۰
plusresetminus
يکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۱

یک باگ نرم‌افزاری دیگر در فیسبوک

ایتنا - این اشکال نرم‌افزاری، احتمالاً اطلاعات خصوصی نزدیک به ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار کاربر را افشا کرده باشد.
یک باگ نرم‌افزاری دیگر در فیسبوک
به گزارش ایتنا از شماران سیستم به نقل از recode، فیسبوک روز جمعه از یک باگ نرم‌افزاری دیگر خبر داد که احتمالاً عکس‌های خصوصی برخی از کاربران را بدون اجازه آنها، در اختیار توسعه‌دهندگان برنامه‌های نرم‌افزاری قرار داده است.
 
گفته می‌شود این اشکال که در ماه سپتامبر (شهریور) به مدت ۱۲ روز فعال بود، شاید بر ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار کاربر اثر گذاشته باشد.
 
بنابر اعلام فیسبوک، این اشکال بر صدها برنامه که کاربران در آنها حساب‌های کاربری ایجاد کرده و با استفاده از اطلاعات ورود فیسبوک‌شان وارد آنها می‌شوند، اثر گذاشته است. بدین‌ترتیب، این اشکال نرم‌افزاری سبب شد تا صدها برنامه‌نویس به گستره وسیعی از عکس‌های فیسبوک دسترسی پیدا کنند.
 
گفتنی است فیسبوک امسال، سال سختی را پشت سر گذاشت؛ چرا که مرتباً با معضلاتی پیرامون حریم خصوصی روبرو بود. بدون احتساب رسوایی کمبریج‌آنالتیکا، فیسبوک در طول شش ماه گذشته با مشکلات دیگری هم در زمینه حریم خصوصی دست‌به‌گریبان بوده است.
 
با توجه به اینکه فیسبوک حریم خصوصی کاربران را خیلی جدی نمی‌گیرد، این اشکال جدید در همرسانی عکس‌ها نیز نکته منفی دیگری در کارنامه این شرکت محسوب می‌شود. بدین‌ترتیب، چرا باید به فیسبوک اعتماد کرد و اطلاعات خصوصی‌اش را در آنجا ذخیره نمود؟
 
هنوز مشخص نیست که آیا فیسبوک به خاطر این اشتباه نیز از سوی قانونگذاران جریمه خواهد شد یا نه. علت آن است که فیسبوک به تک‌کرانچ اعلام کرد این اشکال را در روز ۲۵ سپتامبر (۳ مهر) کشف کرده است؛ یعنی تقریباً سه ماه پیش.
 
از سوی دیگر، قوانین جدید اروپا در زمینه داده‌ها، شرکت‌ها را ملزم می‌دارند که هرگونه نقض در داده‌ها را ظرف ۷۲ ساعت به مراجع قانونی اطلاع دهند و بدون هیچگونه معطلی، کاربران را نیز آگاه نمایند؛ در صورت تخطی از این قانون، جریمه خواهند شد. فیسبوک نیز این مسأله را در روز ۲۲ نوامبر (۱ آذر) به اداره حفاظت از داده‌ها گزارش و به کاربران خود نیز در این زمینه هشدار داد.
کد مطلب: 55084
نام شما
آدرس ايميل شما

شما از کدام مرورگر اینترنتی بیشتر استفاده می‌کنید؟
اینترنت اکسپلورر
فایرفاکس
کروم
سافاری
اج
مرورگرهای دیگر