۰
plusresetminus
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۸

واتسون IBM توصیه‌های نادرستی درباره درمان سرطان ارائه کرده است

ایتنا - سرطان ریه و خونریزی شدید در یک مرد 65 ساله تشخیص داده شد ولی این دستگاه دارویی به نام بواسیزامب (Bevacizumab) برای وی تجویز کرد که می‌تواند باعث خونریزی بیشتر شود.
واتسون IBM توصیه‌های نادرستی درباره درمان سرطان ارائه کرده است
 
به نظر می‌رسد که واتسون IBM (اسطوره ابرایانه‌ای مبتنی بر هوش مصنوعی)، که اخیرا مسابقات ویمبلدون را آنالیز کرده بود، در درمان سرطان لغزش از خود نشان داده، و توصیه‌های درمانیی ارائه کرده که «خطرناک» تشخیص داده شده‌اند.
 
به گزارش ایتنا از شماران سیستم به نقل از اینکوایرر، اسناد داخلی IBM که توسط نشریه پزشکی Stat گرفته شده‌اند گویای آن هستند که آموزش بد توسط IBM و پزشکان مرکز سرطان Memorial Sloan Kettering منتج به یک سری از توصیه‌های نادرست در طی آزمایش‌ها شد.
 
خوشبختانه افراد و سرطان‌هایشان همه غیرواقعی بودند، ولی این تست مشکلی را برجسته‌سازی نمود که، اگر نوبت به استفاده واقعی می‌رسید، به طور بالقوه می‌توانست جان افراد را به خطر بیاندازد.
 
ظاهرا معاون سابق سلامت IBM، اندرو نوردن، این اطلاعات را در دو ارائه مطلب در تابستان 2017 گنجانده بود.
 
گفته شده که این تشخیص‌ها «اغلب نادقیق» بودند و «پرسش‌هایی جدی را درباره این فرایند برای تولید محتوا و تکنولوژی اساسی آن» مطرح نمود.
 


سرطان ریه و خونریزی شدید در یک مرد 65 ساله تشخیص داده شد ولی این دستگاه دارویی به نام بواسیزامب (Bevacizumab) برای وی تجویز کرد که می‌تواند باعث خونریزی بیشتر شود.
طبیعتا نمی‌توان از کنار چنین خطایی در خصوص فناوری هوش مصنوعی به راحتی گذشت.
 
یکی از پزشکان بیمارستان ژوپیتر فلوریدا در اعتراضی به IBM گفت: «این محصول خیلی به دردنخور است. ما آن را برای بازاریابی خریدیم به این امید که باعث افزایش بینش شود. در اکثر ما نمی‌توانیم از آن استفاده کنیم.»
 
البته کسی نمی‌گوید که این ثابت می‌کند که هوش مصنوعی (AI) نمی‌تواند در پزشکی کاربرد داشته باشد. ولی این تازه ابتدای راه است و این رخداد یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های این حوزه را بازتاب می‌دهد، و این چیزیست که بر تمام بخش‌های رایانش تاثیرگذار بوده است.
 
طرف‌های دخیل در این کار مایل بوده‌اند خاطرنشان کنند که دقیقا به این علت است که AI به تحقیقات بسیار زیادی نیاز دارد تا به ثبات کافی برسد. پزشکانی که از آن استفاده می‌کنند آن را صرفا در نقش یک جفت چشم مضاعف مد نظر ندارند، و نه یک گزینه جایگزین.
 
کد مطلب: 53669
نام شما
آدرس ايميل شما

نظر شما در باره استخراج ارز مجازی چیست؟
به نفع کشور است
به ضرر کشور است
اهمیتی ندارد
چیزی در باره آن نمی‌دانم