۱
۰
plusresetminus
جمعه ۲ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۹

تقارن گسترش کیهان

ایتنا - تحلیل بر روی ستاره‌های منفجرشونده، نشان‌دهنده تقارن جهان هستی است. بدین‌ترتیب، ابرنواخترها نشان می‌دهند که جهان هستی در تمام جهات با سرعتی یکسان در حال گسترش است.
تقارن گسترش کیهان
به گزارش ایتنا به نقل از science news، مطالعات اخیر بر روی ابرنواخترها نشان می‌دهند که جهان هستی در تمام جهات با یک سرعت رو به گسترش است. محققان در مقاله‌ای در نشریه علمیPhysical Review Letters  گزارش داده‌اند این نرخ گسترش، در تمام جهات با تقریب ۱ درصد، در تمام جهات یکسان است.
 
از سوی دیگر، مشاهدات مربوط به انفجار ستارگان یا ابرنواخترها نیز نشان می‌دهد که جهان هستی نه‌تنها در حال گسترش است، بلکه این گسترش با گذشت زمان، شتاب هم پیدا می‌کند.
 
دانشمندان برای بررسی اینکه آیا این نرخ انبساط در همه بخش‌های آسمان یکسان است یا نه، بیش از هزار ستاره منفجر شونده مشهور به «ابرنواختر نوع 1a» را که با درخشش شناخته‌شده‌ای منفجر می‌شوند، مورد بررسی قرار دادند. آنها توانستند با اندازه‌گیری میزان اتساع نور ناشی از ابرنواخترها همزمان با انبساط فضا، سرعت گسترش جهان هستی را اندازه‌گیری کنند و ببینند که آیا اطلاعات حاصل با آنچه که ما از انبساط یکنواخت انتظار داشتیم، همخوانی دارد یا نه.
 
 
حتی در جهانی که سرعت گسترش در آن کاملاً یکسان و همگن باشد هم قدری نویز (یا هرزآوا) در داده‌ها وجود دارد. تحلیل‌های پیشین برای تخمین هرزآوای مورد انتظار، بر شبیه‌سازی‌های کامپیوتری متکی بودند. اما دراگان هوترر (کیهان‌شناس نظری در دانشگاه میشیگان در ایالات متحده) می‌گوید: «برای حصول نتایج قابل‌اعتماد، انجام شبیه‌سازی‌هایی با دقت بالا کار خیلی دشواری است». در عوض، هروتر و همکاران وی برای سنجش میزان هرزآوای مورد انتظار، از یک نسخه مغشوش از داده‌های ابرنواختر استفاده کردند که گفته می‌شود تا حد زیادی قابل‌اعتماد است.
 
نتایج حاصل، تصدیق‌کننده درک کیهان‌شناسان از جهان هستی است. مطابق با نظریه تورم (inflation theory)، جهان هستی کمی پس از مهبانگ، با سرعت بسیار زیادی شروع به گسترش کرد. به‌نظر می‌رسد که این انبساط در تمام جهات به یک اندازه در حال پیشروی باشد که سبب پدیدار شدن جهان یکنواخت و همگن امروزی شده است.
کد مطلب: 55924
نام شما
آدرس ايميل شما


م ت
feedback
Iran, Islamic Republic of
والسماء بنیناها وانا لموسعون
ذاریات
ما آسمان را ساختیک و در جال گسترش آن هستیم یوره ذاریات
گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام