۰
plusresetminus
شنبه ۱ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۳

تراشه‌های خانگی آمازون، تهدیدی برای اینتل

ایتنا - هرچند تولید انبوه تراشه برای آمازون کار دشواری خواهد بود؛ اما اکنون می‌تواند در برابر اینتل قدرت چانه‌زنی داشته باشد.
تراشه‌های خانگی آمازون، تهدیدی برای اینتل
به گزارش ایتنا از رایورز به نقل از نیویورک‌تایمز، آمازون (بزرگ‌ترین خرده‌فروش آنلاین و بزرگ‌ترین شرکت رایانش ابری)، به یک کار جدید رو آورده است: ساختن تراشه‌های کامپیوتری.
 
این شرکت در ماه گذشته، خبر داد که در چند سال گذشته، سرگرم ساختن یک تراشه جدید بوده تا در میلیون‌ها سرور مراکز داده خود در سرتاسر جهان از آنها استفاده کند.
 
با اینکه آمازون در نظر ندارد این تراشه‌ها را مستقیماً به مشتریان بفروشد، اما تصمیم به خودکفایی از سوی آمازون که یکی از بزرگ‌ترین خریداران پردازنده‌های کامپیوتری در جهان است، می‌تواند اثر عمده‌ای بر شرکت اینتل به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین تراشه‌سازان جهان داشته باشد.
 
اینتل به‌تازگی در رساندن خود به قافله فناوری (از استفاده فزاینده از دستگاه‌های موبایل گرفته تا هوش مصنوعی) با مشکلات زیادی دست‌وپنجه نرم کرده است؛ چرا که آمازون، اپل و گوگل در این اواخر تأثیر مهمی در طراحی تراشه داشته‌اند.
 
 
گفتنی است تراشه جدید آمازون زمانی پدیدار شده است که نیروهای دخیل در بازار به‌سرعت در حال تضعیف تراشه‌سازان و فروش سالیانه ۴۱۲ میلیارد دلاری آنها هستند.
شرکت‌های آنلاین همچون آمازون و گوگل آنچنان رشد کرده‌اند که می‌توانند به جای خریدن تراشه از تأمین‌کنندگان دیرپا، با ساختن پردازنده‌هایی متناسب با احتیاجات‌شان، پول زیادی پس‌انداز کنند.
 
گفته می‌شود تراشه خانگی آمازون سبب خواهد شد تا این شرکت در برابر اینتل(که در طول چند سال گذشته یکه‌تاز بازار بوده است) قدرت چانه‌زنی داشته باشد.
البته این شرکت اینترنتی هنوز هم از اینتل خرید خواهد کرد؛ زیرا ساختن همگی تراشه‌ها برای آمازون کار دشواری خواهد بود.
 
اینتل اذعان دارد که شرکت‌هایی مانند آمازون، خواهان کاهش وابستگی به یک تأمین‌کننده هستند.
لیزا اسپلمان (یکی از معاونین اینتل) می‌گوید: «من از پویایی بازار ناآگاه نیستم. هدف ما عبارت است از درک و احترام گذاشتن به این نیاز.»
 
گفتنی است نزدیک به ۳۵ درصد از تراشه‌های سرور که سالیانه در سرتاسر جهان فروخته می‌شود، در اختیار ده شرکت قرار می‌گیرد؛ از جمله شرکت‌های اینترنتی بزرگی مثل آمازون و تعدادی مؤسسه مخابراتی.
 
کد مطلب: 55060
نام شما
آدرس ايميل شما

هنگام کار با کامپيوتر، معمولا از چه نوع خدمات اينترنتی استفاده می کنيد؟
ADSL
فيبر نوری
Point-to-Point
مودم همراه
هات اسپات موبايل
ماهواره ای