۹
۰
plusresetminus
چهارشنبه ۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۷

محدودیت حجم اینترنتی، پاسخگوی نیاز کاربران؟

ایتنا- معاون شرکت مخابرات ایران با اشاره به طرح غیرحجمی کردن اینترنت گفت که چون پهنای باند و سیاست‌گذاری در اختیار دولت است، به نظر می‌رسد این طرح شدنی باشد.
محدودیت حجم اینترنتی، پاسخگوی نیاز کاربران؟ 
سرویس‌های اینترنتی را می‌توان به دو دسته‌بندی محدود و نامحدود تقسیم کرد؛ در سرویس‌های نامحدود، هیچ محدودیتی از لحاظ اطلاعات رد و بدل شده وجود ندارد، در حالی که در سرویس‌های محدود باید حواستان به داده تبادل شده جمع باشد. در صورت ارسال و دریافت فایل تا یک حد مجاز، دیگر قادر به انجام این کارها نخواهید بود و باید با پرداخت هزینه، باز هم حجم بخرید. سرویس‌های محدود، خود از یک نظر به دو دسته‌بندی حجمی و غیر حجمی تقسیم می‌شوند.

در این باره داوود زارعیان - معاون امور مشتریان شرکت مخابرات ایران - با بیان این که مصرف بالای پهنای باند از تغییرات حوزه مخابرات در سال‌های اخیر بوده است، اظهار کرد: مصرف اینترنت در دنیا به صورت تصاعدی رشد کرده است. شبکه‌های فعلی به تدریج تا آینده‌ای نزدیک دیگر پاسخ‌گوی نیازهای بازار نخواهد بود که این مساله ضرورت توسعه فیبر نوری برای رسیدن به سرعت حداقل ۵۰ مگابیت را ایجاب می‌کند.

او با بیان این که اولین بار از سال ۱۳۹۵ بحث توسعه فیبر نوری را شروع کرده‌ایم، افزود: تا حالا بیش از یک میلیون مکان را به فیبر نوری مجهز کرده‌ایم که از آن با عنوان home pass یاد می‌شود. امسال نیز این واگذاری‌ها برای رسیدن به اهداف‌مان ادامه دارد.

وی درباره طرح شرکت مخابرات با عنوان "تانوما" نیز بیان کرد: تانوما در واقع برند فیبر نوری شرکت ملی مخابرات است که با توجه به نیاز مخاطبان به سرعت‌های مختلف از ۱۶ مگابیت تا  ۱۰۰۰ مگابیت را نیز قادریم تامین کنیم. در حال حاضر البته سرعت‌های تا ۶۰۰ مگابیت را در منازل تامین کرده‌ایم، بنابراین مشتریان با توجه به نیازی که دارند می‌توانند و سرعت لازم را دریافت کند.

معاون امور مشتریان شرکت مخابرات ایران با اظهار این که طرح فیبر نوری خود را از استان‌های بزرگ شروع کرده‌ایم، گفت: حدود یک میلیون مکان به فیبر نوری شرکت مخابرات متصل شده‌اند که با نیازسنجی‌های جدید امکان توسعه آن نیز وجود دارد. این طرح را در ۱۰ استان شروع کردیم، اما با توجه به این که درخواست‌هایی از سایر استان‌ها داشتیم، واگذاری این طرح را در همه استان‌های کشور داریم.

زارعیان درباره‌ هزینه استفاده از طرح‌های فیبر نوری نیز بیان کرد: هزینه استفاده از این حذف همانند اینترنت عادی است با این تفاوت که هزینه مودم آن کمی گران‌تر است و به سیم کشی داخلی نیاز دارد، اما این مزیت اصلی را دارد که از سرعت بالاتر و کیفیت بیشتری برخوردار است. بر روی سیم‌های مسی ما نهایتا می‌توانیم اینترنتی با سرعت ۲۰ مگابیت را بدهیم در حالی که در شبکه فیبر نوری این سرعت به ۱۰۰۰ مگابیت نیز می‌رسد.

معاون امور مشتریان شرکت مخابرات ایران همچنین درباره‌ی طرح غیر حجمی کردن استفاده از اینترنت نیز اظهار کرد: این طرح توسط وزارتخانه ارتباطات و فناوری اطلاعات مطرح شده است که باید سازوکار آن را هم خودشان تنظیم کنند، اما معتقدم اگر پهنای باند شرکت‌های مورد نیاز توسط دولت ارزان تامین شود و مصرف پهنای باند داخلی افزایش یابد آنگاه می‌توانیم اینترنت را به صورت نامحدود ارائه دهیم. چون سیاست ‌گذاری و پهنای باند در اختیار دولت است به نظر می‌رسد این عمل شدنی باشد.
کد مطلب: 50700
نام شما
آدرس ايميل شما


feedback
Iran, Islamic Republic of
پهنای باند گرونه. از پس هزینه های همین سرعتی که سیم های مسی قدیمی قادر به تامینش هستند هم بر نمیایم و به سرعت های خیلی پایین چون 128 و 512 تن داده ایم.
milad
feedback
Iran, Islamic Republic of
بخدا دیگ خسته شدیم از این خبرای خنده دار تو خالی و پوچ بخدا پیر شدیم تو جوونی ی اینترنت معمولی تجربه نتونستیم کنیم دنیا داره ب چ پیشرفتایی میرسه اینجا هنوز دعوا سر محدودو نامحدوده
feedback
Iran, Islamic Republic of
نگران نباش، به دلیل بیکاری و فقر مجبور شدند اینترنت را نامحدود کنند تا شاید یک اشتغالی ایجاد بشه، چون تحریم ها باقی ماند و تمام طرح های اشتغال زایی شکست خورد
وگرنه حتی یک لحظه فکر نکن اینها برای مردم این کار را می خواهند بکنند!
در ضمن همین فیبرنوری همه قراردادهاش یک ساله هستند که بالای یک میلیون در میاد به علاوه مودم و فیبرنوری ای که باید در خانه بکشید تا 3 میلیون هم می رسه پس خیلی روش حساب نکن
در ضمن فعلا باید صبر کرد تا محدودیت حجم برداشته بشود بعد اقادم به خرید کرد، کسانی که خریدند سرشان کلاه رفته
feedback
United States
دنیا را با اینجا مقایسه نکن
ما قراره به سمت کره شمالی برویم
feedback
Iran, Islamic Republic of
والا پرچم که آمریکا میباشد
ما از خدا میخواهیم به سمت کره شمالی متمایل شوید:-)
feedback
United States
شما بجز دروغ های آمریکا در مورد کره شمالی یک جستجویی هم در یوتیوب و اینترنت کنی بد نیست تا ببینی کره شمالی واقعی چقدر از آمریکا جلوتر هست!
feedback
Iran, Islamic Republic of
طرح جدید هم اینترنت نامحدود نبود!
feedback
Iran, Islamic Republic of
این واقعا چه طرحهایی است که به کاربران میدهید و برایشان مشکل ایجاد میکنید؟؟
سیّد دلبر
feedback
Iran, Islamic Republic of
ایران تا اینترنت واقعی 800 سال فاصله داره ....
آیا شما از نسخه ایرانی تلگرام (هاتگرام یا تلگرام طلایی) استفاده می‌کنید؟
بله
گاهی
خیر