۰
plusresetminus
شنبه ۴ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۸

داستان حذف برنامه‌های ایرانی از اپ استور اپل چه بود؟

ایتنا- کمپانی اپل اعلام کرده که طبق قوانین و ضوابط این نرم‌افزار، به کشورهای تحت تحریم سرویسی داده نمی‌شود.
داستان حذف برنامه‌های ایرانی از اپ استور اپل چه بود؟


شرکت اپل اخیرا و بدنبال تحریم‌های سیاسی و اقتصادی ایالات متحده آمریکا علیه ایران، برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های ایرانی را از فروشگاه اینترنتی اپ استور خود حذف کرد.


نیویورک تایمز در گزارشی نوشته است با اینکه شرکت اپل در ایران بصورت رسمی دارای نمایندگی نیست اما ایرانی های بسیاری از محصولات آن نظیر گوشی‌های هوشمند آیفون، آیپد، آیپاد و سایر محصولات و سرویس های دیگر آن استفاده می‌کنند و حذف برنامه‌ها و اپلیکشن‌های ایرانی از فروشگاه اپ استور، مشکلات و محدودیت‌هایی برای آنها ایجاد خواهد کرد. این در حالیست که در هفته‌های گذشته شرکت آمریکایی اپل به مقابله جدی علیه نرم‌افزارهای غیرقانونی چینی برای دور زدن فیلترینگ و دسترسی بدون محدودیت به اینترنت پرداخته بود.

بدنبال این اقدام اپل، برخی کاربران ایرانی اعتراض خود را در فضای مجازی اعلام کرده‌اند و محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران، در صفحه توییتر خود نوشت:" احترام به حقوق مشتریان در جهان امروز، یک اصل بشمار می‌رود که اپل اکنون آن را زیر پا گذاشته است. ما بطور قانونی حذف برنامه های ایرانی از اپ استور را پیگیری خواهیم کرد".

شرکت اپل در پیامی به توسعه‌دهندگان ایرانی که تحت تاثیر این اقدام اپل قرار گرفته اند، به وضوح اعلام کرده است که طبق قوانین و ضوابط این نرم افزار، به کشورهای تحت تحریم سرویسی داده نمی شود؛ سخنگوی شرکت اپل، صحت این مطلب را تایید اما از اظهار نظر بیشتر خودداری کرده است.

از زمانی که ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا تغییر یافت، سیاست های ارتباطی و اینترنتی بسیاری نیز دستخوش تغییر شد. دولت باراک اوباما - رئیس جمهور پیشین آمریکا - بمنظور گسترش و سهولت ارتباطات در ایران، از تاثیرگذاری تحریم‌های سیاسی و اقتصادی بر فضای مجازی اندکی کاسته بود اما در دولت ترامپ، باری دیگر سیاست‌های تحریم گرایانه به روی کار آمده و کشورها و موسسات و افراد بسیاری را تحت الشعاع قرار داده است.

بر اساس این گزارش البته بنظر می‌رسد ایرانی‌ها با توجه به استفاده گسترده‌ای که از سرویس‌های آنلاین و اینترنتی دارند، به دنبال راه‌های جدیدی باشند تا حتی با وجود تحریم‌ها، بتوانند از خدمات مورد نیازشان استفاده کنند.
کد مطلب: 49882
نام شما
آدرس ايميل شما

هنگام کار با کامپيوتر، معمولا از چه نوع خدمات اينترنتی استفاده می کنيد؟
ADSL
فيبر نوری
Point-to-Point
مودم همراه
هات اسپات موبايل
ماهواره ای