۰
plusresetminus
سه شنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۱

ناکامی گوگل، اوبر و آمازون در فتح بازار آنلاین روسیه

ایتنا - در روسیه شرکت یاندکس ۶۴ درصد از کل بازار جستجوی اینترنتی را در اختیار دارد و گوگل را به حاشیه رانده است.
ناکامی گوگل، اوبر و آمازون در فتح بازار آنلاین روسیه


در حالی که در بسیاری از کشورهای جهان این شرکت‌های فناوری آمریکایی هستند که سهم اعظم بازار را در اختیار دارند، شرایط در روسیه کاملا متفاوت است.


به گزارش ایتنا از فارس به نقل از وایرد، در روسیه شرکت یاندکس ۶۴ درصد از کل بازار جستجوی اینترنتی را در اختیار دارد و گوگل را به حاشیه رانده است.

این شرکت همچنین توانسته ۶۱ درصد از کل بازار تبلیغات آنلاین کشور روسیه را از آن خود کند و درآمد سرشاری به جیب بزند. یاندکس خدمات فروش آنلاین موسوم به Yandex.Market هم ارائه می‌کند که ماهانه ۱۹ میلیون نفر کاربر دارد و مدتی است ارائه خدمات تاکسی‌یابی آنلاین به نام Yandex.Taxi را هم اغاز کرده که ۶۰ درصد از کل موارد جابجایی با تاکسی در مسکو را به خود اختصاص داده است.

اگر چه بسیاری از شرکت‌های آمریکایی تلاش می‌کنند تا سهمی از بازار فناوری پررونق روسیه را از آن خود کنند، اما این تلاش‌ها چندان مثمر ثمر نبوده است.

یاندکس کار خود را از سال ۱۹۹۷ یعنی یک سال قبل از تاسیس گوگل آغاز کرده و Arkady Volozh موسس و مدیرعامل یاندکس راز این موفقیت را رویکردی متفاوت به کسب‌وکار می‌داند که آن را با واژه تبدیل این شرکت به یک شرکت بین محلی توصیف می‌کند.

وی در این مورد می‌گوید: یاندکس بازارهایی که رقبا در آن ضعیف هستند را شناسایی می‌کند و جایگزین‌های مناسب خود را در آنها بنا می‌نهد. این شرکت در سال‌های اخیر در اوکراین، قزاقستان، بلاروس و ترکیه فعال شده، ولی روسیه نقطه تمرکز آن است.

موسس ۵۳ ساله یاندکس هرگونه رابطه نزدیک با دولت روسیه را رد کرده و می‌گوید این مساله عامل موفقیت او نیست و وی با عرضه خدماتی که کاربران به آنها نیازمندند به موفقیت رسیده است. البته وی کاهش رابطه روسیه با کشورهای غربی را نیز در موفقیت خود تاثیرگذار می‌داند.

یاندکس در سال ۲۰۱۱ سهام خود را در بازار بورس نیویورک عرضه کرد و از این طریق ۱.۳ میلیارد دلار به جیب زد که از زمان عرضه سهام گوگل در سال ۲۰۰۴ به این سو بی سابقه بود. این شرکت از سال ۲۰۱۴ در بازار بورس مسکو و سپس در بازار سهام کشورهای چین، فرانسه، آلمان، هلند، سوئیس و ترکیه حضور یافته است. این حضور بین المللی نیز باعث شده این شرکت از نوسانات بازار روسیه در امان بماند.

یک نکته جالب در این میان دوستی موسس یاندکس با سرگی برین روسی الاصل است. این دو نفر ۱۵ سال قبل در مسکو بر روی طراحی موتورهای جستجوگر کار می‌کردند و برین بعد از مدتی به امریکا رفت و یکی از موسسان گوگل شد. Arkady Volozh جدی‌ترین تهدید برای یاندکس را مهاجرت کاربران به گوشی‌های همراه اندرویدی می‌داند و معتقد است این سیستم‌عامل می‌تواند کاربران بیشتری برای گوگل و سیستم عاملش در روسیه به ارمغان آورد.
کد مطلب: 48667
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام