرد جدید، می توان برخی از مشکلات کیهان شناختی را نیز برطرف کرد.

http://gsjournal.net/Science-Journals/Research%20Papers/View/7726

https://www.researchgate.net/publication/332621172_brrsy_mshahdh_afq_rwydad_syahchalh_w_ntayj_an_az_dydgah_nzryh_sy_py_ach
گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام