d21'; ?>d21'; ?> ايتنا - تعریف - معنی سرور چیست؟
۰
plusresetminus
چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۳

تعریف - معنی سرور چیست؟

یک سرور یک رایانه، یک دستگاه یا یک برنامه است که برای مدیریت منابع شبکه اختصاص داده شده است.
تعریف - معنی سرور چیست؟
---------------- رپرتاژ آگهی -----------------یک سرور یک رایانه، یک دستگاه یا یک برنامه است که برای مدیریت منابع شبکه اختصاص داده شده است. سرورها اغلب به عنوان اختصاص داده شده به دلیل آنها به سختی انجام وظایف دیگر جدا از وظایف سرور خود.


تعدادی از دسته سرورها، از جمله سرورهای چاپ، سرورهای فایل، سرورهای شبکه و سرورهای پایگاه داده وجود دارد.
در تئوری، هر زمان که کامپیوترها با ماشینهای مشتری مشترک می شوند، آنها سرورها می باشند.
تقریبا تمام رایانه های شخصی قادر به خدمت به سرورهای شبکه می باشند. با این حال، معمولا کامپیوترهای اختصاصی سیستم نرم افزار / سخت افزار دارای ویژگی ها و تنظیمات فقط برای این کار هستند. به عنوان مثال، سرور اختصاصی ممکن است RAM با کارایی بالا، یک پردازنده سریعتر و چندین هارد درایو با ظرفیت بالا داشته باشد. علاوه بر این، سرور اختصاصی ممکن است به منابع برق اضافی، چند شبکه و سرورهای دیگر متصل شود. چنین ویژگی های اتصال و تنظیمات لازم است، زیرا بسیاری از ماشین های مشتری و برنامه های مشتری ممکن است به آنها وابسته باشد تا بتوانند به طور موثر، صحیح و قابل اطمینان عمل کنند.

به منظور کار در محیط شبکه منحصر به فرد که در آن بسیاری از رایانه ها و سیستم های سخت افزاری / نرم افزاری به تنها یک یا چند سرور سرور بستگی دارد، سرور اغلب ویژگی ها و قابلیت های خاصی دارد، از جمله:
•           توانایی به روز رسانی سخت افزار و نرم افزار بدون راه اندازی مجدد یا راه اندازی مجدد.
•           قابلیت پشتیبان پیشرفته برای پشتیبان گیری مکرر از اطلاعات بحرانی.
•           عملکرد شبکه پیشرفته
•           انتقال خودکار داده ها بین دستگاه ها (نامرئی به کاربر).
•           امنیت بالا برای حفاظت از منابع، داده ها و حافظه.
رایانه های سرور اغلب دارای سیستم عامل های خاصی نیستند که معمولا بر روی رایانه های شخصی یافت می شوند. برخی از سیستم عامل ها در هر دو نسخه سرور و دسکتاپ موجود هستند و از رابط های مشابه استفاده می کنند. با این حال، افزایش قابلیت اطمینان هر دو سخت افزار سرور و سیستم عامل، تمایز بین سیستم عاملهای دسکتاپ و سرور را مختل کرده است.
 
بدون شک و تردید شایسته ترین راهنمای خرید سرور پس از مطالعه و پژوهش ها شما با در نظر گرفتن محیط فعالیت و تعداد یوزرها , حجم و اهمیت داده ها مجموعه , مشاوره با کارشناسان فروش شرکت ها فعال در مورد فروش سرور و قطعات سرور هست چراکه خوشبختانه عمده فروشندگان و کمپانی هائی که در این مورد هم اکنون فعالیت می‌نمایند دارنده تخصص و داده ها فنی , علمی و تجربی خوبی می‌باشند . در جهت تعیین یک دستگاه سرور مناسب بایستی مورد ها متفاوت و مهمی را در نظر گرفت .
 

راهنمای خرید و تعیین سرور
 چه‌طور یک Server عالی و قوی با قیمت خوب انتخاب کنیم ؟ سرور hp بهتر است یا این که Server Supermicro ؟ درصورتی که نیازهای واقعی یک تیم درست تعریف گردد , سرور انتخاب شده به بازه زمانی دستکم 5 الی 7 سال سرویس های ما یحتاج را تامین مینماید که در ادامه بدین مورد ها خوا‌هیم پرداخت.

سرور را جهت چه کاربردی گزینش میکنید؟
ابتدا , باید کاربرد سرور معین گردد . سرورها بر طبق کاربرد , دارنده بضاعت و توان های مختلفی میباشند . سرورها تحت عنوان Storage Server , File Server , Internet Server , Application Server , Database Server  و … در گروه های متفاوت خدمت دهی می نمایند . قابل انعطاف افزارهای مختلف با بازدهی های متعدد نیازمند CPU و RAM های متفاوتی است.

چه تعداد استفاده کننده در شبکه به این سرور متصل میشوند؟
با توجه به پباده سازی فنی سرورها , تعداد کاربرهایی که می‌توانند به‌این سرور متصل گردند , متعدد است و از آنجائیکه تعداد یوزرها موجود در شبکه تاثیر مستفیم بر تعیین سخت افزار سرور دارد . براین اساس تعداد یوزرها شرایط کنونی در مجموعه و احتمال ارتقاء این کاربران تا 2 الی 3 سال آتی ( عمر موثر یک سرور ) را بایستی در نظر گرفت . با در نظر گرفتن دو تیتر ذکر شده, به جزئیات گزینش سرور مطلوب میپردازیم:

کاربرد Server چه میباشد؟
با توجه به کاربرد در نظر گرفته شده , تعداد CPU , میزان Ram و میزان فضای موردنیاز جهت ذخیره داده و لزوم وجود Redundancy در موردها گوناگون ( که سرور قابلیت و امکان پشتیبانی از آن را داشته باشد ) تعیین می‌شود.
همینطور فضایی که قرار است سرور در آن نصب گردد , اهمیت به سزایی دارااست . عموما سرورها در دو جور Rack Mount و Tower ارائه می گردند . بدین ترتیب بایستی با دقت به فضای رقم خورده , گونه متناسب با فضای منحصر به فرد گزینش گردد .
در این راه , با توجه به نرخ افزایش حجم یوزرها و خدمت های موردنیاز , بایستی این حداقل ها را در حد نیاز ارتقا دهیم . شایان ذکر است که تعداد و گنجایش هارد ( Storage ) مورد نیاز , با درنظر گرفتن حجم اطلاعات و میزان رشد آن در طول زمان مشخص و معلوم , در نظر گرفته میشود.
 
در ادامه به مثالی از تعیین سرور در موقعیت محیطی مطلوب می‌پردازیم , مثلا مجموعه ای به یک دستگاه سرور با شرایط زیر نیاز مند است:
Application Server و File sharing با تعداد 30 نفر استفاده کننده حاضر در تیم که‌این تعداد در مدت زمان کوتاهی ارتقا خواهد داشت , این شرکت اتاق مشخصی جهت قرار دادن سرور در اختیار داراست البته فضای کافی جهت قرار دادن رک ندارد .
جهت اطلاعات بیشتر در ضمینه خرید و مشاوره سرورهای hp  می توانید از شرکت تجارت سرور ماندگار ارائه دهنده و پشتیبان تخصصی محصولات HP در تماس باشید. 
کد مطلب: 55683
برچسب ها: رپرتاژ
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام