۰
plusresetminus
شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۲

مایکروسافت مرکز داده زیردریایی راه‌اندازی می‌کند

ایتنا- شرکت مایکروسافت در سواحل اسکاتلند، مرکز داده زیردریایی تأسیس می‌کند. این شرکت اعلام کرده است که فاز بعدی پروژه ناتیک، ساخت یک مرکز داده در جزایر اورکنی در سواحل اسکاتلند است.
مایکروسافت مرکز داده زیردریایی راه‌اندازی می‌کند
اخیرا مایکروسافت اعلام کرد که قصد دارد وارد فاز جدیدی از پروژه ناتیک شود. ناتیک، نام یک پروژه تحقیقاتی است که قصد دارد امکان‌سنجی مراکز داده زیردریایی را بررسی کند.
موضوع مراکز داده زیردریایی، چندین سال پیش در یکی از گردهمایی‌های داخلی شرکت مایکروسافت مطرح شد. در این گردهمایی، حاضران نظرات خود را مطرح کردند.

به گزارش سرویس اخبار جدید تکنولوژی از رایورز به نقل از ونچربیت، این پروژه، در سال 2014 شروع شد ولی تا اوایل سال 2016، راه‌اندازی آن به اطلاع عموم نرسید. وقتی مایکروسافت، وجود چنین طرحی را به طور رسمی اعلام کرد، یک نمونه از این مرکز داده را در فاصله سی فوتی آب‌های ساحل کالیفرنیا آزمایش کرد.
 
مراکز داده در زیر آب نه‌تنها از نظر خنک سازی باعث بهبود کارایی و کاهش هزینه می‌شود، بلکه از نظر منطقی هم دارای مزایای زیادی است.
طبق برآوردی که مایکروسافت انجام داده است بیشتر از نیمی از کشورهای دنیا و جمعیت آن دارای حداقل ۲۰۰ کیلومتر پهنه دریایی هستند، یعنی در کنار دریاها و اقیانوس‌ها قرار گرفته‌اند، چنین راهکار می‌تواند بسیار باعث کاهش هزینه‌ها و سادگی پیاده‌سازی اینگونه مراکز داده در داخل و زیر آب شود و همچنین دیگر محدودیت فضای کاری مرکز داده نیز وجود نخواهد داشت و هر زمانی که نیاز باشد می‌توان مرکز داده را بزرگ‌تر کرد.
 
مایکروسافت بر این عقیده است که ایجاد کردن کپسول‌های سرور یا همان مرکز داده حداکثر نود روز زمان می‌برد و پیاده سازی آن نیز بسیار سریع‌تر و راحت‌تر خواهد بود و بصورت آماده نیز قابل استفاده است، برای مثال راه اندازی یک مرکز داده استاندارد ممکن است تا دو سال به طول بیانجامد.
 
کارشناسان طراح این پروژه بر این عقیده هستند که حتی روزی خواهد رسید که این نوع مراکز داده نیروی مورد نیاز برق برای سرویس‌دهی را نیز از آب اقیانوس دریافت کنند و توربین‌های آبی توان کاری آنها را تامین کند.
 
کد مطلب: 53042
نام شما
آدرس ايميل شما

نظر شما در باره طرح رجیستری موبایل چیست؟
طرح کاملا موفق بود
تا حدودی به نتیجه رسید
طرح کاملا شکست خورد
بنظرم طرح مبهمی است