۲
۰
plusresetminus
سه شنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۵

راه حل وزیر ارتباطات برای نجات دریاچه ارومیه

ایتنا -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: با هوشمندسازی آبیاری کشاورزی در منطقه دریاچه ارومیه ۳۵ درصد در مصرف آب کشاورزی صرفه جویی می‌شود که بر اساس محاسبات، میزان آب صرفه جویی شده از موجودی آب این دریاچه بیشتر خواهد بود.
راه حل وزیر ارتباطات برای نجات دریاچه ارومیه

نجات دریاچه ارومیه


به گزارش ایتنا از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در برنامه زنده سیمای این استان با بیان اینکه تحول دیجیتال در آذربایجان غربی به معنای نجات دریاچه ارومیه است، افزود: با استفاده از هوشمندسازی آبیاری می‌توان مشکل کمبود آب دریاچه ارومیه را رفع کرد و بنابر آمار وزارت جهاد کشاورزی با هوشمندسازی آبیاری تا ۳۵ درصد در مصرف آب صرفه جویی می‌شود که با احتساب مصرف سالانه پنج میلیارد مترمکعب آب در بخش کشاورزی این استان در مجموع بیشتر از ۱.۵ میلیارد مترمکعب صرفه جویی می‌شود که از مقدار کنونی آب در دریاچه ارومیه بیشتر است.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه این موضوع یکی از دستاوردهای تحول دیجیتال است، خاطرنشان کرد: ابزار اجرا، ارسال اطلاعات، ذخیره اطلاعات و پردازش اطلاعات این شیوه باید به دست جوان ایرانی، انجام و ساخته شود و این به معنای ایجاد زمینه اشتغال از طریق تحول دیجیتال در آذربایجان غربی و نجات دریاچه ارومیه است.

وی با بیان اینکه در سال نخست دولت دوازدهم بنا را بر تکمیل زیرساخت‌های ارتباطی گذاشتیم، افزود: آذربایجان غربی بیش از ۱.۲ میلیون نفر جمعیت روستایی دارد که با اقدامات انجام شده در یک سال گذشته ۶۱۵ روستا در این استان به اینترنت خانگی و تلفن ثابت مجهز شده‌اند و در پروژه دیگری که کار اجرایی آن از سه شنبه شروع می‌شود ۱۷۰ روستای دیگر تا پایان سال به اینترنت خانگی و تلفن ثابت تجهیز می‌شوند که دولت برای تحقق آن ۱۵۹ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری می‌کند.
وی با اشاره به اینکه تا پایان سال ۶۰۰ روستای این استان تحت پوشش نسل سوم و چهارم تلفن همراه قرار می‌گیرد، افزود: رتبه آذربایجان غربی از نظر شاخص فناوری اطلاعات در کشور بیست و هشتم است که علت این عقب ماندگی به آمار نرخ سوادآموزی در روستاهای این استان که حدود ۷۰ درصد و نسبت به دیگر استان‌ها پایین است، برمی‌گردد چرا که مردم این روستاها بنابه دلایل مختلف از تحصیل محرومند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز گفت: 100 روستای اشنویه به خدمات نسل جدید فناوری اطلاعات و ارتباطات مجهز می‌شود.
 محمدجواد آذری جهرمی در جلسه شورای اداری اشنویه افزود: در اشنویه برای ارائه خدمات بهتر، 39 سایت فناوری اطلاعات و ارتباطات راه‌اندازی و 100 روستای این شهرستان به خدمات نسل جدید فناوری اطلاعات و ارتباطات مجهز می‌شود. در حال حاضر 149 روستای اشنویه به خدمات ارتباطی مجهز است. 169 سایت فناوری اطلاعات در آذربایجان غربی راه‌اندازی می‌شود که 600 روستا را تحت پوشش نسل اینترنت پرسرعت قرار می‌دهد.

وزیر ارتباطات تصریح کرد: اتصال همه مناطق کشور به شبکه ارتباطی پیشرفته نیاز ضروری جامعه امروز است و در راستای رعایت توازن در این خصوص، ایجاد همگون زیرساخت های ارتباطی مدنظر دولت تدبیر و امید بوده و در همین راستا توسعه ارتباطات روستایی در دستور کار قرار گرفته است. با استفاده از ظرفیت های ارتباطی می توان گردشگری و بوم گردی را به جامعه شناساند و توسعه این بخش را در تمام مناطق کشور به ویژه آذربایجان غربی رقم زد.

آذری جهرمی با بیان اینکه شهرستان اشنویه یکی از مناطق دارای ظرفیت گردشگری در کشور است افزود: باید از ظرفیت شهرستان برای توسعه گردشگری و توسعه اشتغال نهایت بهره را برد که استفاده از فناوری اطلاعات در این بخش می‌تواند موثر باشد. 
کد مطلب: 54036
نام شما
آدرس ايميل شما


پیروز
feedback
United States
آقای جهرمی یک سفر هم به لرستان و خرم آباد بیای بد نیست!!! همه پروژه ها رو بردید واسه استان فارس و آذربایجان!!!! پس لرستان چی؟ آثار باستانی ما ده برابر اشنویه و آذربایجان هست هیچکی اندازه ما لرها وطن پرست نبوده اما نیم مثقال ارزش قائل نیستید!!!!
پیروز
feedback
United States
از لحاظ طبیعت هم صدها مکان دیدنی داریم از آبشار بیشه و گریت و هفت چشمه و تنگه هلت و روستای ونایی و دریاچه گهر و ..... قلعه فلک الافلاک و پل شاپوری و مناره آجری و رصدخانه کاسین و تنها دریاچه طبیعی درون شهری ایران دریاچه کیو! باثبت جهانی قلعه در مهر98 به اصفهان ثابت می کنیم تاریخ و تمدن کهن یعنی چی👍💪 آقای جهرمی استان لرستان دریاب! امکانات کشور تو بیابون های یزد و اصفهان اختصاص ندید کافیه دیگه!!!!
شما از کدام مرورگر اینترنتی بیشتر استفاده می‌کنید؟
اینترنت اکسپلورر
فایرفاکس
کروم
سافاری
اج
مرورگرهای دیگر