۰
plusresetminus
سه شنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۴

تولید رباتی که آسیب‌ سازه‌های پل را شناسایی می‌کند

ایتنا - رباتی ساخته شده که می‌تواند هرگونه خسارت یا نقص را در پل‌ها پیش از آنکه این مشکلات باعث فروریختن پل یا وارد آمدن آسیب جدی به آن شود، شناسایی کند.
تولید رباتی که آسیب‌ سازه‌های پل را شناسایی می‌کند


محققان موفق به ساخت ربات هوشمندی شده‌اند که با بررسی پل‌ها می‌تواند شکستگی‌ها و خوردگی‌های ریز را در آنها شناسایی کند.


به گزارش ایتنا از فارس، این ربات برای این کار از حسگرهای متعدد و الگوریتم‌های خودآموز هوش مصنوعی استفاده می‌کند تا دانش خود در این زمینه را به تدریج افزایش دهد.

مهندسان دانشگاه نوادا که این ربات را طراحی کرده‌اند می‌گویند ربات یاد شده می‌تواند هرگونه خسارت یا نقص را در پل‌ها پیش از آنکه این مشکلات باعث فروریختن پل یا وارد آمدن آسیب جدی به آن شود، شناسایی کند.

این ربات چهار چرخ Seekur نام دارد و از ابزار متنوعی مانند رادار نفوذگر به منظور بررسی سطوح زیرین پل‌ها که با چشم عادی قادر به دیدن نیستند، استفاده می‌کند. حسگرهای این ربات قادر به جستجو و شناسایی شکستگی یا خوردگی در فلزها، فولاد یا سیمان هستند و دوربین ربات یاد شده قادر به تحلیل دقیق وضعیت سطح پل‌هاست.

در نهایت این ربات با استفاده از الگوریتم هوشمند خود تمامی اطلاعات دریافتی را تحلیل کرده و از آن برای تهیه نقشه‌ای با کدهای رنگی بهره می‌گیرد. این کدهای رنگی نقاط ضعیف و آسیب‌پذیر هر پل را نشان می‌دهند. نکته مهم این است که تمامی این فعالیت‌ها در عرض چند دقیقه و نه چند روز صورت می‌گیرد.

این ربات فعلا در حال طی کردن مراحل آزمایشی در چند شهر امریکاست و البته برای تکمیل کار آن و تضمین دقت این ربات، دخالت مهندسان و عوامل انسانی برای بررسی دقیق هر پل ضروری است.
کد مطلب: 48891
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام