۱
۰
plusresetminus
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۲
رمضانعلی سبحانی‌فر:

فیلترشکن‌ها ساماندهی می‌شوند

ایتنا - رئیس کمیته فناوری اطلاعات و ارتباطات مجلس شورای اسلامی: موضوع استفاده از فیلترشکن‌ها باید ساماندهی شود.
فیلترشکن‌ها ساماندهی می‌شوند
 
رمضانعلی سبحانی‌فر با تاکید براینکه کمیته ارتباطات مجلس به صورت مرتب، پیگیر وضعیت پیام‌رسان‌های بومی و خدمات و سرویس هایی که این شبکه های اجتماعی باید ارائه دهند، است، اظهار داشت: تمامی تلاش دولت، مجلس و اپراتورها در این است که این سرویس دهندگان بومی در کشور تقویت شوند.


وی با بیان اینکه نباید توقع داشت که در شروع کار این شبکه های پیام‌رسان در حد پیام‌رسان‌های خارجی سرویس دهی داشته باشند، اضافه کرد: ظرفیت این شبکه‌ها هنوز به حد لازم نرسیده و ما به این امر واقف هستیم که این شبکه‌های بومی جوابگوی ۵ میلیون کاربر نیستند و نیاز به توسعه دارند.

رئیس کمیته فناوری اطلاعات و ارتباطات مجلس شورای اسلامی با اشاره به تسهیلاتی که دولت برای حمایت از این کسب وکارها درنظر گرفته و نیز لزوم همکاری اپراتورها در تقویت این شبکه‌ها، تاکید کرد: برمبنای بررسی‌های صورت گرفته و گزارشی که وزارت ارتباطات درمورد وضعیت شبکه های پیام‌رسان بومی ارائه داده است، حمایت مالی از این کسب و کارها از محل وام وجوه اداره شده وزارت ارتباطات صورت می‌گیرد.‌ وی گفت: در این زمینه از وزارت ارتباطات گزارشی خواستیم و این وزارتخانه گزارش خود مبنی بر نحوه حمایت از شبکه‌های پیام‌رسان بومی و زمینه سازی برای ایجاد فضای رقابتی را ارائه داده است.

سبحانی فر با اشاره به نمونه‌های موفق کسب وکارهای نوپا در کشور که چندین میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی جذب کرده اند، افزود: پیام‌رسان‌های بومی نیز به دلیل داشتن دانش فنی می‌توانند به این شرایط برسند اما نیازمند جذب سرمایه هستند و باید مدیریت و برنامه‌ریزی داشته باشند که در نهایت شاهد افزایش ظرفیت آنها و جذب کاربر باشیم.

وی با تاکید براینکه بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور رو به رشد و توسعه است، خاطرنشان کرد: اشتغال در این بخش به سرعت در حال پیش روی است و شبکه‌های اجتماعی نیز می‌توانند با افزایش ظرفیت‌ها، در این زمینه موثر باشند.
رئیس کمیته ارتباطات مجلس درباره نامه ۱۷۰ نماینده مجلس درخصوص حمایت از پیام‌رسانهای بومی و لزوم ساماندهی استفاده از فیلترشکن‌ها، گفت: از این نامه اطلاعی ندارم و موضوع آن را در خبرها دیده‌ام. اما به هر ترتیب استفاده از نرم‌افزارهای فیلترشکن در کشور نیازمند ساماندهی است.

وی با بیان اینکه مسدود کردن مقطعی برخی شبکه های اجتماعی مانند تلگرام، سبب روی آوردن کاربران به سمت فیلترشکن‌ها شد، افزود: این موضوع سبب شد که محتوای غیراخلاقی و غیرمجاز در دسترس عموم قرار گیرد و این اصلا درست نیست. ما معتقدیم که با فیلترکردن تلگرام، مشکل حل نمی شود و باید کار اساسی برای استفاده از شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها انجام داد.

سبحانی فر بر لزوم ساماندهی این فضا و استفاده کاربران از شبکه های اجتماعی خارجی تاکید و خاطرنشان کرد: برخی کانال‌ها در این شبکه‌های اجتماعی اقدام به تشویش اذهان عمومی، انتشار مطالب بی‌پایه و اساس و بدون استناد به منابع موثق، می‌کنند که باید از سوی پلیس فتا پیگیری شود.
عضو کمیسیون صنایع مجلس تصریح کرد: استفاده از ظرفیت‌های شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها نیازمند فرهنگسازی، ساماندهی و نهادینه سازی از سوی دولت است.
کد مطلب: 51829
نام شما
آدرس ايميل شما


feedback
Russian Federation
"ساماندهی" دقیقا یعنی چی؟ فیلترشکن رو چجوری "ساماندهی" میکنند؟ عده ای رو مجاز اعلام میکنند عده ای رو غیر مجاز؟ بعد مجازها قادر به باز کردن سایتای غیر مجاز نیستن؟ به خدا خودشونم نمیدونن چی میگن.
نظر شما در باره طرح رجیستری موبایل چیست؟
طرح کاملا موفق بود
تا حدودی به نتیجه رسید
طرح کاملا شکست خورد
بنظرم طرح مبهمی است