۰
plusresetminus
شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۹

طراحی یک برخورددهنده عظیم ذرات در CERN

ایتنا - آزمایشگاه فیزیک ذرات وابسته به مؤسسه پژوهشی CERN در نزدیکی شهر ژنو در سوئیس، به‌تازگی از طرح‌های خود برای جایگزینی سامانه‌های جدید با برخورددهنده هاردون بزرگ (LHC) خبر داده است.
طراحی یک برخورددهنده عظیم ذرات در CERN
به گزارش ایتنا به نقل از technologyreview، مؤسسه علمی سرن در گزارش اخیر خود، از سامانه‌ای موسوم به «برخورددهنده دایروی آینده» (FCC) خبر داده که چهار برابر LHC خواهد بود.
برخورددهنده‌ها، ذرات را با سرعت‌های باورنکردنی به دور یک حلقه می‌فرستند و پس از برخورد آنها با یکدیگر، پژوهشگران به تحلیل نتایج می‌پردازند.
سامانه FCC، در هنگام انجام کامل عملیات، طولی معادل با یکصد کیلومتر خواهد داشت و ذرات با میزان انرژی معادل با ده برابر انرژی LHC با یکدیگر تصادم خواهند نمود.
 
گفتنی است درخشان‌ترین موفقیت LHC، اکتشاف ذره بنیادی هیگز بود.
این ذره که باعث می‌شود مواد جرم داشته باشند، زمانی فقط در نظریه‌های مجرد وجود داشت (این پیوند نیویورک‌تایمز، توصیف زیبایی از هیگز ارائه می‌دهد).
 
فیزیکدانان در مؤسسه سرن امیدوارند که FCC به آنها کمک کند به بررسی دقیق‌تر سرشت هیگز بپردازند.
این کار همچنین می‌تواند راهگشای آنان به فیزیک ناشناخته باشد و برای پرسش‌های بدون پاسخ پیرامون جهان هستی، جوابی بیابند؛ مانند این پرسش که «ماده تاریک از چه چیزی تشکیل شده؟» و «چرا مقدار ماده از ضدماده بیشتر است؟»
 
این گزارش FCC، دربرگیرنده مشارکت بیش از یک هزار و سیصد دانشمند از ۱۵۰ دانشگاه در طی پنج سال گذشته است. اگر شرایط برای این برخورددهنده به خوبی پیش رود، تا سال ۲۰۴۰ می‌تواند وارد مرحله عملیاتی شود.
 
برخورد ذرات درCERN
 
گفتنی است هزینه ساخت تونل آن، ۵ میلیارد یورو برآورد می‌شود. البته برای نخستین برخورددهنده (برای برخورد دادن ذراتی به نام لِپ‌تان‌ها)، ۴ میلیارد یوروی دیگر نیز لازم خواهد بود.
همچنین برخورددهنده نهایی که پروتون‌ها را با یکدیگر تصادم می‌دهد نیز ۱۵ میلیارد دلار هزینه در بر خواهد داشت.
 
فابیولا گیانوتی (مدیر سرن) در بیانیه‌ای گفته است: «گزارش طراحی مفهومی FCC، یک دستاورد برجسته است و نشان‌دهنده پتانسیل عظیم FCC برای بهبود دانش ما از فیزیک بنیادی و همچنین توسعه بسیاری از فناوری‌هاست که بر جامعه نیز تأثیر عمده خواهند داشت.»
 
کد مطلب: 55385
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام