۰
plusresetminus
يکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۰

تبعیض در هزینه اتصال به سایت‌های داخلی شکسته می‌شود

ایتنا - وزیر ارتباطات: از این پس برای افزایش تولید محتوا و ترافیک داخلی، استفاده از تمامی سایت‌های داخلی مشمول هزینه یک دوم هزینه اینترنت بین‌الملل می‌شود.
تبعیض در هزینه اتصال به سایت‌های داخلی شکسته می‌شود

حمایت انحصاری دولت از ۵۰۰ سایت داخلی و کاهش هزینه اتصال به آنها تا ۵۰ درصد هزینه اینترنت، ظاهرا قرار است شکسته و هزینه اتصال به کل سایت‌های ایرانی به نصف کاهش یابد.

به گزارش ایتنا از تسنیم، ماه‌های ابتدایی سال جاری بود که اپراتورهای مخابراتی و اینترنتی کشور اقدام به انتشار لیستی از اسامی سایت‌های پرمراجعه ایرانی براساس اعلام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کردند و تعرفه اتصال به آنها را برای کاربران نهایی تا 50 درصد کاهش دادند.
در این لیست ابتدایی که اسامی حدود 200 سایت پرمراجعه ایرانی را در بر می‌گرفت و به مرور به 500 سایت افزایش یافت، اسامی برخی سایت‌ها و پایگاه‌های پرمراجعه داخل کشور دیده نمی‌شد.

علیرغم اینکه چنین تصمیمی در راستای اجرای سیاستها و اهداف شبکه ملی اطلاعات و با هدف رونق محتوای فاخر ایرانی و توسعه کسب‌ و کارهای بومی صورت گرفت، اما شیوه اجرای تبعیض‌آمیز همواره این سؤال را در ذهن ایجاد می‌کرد که چرا "تعرفه ارتباط با تنها 500 سایت پرمراجعه باید کاهش یابد؟"
اگر واقعا این سایت‌ها بر روی بستر شبکه ملی اطلاعات قرار دارند که ترافیک داخلی را مدیریت می‌کند و هزینه آن به مراتب کمتر از شبکه جهانی اینترنت است، چرا دیگر سایت‌هایی که میزبانی‌شان داخل کشور است و عملا روی همین بستر (شبکه ملی اطلاعات) فعالیت می‌کنند، نباید تعرفه‌شان نیم‌بها شود؟!
چنین اقدامی که مانور رسانه‌ای گسترده‌ای را به دنبال داشت، عملا امتیازی را در اختیار برخی سایت‌ها که گزینش سلیقه‌ای شده بودند، قرار داد و از منظر رقابتی شاید اقدامی ضدرقابتی بود و عملا عدالت، قربانی اعمال سلیقه فردی شد.

حال با گذشت چندین ماه از اجرای این مصوبه که تعرفه ارتباط با برخی سایت‌های پرمراجعه را 50 درصد کمتر از نرخ اتصال به اینترنت کرد، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در برنامه تلویزیونی گفت‌وگوی ویژه خبری هفته گذشته از اعمال تعرفه اینترنت داخلی برای تمامی سایتهای داخلی خبر داد.
محمد جواد آذری جهرمی گفت: پیش از این فقط تعرفه سرویس‌های داخلی برای 500 سایت پربازدید لحاظ می‌شد، اما از این پس برای افزایش تولید محتوا و ترافیک داخلی، استفاده از تمامی سایت‌های داخلی مشمول هزینه یک دوم هزینه اینترنت بین‌الملل می‌شود.

بنابراین ظاهراً انحصار ارائه خدمات تبعیض‌آمیز شکسته شده و از این پس هزینه اتصال به سایت‌های داخلی نصف قیمت هزینه اتصال به سایت‌هایی است که میزبانی آنها در خارج از کشور است.
 
کد مطلب: 51176
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام