۰
plusresetminus
يکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۶

بسیاری از اپلیکیشن‌های اندروید کاربران را ردیابی می‌کنند

ایتنا- بر اساس تجزیه و تحلیل جدید صدها اپلیکیشن، بیش از سه چهارم اپلیکیشن‌های اندروید، دست کم یک ردیاب شخصی دارند.
بسیاری از اپلیکیشن‌های اندروید کاربران را ردیابی می‌کنند
به تازگی مطالعه‌ای توسط یک سازمان پژوهشی فرانسوی به نام اکسودوس پریوسی و آزمایشگاه حریم خصوصی دانشگاه ییل انجام شده که طی آن، اپلیکیشن‌های موبایل برای 25 ردیاب شناخته‌ شده را بررسی نموده‌اند.
در این پژوهش، از تکنیک‌هایی خاص برای جمع‌آوری اطلاعات شخصی در مورد کاربران استفاده شده تا آنها را به شکل بهتری برای تبلیغات و خدمات، هدف قرار دهد.

به گزارش ایتنا از رایورز در میان اپلیکیشن‌هایی که از نوعی پلاگين ردیابی استفاده کرده بودند، برنامه‌های بسیار محبوبی در فروشگاه گوگل پلی وجود داشت که از جمله آنها می‌توان به تیندر، اسپاتیفای، اوبر و اوکی کیوپید اشاره نمود.
مطابق نتایج پژوهش مزبور، این چهار اپلیکیشن از سرویسی استفاده می‌کنند که متعلق به گوگل بوده و کرش‌لیتیکس نامیده می‌شود و مأموریت اصلی آن در واقع این است که گزارش‌های خرابی برنامه را دنبال و گزارش می‌کند.

نکته جالب این است که این برنامه در کنار پیگیری گزارش خرابی، امکان بررسی اینکه کاربران چه کارهایی انجام می‎دهند را داشته و بدین‌ترتیب، محتوای موجود در شبکه‌های اجتماعی را به صورت زنده برای آنها پخش می‌نماید.
مابقی ردیاب‌هایی که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند، از این حد هم فراتر می‌روند. از جمله FidZup یکی از این ردیاب‌هاست که می‌تواند حضور گوشی‌های موبایل و صاحبان آنها را به شیوه اولتراسونیک تشخیص دهد.

هر چند این برنامه اعلام کرده که دیگر از فناوری مزبور استفاده نمی‌کند، اما این کار از طریق شبکه‌های وای-فای نیز به سادگی امکان‌پذیر است.
پژوهشگران ییل اعلام کردند: «روش کار FidZup شباهت زیادی به Teemo دارد و هر دوی آنها به موقعیت جغرافیایی کاربران دسترسی دارند. این ردیاب توسط اسکن‌های اکسودوس شناسایی شدند.»
 
آزمایشگاه حریم خصوصی ییل، از توسعه‌دهندگان و گوگل درخواست نموده است که شفافیت بیشتری در زمینه حریم خصوصی و امنیت داشته باشند.
پژوهشگران افزودند: «کاربران اندروید و تمام فروشگاه‌های برنامه، شایسته یک زنجیره مطمئن از توسعه، توزیع و نصب نرم‌افزار هستند که شامل کدهای شخص ثالث پوشیده یا نامفهوم نباشد.»
 
البته در این پژوهش، برنامه‌های iOS بررسی نشده است، اما پژوهشگران هشدار دادند که ممکن است وضعیت فروشگاه‌های اپلیکیشن اپل هم بهتر از این نباشد. بسیاری از شرکت‌هایی که برنامه‌های گوگل پلی را توزیع می‌کنند، این کار را از طریق اپل نیز انجام می‌دهند.
 
کد مطلب: 51136
نام شما
آدرس ايميل شما