۰
plusresetminus
يکشنبه ۲۵ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۷

کتابخانه‌ها هایتک می‌شوند تا در عصر دیجیتال محو نشوند

ایتنا - ای‌بوک‌ها و کتابهای صوتی، که اکنون به شکلی گسترده در کتابخانه‌ها یافت می‌شوند، حفاظت از حریم خصوصی را سختتر کرده‌اند.
کتابخانه‌ها هایتک می‌شوند تا در عصر دیجیتال محو نشوند
ربات‌ها، پرینترهای سه‌بعدی و VR را در کتابخانه‌ها تصور کنید.
 
به گزارش ایتنا به نقل از cnet، وقتی یک کتابخانه را در ذهن متصور می‌شویم اولین چیزی که به ذهن متبادر می‌شوند ساختمانی پر از کتاب و یک ناظم است که آماده است تا در صورتی که کوچکترین نویزی ایجاد کردید به شما با گفتن "ششش" تذکر بدهد. این تصویر دهه‌هاست تغییر نکرده است، ولی اوضاع رو به تغییر است.
 
کتابخانه‌ها در حال تغییر ماهیت یافتن به مراکز فرهنگی و یادگیری برای عصر دیجیتال هستند. بسیاری از آنها هاتسپات موبایل، گاهی در هر نوبت به مدت چند هفته، ارائه می‌کنند. برخی دیگر کلاس‌هایی درباره جدیدترین تکنولوژی‌ها، همچون چاپ 3D و نرم‌افزارهای ویرایش موسیقی، برگزار می‌کنند. و کتابخانه‌ها برخی از کاربلدترین ادیتورای رسانه‌های اجتماعی را اطراف خود دارند.
 
کتابخانه‌های Broward County در فورت لادردیل ایالت فلوریدا نمونه خوبی از یک کتابخانه مدرن را پیش چشم قرار می‌دهند. این کتابخانه دارای سالن‌های ویژه‌ای به نام ایستگاه‌های آفرینش (Creation Stations) است تا بازدیدکنندگان هم به تکنولوژی دسترسی داشته باشند و همچنین مهارت‌های دیجیتال را آموزش ببینند. در آنجا کلاس‌ها و کارگاه‌هایی در زمینه فعالیت‌های پایه وجود دارد، مانند ایجاد رزومه آنلاین و کدینگ.
 

تکنولوژی جدید، همچون ای‌بوک‌ها، همیشه محیطی را خلق کرده است که ممکن است با نقش سنتی که کتابخانه‌ها به عنوان حامیان حریم خصوصی ایفا نموده‌اند مغایر باشد. ای‌بوک‌ها و کتاب‌های صوتی، که اکنون به شکلی گسترده در کتابخانه‌ها یافت می‌شوند، حفاظت از حریم خصوصی را سختتر کرده‌اند. این کتابها معمولا توسط شرکت‌های خصوصی ارائه می‌شوند که می‌توانند به داده‌های شما دسترسی پیدا کنند. و نرم‌افزارهای کنونی می‌توانند سوابقی جامعتر از صرفا لیستی از کتابهایی که چک کرده‌اید جمع‌آوری کنند.
 
این باعث ایجاد چالش‌هایی برای کتابخانه‌دارهایی می‌شود که حامی حریم خصوصی هستند و حتی در برابر دولت آمریکا، در رابطه با الزامات قانون لایحه میهن‌دوستی آمریکا 2001 برای قرار دادن سوابق کاربران در اختیار نهادهای اجرای قانون، موضع گرفتند.
 
 
کد مطلب: 56179
نام شما
آدرس ايميل شما

نظر شما در باره طرح رجیستری موبایل چیست؟
طرح کاملا موفق بود
تا حدودی به نتیجه رسید
طرح کاملا شکست خورد
بنظرم طرح مبهمی است