۰
plusresetminus
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۷

آینده کلان‌داده‌ها در ابر رقم خواهد خورد

ایتنا - بینش‌های حاصل از کلان‌داده‌ها آنقدر وسیع هستند که نمی‌توان آنها را نادیده گرفت. طیف وسیعی از برنامه‌های کاربردی و فناوری‌ها در زمینه کلان‌داده همچون اسپارک و کافکا، به‌زودی در عرصه کلان‌داده‌ها به سازمان‌ها کمک بزرگی خواهند کرد.
آینده کلان‌داده‌ها در ابر رقم خواهد خورد

به گزارش ایتنا از شماران سیستم به نقل از فوربز، با توجه به استفاده گسترده از کلان‌داده‌ها، بحث‌های زیادی راجع به فناوری‌های نسل جدید شنیده می‌شود. این در حالی است که هنوز هم مطالبی راجع به ابر می‌شنویم. ابر هم مانند کلان‌داده‌ها دهه‌هاست که نقل محافل بوده است؛ اما در ظرف چند سال گذشته توانسته است جای خود را در میان سازمان‌ها باز کند.

آن کلان‌داده‌ای که امروز می‌شناسیم، در واقع اواخر دهه ۱۹۹۰ و اوایل دهه ۲۰۰۰، زمانی که اینترنت فراگیر شده بود و شرکت‌های وب ۲.۰ مانند آمازون، فیس‌بوک، توییتر و نت‌فلیکس حکمفرمایی خود را آغاز می‌کردند، پدیدار شد.
امروزه تقریباً تمام شرکت‌ها نوعی تحول دیجیتالی را از سر گذرانده‌اند و این گذار منجر به ایجاد مقدار زیادی از داده‌ها شده است؛ داده‌هایی که در دهه‌های پیشین، کسی فکرش را هم نمی‌کرد.

در طول این مدت، شرکت‌ها از فناوری‌های مختلفی برای ذخیره کردن این اطلاعات استفاده کرده‌اند که در میان آنها، دو نمونه برجسته هستند.
نخست، پایگاه داده NoSQL. این پایگاه، روشی جایگزین برای ذخیره‌سازی و دستیابی به داده‌های امروزی فراهم می‌کند؛ اما نسبت به جد خود یعنی SQL، سریع‌تر، ساده‌تر و مقیاس‌پذیرتر است.
دومین نمونه نیز هادوپ (Hadoop) است. هادوپ یک چهارچوب نرم‌افزاری منبع‌باز است و امکان ذخیره و پردازش حجم زیادی از داده‌ها را در محیطهای رایانشی توزیعی امکان‌پذیر می‌سازد.

مطابق این گزارش، همزمان با گسترش NoSQL و Hadoop در اواسط تا اواخر دهه ۲۰۰۰، رایانش ابری نیز پدیدار شد. پس از موفقیت اولیه خدمات وب آمازون، خیلی زود گوگل و مایکروسافت هم محصولاتی عرضه کردند.
ناگهان ابر باعث ایجاد علاقه زیادی به رسانه‌ها شد. ابر فواید زیادی داشت: چابکی، سهولت استفاده و شاید مهم‌تر از همه مقیاس‌پذیری. این چشم‌انداز که دیگر لازم نیست برای خودتان یک مرکز داده داشته باشید، برای بسیاری از سازمان‌ها بسیار جذاب بود.

 

اما بینش‌های حاصل از کلان‌داده‌ها آنقدر وسیع هستند که نمی‌توان آنها را نادیده گرفت؛ حتی اگر به‌کارگیری آنها، چالش‌برانگیز و پرهزینه باشد.
علاوه بر NoSQL و Hadoop، طیف وسیعی از برنامه‌های کاربردی و فناوری‌ها در زمینه کلان‌داده همچون Cloudera، Spark، Splunk و کافکا، به‌زودی در عرصه کلان‌داده‌ها به سازمان‌ها کمک بزرگی خواهند کرد.

البته فواید ابر بیشتر از مضرات آن هستند و تعداد زیادی از سازمان‌ها شروع به آزمایش در فضای ابر کرده‌اند و سرانجام بارهای کاری خود را به این فضا منتقل خواهند نمود.
 
کد مطلب: 55199
نام شما
آدرس ايميل شما

نظر شما در باره استخراج ارز مجازی چیست؟
به نفع کشور است
به ضرر کشور است
اهمیتی ندارد
چیزی در باره آن نمی‌دانم