۰
plusresetminus
شنبه ۸ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۴:۰۰

هوش مصنوعی بهترین راهکار مبارزه با سرقت برق

ایتنا- برزیل به‌تازگی با مشکل بزرگی درزمینهٔ سرقت برق روبرو شده و توانسته است این امر را با کمک الگوریتم هوش مصنوعی بررسی‌کننده میزان مصرف الکتریسیته خانه‌ها را به حداقل برساند.
هوش مصنوعی بهترین راهکار مبارزه با سرقت برق
کشور برزیل به‌تازگی با مشکل بزرگی در زمینهٔ سرقت برق روبرو شده، به گونه‌ای که نوعی بحران در این خصوص ایجاد شده است، اما توانسته است این معضل را با کمک فناوری هوش مصنوعی مرتفع نماید.

به گزارش ایتنا به نقل از وب‌سایت خبری تحلیلی newscientist، دولت برزیل با استفاده از الگوریتم جدیدی که بر مبنای هوش مصنوعی طراحی شده، می‌تواند مصرف برق خانه‌ها را اندازه‌گیری کرده، و بدین ترتیب با ارائه آمار، به تأمین‌کننده‌های انرژی برق در باره داشتن دیدگاهی بهتر نسبت به میزان مصرف هر خانه‌ای کمک کند.

گفتنی است با اینکه برزیل با مشکل سرقت برق روبروست، و البته هنوز مقصر اصلی این سرقت‌ها مشخص نشده است، اما کارشناسان در این زمینه مأمورهای خود را برای بررسی کنتورهای برق و همچنین کابل‌کشی خانه‌ها و انشعابات مختلف اعزام کرده‌اند.

در همین زمینه، پاتریک گلونر از دانشگاه لوکزامبورگ به همراه گروه تحقیقات خود در طی پنج سال متوالی به بررسی مصرف انرژی 3.6 میلیون خانه برزیلی پرداخته‌اند. آنها همچنین نگاه ویژه خود را بر روی حدود 200 میلیون کنترل‌خوانی ماهانه انجام‌شده توسط مأمورهای متخصص شرکت‌های برق، متمرکز ساخته‌اند.
 
این محققان سپس با استفاده از اطلاعات یاد شده، به طراحی الگوریتمی ویژه پرداختند که می‌توانست تشخیص بدهد که چه زمانی مصرف انرژی یک خانه یا انشعاب، به‌صورت مشکوکی پایین آمده و یا تغییر کرده است.

این تیم همچنین با استفاده از اطلاعات گذشته خود در باره الگوهای مصرفی خانه‌ها و تطبیق آنها با نتایج به دست آمده از این هوش مصنوعی، توانستند صحت کارکرد الگوریتم یاد شده را کاملا تائید نمایند.

بنظر کارشناسان، این وسیله می‌تواند جایگزین بسیار مناسبی برای بررسی فیزیکی و خانه به خانه تمامی شهرهای برزیل باشد و میزان هزینه و زمان به کار رفته در این روش نیز بسیار کمتر از روش سابق است. به همین دلیل الگوریتم، و نهایتا سیستم تولید شده برای این منظور، قابلیت آن را دارد که برای حل معضل مشابه در دیگر نقاط جهان نیز مورد استفاده قرار گیرد.
کد مطلب: 50307
نام شما
آدرس ايميل شما

آیا شما از نسخه ایرانی تلگرام (هاتگرام یا تلگرام طلایی) استفاده می‌کنید؟
بله
گاهی
خیر