۰
plusresetminus
يکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۸

جاسوسان اینترنتی در کمین برنامه‌های خبری کودکان

ایتنا - در میان انبوهی از اپلیکیشن های تلفن همراه که سارقان اطلاعات، به جاسوسی از آنها علاقه دارند، برنامه های خبری و ویژه کودکان محبوبیت ویژه‌ای دارند.
جاسوسان اینترنتی در کمین برنامه‌های خبری کودکان


افزایش جاسوسی از این نوع برنامه ها باعث نگرانی گروه های مدافع حقوق کودکان در امریکا شده و بیش از ۲۰ گروه مدافع از این دست با ارسال نامه‌ای برای کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا خواستار توقف جمع آوری اطلاعات کاربران این نوع برنامه ها با هدف ارسال آگهی های تبلیغاتی مرتبط برای آنها شده اند.

به گزارش ایتنا از مهر، بررسی های جدید دانشگاه آکسفورد بر روی نزدیک به یک میلیون اپلیکیشن اندروید نشان می دهد اکثر این برنامه ها حاوی کدهایی مخفی برای ردگیری فعالیت های کاربران هستند. اما جاگذاری مخفیانه این کدها بیش از هر چیز در اپلیکیشن های خبری و همین طور اپلیکیشن های محبوب کودکان رخ می دهد. زیرا کودکان دانش و احاطه کمتری به نحوه استفاده از تلفن همراه دارند و سواستفاده از آنها ساده‌تر است.

محققان این طرح ۹۵۹۴۲۶ اپلیکیشن اندرویدی را از فروشگاه پلی استور گوگل بارگذاری کرده و آنها را مورد تحلیل قرار دادند تا کدهای مخفی شده در این برنامه ها را شناسایی کنند. بررسی های انجام شده نشان می دهد که در ۹۰.۴ درصد از تمامی اپلیکیشن ها کدنویسی هایی برای حداقل یک مورد ردگیری و جاسوسی وجود داشته ولی این رقم به طور متوسط در مورد هر برنامه ۱۰ کد ردگیری و جاسوسی بوده است.

در مورد ۱۷.۹ درصد از این برنامه‌ها هم تعداد کدهای ردگیری بیش از ۲۰ مورد بوده تا ۲۰ شخص یا گروه ثالث بتوانند نحوه استفاده کاربر از اپلیکیشن را بررسی کنند. در این میان در ۱۳ اپلیکیشن پلی استور بیش از ۳۰ کدردگیری وجود داشته است.

۹۰ درصد از کدهای یادشده مربوط به شرکت هایی در داخل خاک آمریکا بوده است و چین و نروژ و روسیه و آلمان با ۵، ۳ ، ۲.۶ و ۲.۶ درصد در رتبه‌های بعدی بوده اند.
 بعد از اپلیکیشن های خبری و کودکانه،  اپلیکیشن های بازی و تفریح، هنر و عکاسی، موسیقی، سلامت و سبک زندگی، ارتباطات و شبکه های اجتماعی، آموزشی و افزایش بهره وری به ترتیب مورد توجه جاسوسان اینترنتی بوده اند.
کد مطلب: 54656
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام