۰
plusresetminus
چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۴

نخستین کامیون خودران جهان وارد خیابان‌های عمومی شد

ایتنا - این نخستین بار در جهان است که کامیون‌های خودران وارد خیابان‌های عمومی می‌شوند و قرار است آنها در جاده‌های طولانی مورد آزمایش قرار گیرند.
نخستین کامیون خودران جهان وارد خیابان‌های عمومی شد

«دایملر» که در اصل شرکت مادر مرسدس-بنز محسوب می‌شود و اتومبیل‌های لوکس این شرکت آلمانی را تولید می‌کند در نظر دارد از سال 2007 که شرکت «کرایسلر» یکی از زیرمجموعه‌های خود را فروخت، بزرگ‌ترین تحول را در ساختار داخلی خود ایجاد کند.

به گزارش ایتنا، این شرکت با تعریف استراتژی «حمل‌ونقل-به‌عنوان-خدمات» با سرمایه‌گذاری بیش از 100 میلیون یورویی یک زیرمجموعه جدید بین مرسدس-بنز و مرکز توسعه کامیون‌های کرایسلر راه‌اندازی می‌کند تا در آینده نزدیک انواع مختلف خودروهای سنگین هوشمند بدون نیاز به راننده وارد جاده‌ها شوند.

شرکت دایملر که دفتر مرکزی آن در آمریکا واقع شده است، در راستای سیاست‌های توسعه خودروهای هوشمندی اعلام کرد کامیون‌های متصل و بدون راننده خود را که به صورت دیجیتالی تمام حسگرهای هوشمند مورد نیاز را شامل می‌شوند در خیابان‌های عمومی شهرهای اورِگان و نِوادا آمریکا مورد آزمایش قرار می‌دهد.
این نخستین بار در جهان است که کامیون‌های خودران وارد خیابان‌های عمومی می‌شوند و قرار است آنها در جاده‌های طولانی مورد آزمایش قرار گیرند. خودروهای مذکور پیش از این به صورت موفق آزمایش‌های مختلف را پشت سر گذاشته‌اند و هم‌اکنون چراغ سبز برای ورود آنها به خیابان‌های عمومی روشن شده است.
کامیون‌های خودران دایملر از نوع 18 چرخ هستند و «ولفگانگ برنارد» مدیرعامل دایملر در مورد آنها می‌گوید:‌ «خیابان‌های جهان به این کامیون‌ها نیاز دارند و ما به سرعت فناوری‌های آنها را توسعه می‌دهیم.»
این کامیون‌ها به خوبی شرایط و وضعیت بزرگراه‌ها را تشخیص می‌دهند و ضمن اتصال به ماهواره‌های مسیریاب و تشخیص موقعیت خودروهای در حال حرکت، فاصله ایمن را به خوبی رعایت می‌کنند. اگر این کامیون هوشمند در شرایطی شبیه برف شدید و لغزندگی جاده قرار بگیرد و نتواند به تنهایی خود را کنترل کند، به صاحب خودرو پیام هشدار دهنده می‌فرستد تا در کوتاه‌ترین زمان کنترل آن را در دست بگیرد. این پیام از طریق آژیر و هشدار نوشتاری روی داشبورد اعلام می‌شود.
در بخش سخت‌افزاری این کامیون خودران دوربین‌های ماهواره‌ایی را در اطراف خود شامل می‌شود تا خطوط جاده را تشخیص دهد و همچنین رادارهای کوتاه‌برد و قوی آن تمام جاده را اسکن می‌کند تا کامیون از موقعیت 250 متر جلوتر خود هم مطلع شود. این کامیون همچنین حسگرهایی را در قسمت پشت بدنه شامل می‌شود و برای آن از سیستم هوشمند LIDaR برای اتصال خودرو-به-خودرو استفاده شده است.
الگوریتم نرم‌افزاری نخستین کامیون خودروان جهان مشابه همان سیستمی است که شرکت مرسدس-بنز در اتومبیل‌های سواری خود مورد استفاده قرار می‌دهد. این خودرو همچنان در مرحله آزمایشی به سر می‌برد و شرکت دایمل اعلام کرد برای فروش عمومی آن به مردم می‌بایست چندین هزار کیلومتر دیگر آن را آزمایش کند.
 
کد مطلب: 50671
نام شما
آدرس ايميل شما

لپ تاپ شما چه برندی است ؟
Acer
Apple
Asus
Dell
HP
Lenovo
Microsoft
MSI
Sony
سایر