۰
plusresetminus
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۰

ویژوال بیسیک دات‌نت مایکروسافت نمرده و پنجمین زبان برنامه‌نویسی محبوب است

این زبان احتمالا به این خاطر همچنان توسط بسیاری از توسعه‌دهندگان استفاده می‌شود که یادگیری آن آسان است.
ویژوال بیسیک دات‌نت مایکروسافت نمرده و پنجمین زبان برنامه‌نویسی محبوب است

در شاخص Tiobe برای پرکاربردترین زبانهای برنامه‌نویسی، Visual Basic .Net مایکروسافت به بالاترین درجه شاخص محبوبیت در تاریخ خود رسیده است.
 
به گزارش ایتنا از شماران سیستم به نقل از ZDNet، در شاخص دسامبر 2018، ویژوال بیسیک دات‌نت اکنون در جایگاه پنجم قرار دارد که از زمانی که این شرکت پیگیری این زبان مایکروسافت را در سال 2001 آغاز کرد بالاترین رتبه برای آن است. یک سال پیش، ویژوال بیسیک دات‌نت در رده هفتم بود، و وقتی در ماه فوریه به رتبه ششم رسید تحلیلگران Tiobe را غافلگیر کرد.
 
روند تصاعدی دنباله‌دار ویژوال بیسیک دات‌نت در حالی رخ می‌دهد که مایکروسافت پارسال اعلام کرد که به تکامل مشترک ویژوال بیسیک دات‌نت و C# پایان می‌دهد و بر «سناریوها و حوزه‌های اصلی» که ویژوال بیسیک دات‌نت در آنها محبوبیت دارد تمرکز می‌کند، و در عین حال منابع بیشتری را به C# اختصاص می‌دهد.
 
تحلیلگران Tiobe گفتند که «بسیار غیرمنتظره» بوده که ویژوال بیسیک دات‌نت اکنون پنجمین زبان رایج است و فقط C++، پایتون، C و جاوا را بالاتر از خود می‌بیند.
 
این زبان حتی بالاتر از جاوااسکریپت است، که اکنون در جایگاه هفتم قرار دارد و نسبت به جایگاه ششمش در سال گذشته افت کرده است. در این میان، C# از جایگاه پنجم پارسال به ششم در ماه جاری افت کرد.
 


این شاخص زبان با این وجود بر این باور است که ویژوال بیسیک دات‌نت «دیر یا زود افت» خواهد کرد، ولی اذعان دارد که این زبان برای کاربردهای دفتری مشخص در سازمانهای کوچک و متوسط رواج دارد، و احتمالا به این خاطر همچنان توسط بسیاری از توسعه‌دهندگان استفاده می‌شود که یادگیری آن آسان است.
 
وقتی مایکروسافت استراتژی جدیدش برای Visual Basic .Net را اعلام کرد، خاطرنشان نمود که «صدها هزار» نفر از آن استفاده می‌کرده‌اند در حالی که استفاده‌کنندگان از C# «میلیون‌ها» نفر هستند.
 
طرح این شرکت ادامه کار با C# برای ابر، موبایل، و تکنولوژیهای بسیار جدید بود، در حالی که ویژوال بیسیک دات‌نت بر توسعه ویندوز دسکتاپ متمرکز می‌شود.
 
این استراتژی جدید موجب تشویش در میان توسعه‌دهندگان ویژوال بیسیک دات‌نت شد که نگران بودند مایکروسافت می‌خواهد جایگاه این زبان را تنزل داده و مخصوص کاربردهای ساده‌تر کند. همچنین دلخوریهایی بابت ارائه پشتیبانی Xamarin توسط مایکروسافت در C#، و نه در ویژوال بیسیک دات‌نت، بروز کرده است.
 
 
کد مطلب: 54976
نام شما
آدرس ايميل شما

نظر شما در باره طرح رجیستری موبایل چیست؟
طرح کاملا موفق بود
تا حدودی به نتیجه رسید
طرح کاملا شکست خورد
بنظرم طرح مبهمی است