۰
plusresetminus
دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۸

مهاجرت‌های نرم‌افزاری: حتی آمازون هم به دردسر می‌افتد

ایتنا – آمازون قصد دارد اوراکل را کنار بگذارد و از دیتابیس اختصاصی خود استفاده کند. بروز اشکال در این فرایند، بحث و جدل‌هایی را به وجود آورده است.
مهاجرت‌های نرم‌افزاری: حتی آمازون هم به دردسر می‌افتد
کارشناسان همواره بر لزوم تحول دیجیتال (Digital Transformation) و مهاجرت‌های نرم‌افزاری سخن می‌گویند و معتقدند شرکت‌ها برای به‌روز ماندن، باید به ارتقاء پایگاه‌های داده خود روی آورند.
این در حالی است که فرایندهای مهاجرت و ارتقاء دیتابیس به شکل جدایی‌ناپذیری با ریسک، اشتباه و خرابی در ارتباط است.
 
به عنوان مثال اگر این تحولات قدری از مسیر خود منحرف شود و به اشتباه پیش برود، مدت‌های مدیدی که شاید سر به چند روز بزند، کارها را مختل می‌کند و مدیران فنی شرکت باید به دنبال علت خرابی بگردند تا از موضوع سر در بیاورند.
 
شرکت آمریکایی آمازون چندی پیش از قصد خود برای کنار گذاشتن استفاده از نرم‌افزار پایگاه داده اوراکل و روی آوردن به نرم‌افزار خود موسوم به Aurora PostgreSQL خبر داد.
 
به گزارش ایتنا از رایورز به نقل از وب‌سایت CIO Dive، ورنر ووگلز (Werner Vogels) مدیر ارشد فناوری آمازون در یک پیام توییتری اعلام کرد که حدود 92 درصد این جابجایی انجام شده است.
توییت وی ظاهراً در پاسخ به گزارش شبکه CNBC بود که مدعی شده بود این اقدام آمازون باعث شده در روز نخست یا روز پرایم (Prime Day) که حراج سالانه و مهم آمازون محسوب می‌شود، یکی از بزرگ‌ترین انبارهای این شرکت از کار بیفتد.
 
CNBC با استناد به اسناد داخلی که به دست آورده است می‌گوید دلیل اصلی این اختلال کنار گذاشتن پایگاه داده اوراکل بوده است.
 
آقای ووگلز گزارش CNBC را نادرست خواند و گفت افزایش بیش از حد نقاط نگهداشت (savepoint) در یکی از انبارهای آمازون در اوهایو باعث شده عملکرد پایگاه داده به طور موقت بسیار کند شود.
این توییت آقای ووگلز، بحث و جدل درباره دشواری‌های انتقال پایگاه‌های داده را تشدید کرده است.
 
با این حال یک تحلیلگر گارتنر به نام Rick Greenwald می‌گوید آمازون در مقیاس بسیار وسیعی کار می‌کند و احتمالاً بهتر از هر شرکت دیگری بتواند این مهاجرت نرم‌افزاری را سر و سامان دهد.
 
وی گفت اگر آمازون در این فرایند به مشکلی بربخورد، تقریباً می‌توان گفت پس همگان با مشکل روبرو می‌شوند. بزرگ‌ترین اشتباه شرکت‌ها پس از انجام تغییر پایگاه داده خود این است که فکر می‌کنند تمام پایگاه‌های داده، عمومی هستند.
 
مشکلات نرم‌افزاری هم بخش دیگری از این ماجراست.
 
کارشناس گارتنر می‌گوید تقریباً غیرممکن است که یک پایگاه داده بسیار عظیم که «پیچیده‌ترین برنامه نرم‌افزاری است که تا کنون نوشته شده» کاملاً بدون عیب و خطا باشد.
 
گفتنی است اوراکل سال‌هاست که بازار پایگاه داده را تحت کنترل خود دارد ولی آمازون قصد دارد به سراغ استفاده از دیتابیس اختصاصی خود برود و تا سال 2020 نرم‌افزارهای اوراکل را به طور کامل کنار بگذارد.
 
کد مطلب: 54808
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام