۰
plusresetminus
چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۴

تهدیدات اینترنت اشیاء سازمانی برای امنیت فضای ابری و فناوری اطلاعات

ایتنا- باج‌افزارها، سخت‌افزار و تهدیدات سیستم‌عامل، تهدیدات ابری و اینترنت اشیا و همچنین تهدیدات دیجیتالی از جمله مواردی است که باید بیشترین توجه را به آنها اختصاص داد.
تهدیدات اینترنت اشیاء سازمانی برای امنیت فضای ابری و فناوری اطلاعات
امروزه "اینترنت اشیاء" (IoT) نقش پررنگ و قابل توجهی در زندگی مردم دارد. این فناوری به دستور طرح و برنامه اکثر شرکت‌های مطرح جهانی رسیده و این شرکت‌ها تا حد امکان، از این فناوری بهره می‌گیرند.
اما نکته مهم در این میان اینکه اکثر شرکت‌های مزبور از وجود ریسک‌هایی که متوجه آنهاست، آگاه نیستند و به همین خاطر، نمی‌دانند تا چه حد قادرند امنیت فناوری اطلاعات و فضای ابری را به خطر اندازند.

به گزارش ایتنا از رایورز این اتفاق چگونه می‌افتد؟ برای مثال، وقتی ترموستات‌ها و سنسورها در سیستم‌های یک ساختمان قطع می‌شود، در اغلب موارد دستگاه‌های هوشمند جای این سنسورها و ترموستات‌ها را گرفته و می‌تواند اطلاعات را در درون خود تحلیل کند. در واقع این دستگاه‌های هوشمند، یک کامپیوتر در درون خود داشته و سیستم‌عامل مخصوص به خود را استفاده می‌کنند و همچنین حافظه داخلی دارند.

این موضوع می‌تواند تهدیداتی را به همراه داشته باشد؛ چرا که این دستگاه‌ها بدون برخورداری کافی از دانش فناوری اطلاعات مورد استفاده می‌گیرند.
دستگاه‌های دیگری نظیر چاپگرها، دستگاه‌های کپی، وای‌فای و ربات‌های کارخانه وجود دارد که علیرغم هوشمندی، قابلیت‌هایی دارند که ممکن علیه شما از آنها سوءاستفاده شود.
یکی از این قابلیت‌ها، سیستم‌های مبتنی بر فضای ابری است که اطلاعات باارزش شما را نگهداری می‌کند.

از سوی دیگر، در حالی که اینترنت اشیاء سازمانی نیز می‌تواند بسیاری از امور را برای افراد و سازمان‌ها ساده کرده و از این رو کمک شایانی محسوب شود، اما چالش‌هایی را نیز به دنبال دارد.
یکی از این چالش‌ها که باید جدی گرفته شود، موضوع امنیت است. چنانچه میلیارد‌ها دستگاه در آن واحد با هم و با اینترنت در ارتباط باشند، موضوع حفظ حریم خصوصی و اطلاعات باید با جدیت بیشتری مدنظر قرار گرفته شود.
 
یکی از اصول، درنظر گرفتن مسائل امنیتی در دستگاه‌های اینترنت اشیاء و فضای ابری است.
بسیاری از شرکت‌ها می‌کوشند با استفاده از فضای ابری عمومی، امنیت دستگاه‌های اینترنت اشیاء خود را بالا ببرند.
 
کد مطلب: 51651
نام شما
آدرس ايميل شما

لپ تاپ شما چه برندی است ؟
Acer
Apple
Asus
Dell
HP
Lenovo
Microsoft
MSI
Sony
سایر