۰
plusresetminus
شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۷

تلاش گوگل برای محافظت از حریم خصوصی کاربران در مقابل نرم‌افزارها

ایتنا – شرکت گوگل قصد دارد تا با ارائه خدماتی جدید، نرم‌افزارهایی که بدون اطلاع کاربر اقدام به برداشت اطلاعات شخصی او می‌کنند را شناسایی نموده و مسدود نماید.
تلاش گوگل برای محافظت از حریم خصوصی کاربران در مقابل نرم‌افزارها
شرکت گوگل قصد دارد تا با ارائه خدماتی جدید، نرم‌افزارهایی که بدون اطلاع کاربر اقدام به برداشت اطلاعات شخصی او می‌کنند را شناسایی نموده و مسدود نماید.
 
به گزارش ایتنا از رایورز امروزه حریم شخصی در دنیای مجازی به یک بحران بزرگ بدل شده است و شرکت‌های ارائه‌ دهنده سیستم‌های عامل نیز قصد دارند تا با ارائه خدمات بهتر در این زمینه به سراغ افزایش میزان اعتماد مخاطبان خود بروند.
در این میان، گوگل اعلام کرده است قصد دارد تا با شنود اطلاعات شخصی کاربر توسط نرم‌افزارها در سیستم‌عامل اندروید مبارزه نموده و برای این کار نیز ساختار ویژه‌ای را پیاده‌سازی خواهد کرد.

بر همین اساس، نرم‌افزارهای فعال بر روی سیستم‌عامل اندروید باید در زمینه عملکرد خود بسیار شفاف عمل نموده و به گوگل و کاربران اعلام کنند که دقیقاً در چه زمانی، اطلاعات دستگاه کاربر را در اختیار گرفته و مورد استفاده قرار می‌دهند.

به گفته گوگل، این امر موجب می‌شود تا اطلاعاتی مانند کد IMEI و یا آدرس ایمیل کاربران اندروید، توسط نرم‌افزارهای همراه مورد استفاده قرار نگیرد.
 
البته این نوع استفاده از اطلاعات به‌اندازه روش‌های دیگر مخرب نیست، اما به نظر می‌رسد گوگل مصمم است که پلی‌استور را به مرکزی امن برای نرم‌افزارهای همراه بدل کند و به همین دلیل، اعلام نموده نرم‌افزارهایی که از قوانین جدید گوگل تبعیت نکنند، بلافاصله از این بازار اخراج خواهند شد.
گوگل بدین منظور، فرصتی 60 روزه به توسعه‌دهندگان نرم‌افزاری داده است تا تغییرات لازم را بر روی نرم‌افزار خود اعمال نمایند. گوگل پس از اتمام این مهلت، تحقیقات برای شناسایی نرم‌افزارهای خاطی را آغاز خواهد کرد تا مقررات جدید خود را اعمال نماید.
 
از سوی دیگر، شرکت‌هایی که به درخواست گوگل پاسخ مثبت ندهند، با مشکلی جدید روبرو خواهند شد؛ بدین‌ترتیب که گوگل از طریق سیستم حفاظتی گوگل پلی یا وب‌سایت‌های منتهی به این نرم‌افزارها، پیام‌های هشدار دهنده در زمینه ناامن بودن این برنامه‌ها را به کاربران ارسال خواهد نمود.
 
شایان ذکر است که ماه گذشته، متخصصان امنیتی دریافتند که بیش از سه‌چهارم نرم‌افزارهای اندرویدی -که حتی برنامه‌های محبوبی مانند اوبر، اسپاتیفای و تیندر نیز در میان آنها دیده می‌شدند- از اعتماد کاربران سوءاستفاده کرده و اطلاعات آنها را مورداستفاده قرار می‌دهند.
به نظر می‌رسد اقدام جدید گوگل، پاسخ سریع و مستقیم به همین نگرانی و تلاش برای رفع آثار سوء آن است.
 
کد مطلب: 51195
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام