۰
plusresetminus
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۳۹

لحظه تولد یک سیاهچاله

ایتنا - سال گذشته میلادی، تلسکوپ‌ها توانستند لحظه فروپاشی غیرمعمول یک ستاره درخشان را ثبت کنند؛ اما به‌نظر می‌رسد اکنون می‌دانیم که اوضاع از چه قرار بوده است.
لحظه تولد یک سیاهچاله
به گزارش ایتنا به نقل از technologyreview، در ماه ژوئن (تیر) مشاهده یک شیء بسیار درخشان در آسمان، باعث به‌وجود آمدن مباحثات زیادی در میان ستاره‌شناسان شد. آنها این شیء را AT2018cow نام نهادند که با نام «گاو» هم شناخته می‌شود.
 
بررسی‌های صورت گرفته روی مشاهدات تلسکوپ‌های مستقر در هاوایی، حاکی از پیدایش یک نقطه روشن در فاصله ۲۰۰ میلیون سال نوری از زمین است که چند روز پس از مشاهده، ناپدید شد.
پژوهشگران در ابتدا فکر می‌کردند که یک ابَرنواَختر را دیده‌اند؛ ولی این پدیده ۱۰ تا ۱۰۰ برابر روشن‌تر و نورانی‌تر از ابرنواختر بود و خیلی زودتر از ابرنواخترهای معمول از آسمان ناپدید شد.
 
اکنون پژوهشگران دانشگاه نورث‌وسترن بر این باور هستند که این تلسکوپ‌ها، در واقع لحظه فروپاشی یک ستاره و تبدیل آن به یک سیاه‌چاله یا یک ستاره نوترونی را ضبط کرده‌اند.
 
معمولاً در هنگام فروپاشی ستاره‌ها و تبدیل آنها به سیاه‌چاله، میزان بسیار زیادی از مواد به بیرون پرت می‌شود و مانع از مشاهده این رویداد از کره زمین می‌گردد. ولی بنابر گفته‌های آقای رافائلا مارگوتی از دانشگاه نورث‌وسترن، پرتاب مواد توسط ستاره فوق ، ۱۰ برابر کمتر از حد معمول بوده و بدین‌ترتیب ستاره‌شناسان توانستند آن را به خوبی تماشا کنند.
 
سیاهچاله در فضا
 
گفتنی است گروه پژوهشی دانشگاه نورث‌وسترن افزون بر بهره‌گیری از تلسکوپ و ثبت و ضبط نور مرئی (که روش سنتی و معمول برای مطالعه مرگ ستارگان به‌شمار می‌رود)، از اشعه ایکس بسیار قدرتمند، امواج رادیویی و اشعه گاما نیز برای مطالعه «گاو» استفاده کردند.
این امر به آنان کمک کرد تا پس از آنکه این نقطه نورانی از آسمان محو شد نیز همچنان بتوانند مطالعات خود را ادامه دهند.
 
گفته می‌شود ستاره‌شناسان با دردست داشتن نخستین مشاهدات خود از تشکیل یک سیاه‌چاله یا ستاره نوترونی، بهتر خواهند توانست پی ببرند که در لحظاتی که یک ستاره می‌میرد و یک شیء عجیب و جدید پا به عرصه ظهور می‌گذارد، دقیقاً چه رخ می‌دهد.
 
کد مطلب: 55287
نام شما
آدرس ايميل شما

نظر شما در باره طرح رجیستری موبایل چیست؟
طرح کاملا موفق بود
تا حدودی به نتیجه رسید
طرح کاملا شکست خورد
بنظرم طرح مبهمی است