۰
plusresetminus
يکشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۶

عرضه وصله اضطراری ویندوز برای مقابله با حملات جهانی یک باج افزار

ایتنا- مایکروسافت مجبور شد علیرغم گفته‌های قبلی خود مبنی بر عدم پشتیبانی از ویندوز XP، به دلیل حملات اخیر، وصله امنیتی عرضه کند.
عرضه وصله اضطراری ویندوز برای مقابله با حملات جهانی یک باج افزار


مایکروسافت در اقدامی بی‌سابقه برای ویندوز بازنشسته ایکس پی وصله امنیتی عرضه کرد تا جلوی نفوذ باج‌افزار واناکریپ به این سیستم عامل در صدها کشور جهان را بگیرد.


به گزارش ایتنا از مهر، مایکروسافت از چندین سال قبل ویندوز ایکس پی را بازنشسته کرده و هیچ وصله نرم‌افزاری برای به روزکردن این سیستم عامل عرضه نمی کند. اما خطر ناشی از بدافزار WannaCrypt تابدان حد جدی است که این شرکت را وادار به تجدیدنظر در تصمیم خود کرد.

شرکت‌های تجاری، سازمان های دولتی و افراد در حدود صدکشور جهان قربانی ده‌ها هزار حمله باج افزار WannaCrypt هستند که با نفوذ به رایانه‌ها، فایل‌های ذخیره شده در آنها را قفل می‌کند و برای رمزگشایی از آنها ۳۰۰ دلار طلب می‌کند. در صورتی که قربانیان این رقم را ظرف سه روز پرداخت نکنند، مبلغ درخواستی به دو برابر افزایش می‌یابد. همچنین کاربران تهدید می‌شوند که اگر ظرف یک هفته باج درخواستی را پرداخت نکنند، فایل‌های آنها به طور کامل پاک می‌شود.

حملات باج افزار WannaCrypt تا بدان حد موثر بوده که منجر به قفل شدن و آفلاین شدن کامل سیستم‌های رایانه‌ای سازمان ملی بهداشت انگلیس شد و بسیاری از عمل‌های جراحی و قرارهای ملاقات بیماران با پزشکان در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مختلف به همین علت لغو شد.

علت موفقیت حمله مذکور یک آسیب‌پذیری در سیستم عامل ویندوز موسوم به EternalBlue است که البته مایکروسافت برای عرضه آن در نسخه های مختلف ویندوز وصله‌هایی عرضه کرده است، اما بی‌توجهی کاربران و عدم نصب وصله های یاد شده باعث موفقیت باج افزار WannaCrypt شد. با توجه به بازنشسته شدن ویندوز ایکس پی مایکروسافت عرضه وصله برای آن را نادیده گرفته بود، اما سرانجام برای این ویندوز هم وصله ای عرضه کرد.
کد مطلب: 48940
نام شما
آدرس ايميل شما