۰
plusresetminus
دوشنبه ۱۴ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۸
فناوری جدید اینتل:

سرعت دو برابری حافظه DDR5 نسبت به DDR4

ایتنا- حافظه‌های دی.دی.آر5، در راه ورود به بازار هستند، سرعت بسیار بیشتری نسبت به نوع دی.دی.آر 4 دارند.
سرعت دو برابری حافظه DDR5 نسبت به DDR4


چندی پیش، شرکت اینتل در جریان مراسم آی.دی.اف ۲۰۱۶ ضمن معرفی ایده‌های خوب برای آینده صنعت سخت‌افزار، به برخی از واقعیت‌ها نیز اشاره کرد. این شرکت، ضمن معرفی هدست الوی و پروژه‌های واقعیت مجازی، به نسل جدید تراشه‌های حافظه مورد استفاده در رم نیز اشاره کرد. در این رویداد، به حافظه‌های رم جدید به نام دی.دی.آر ۵ (DDR5) اشاره کرد.


به گزارش ایتنا از رایورز به نقل از پی.سی ورلد، در آی.دی.اف ۲۰۱۶، اعلام شد که این نسل از حافظه‌ها در سال ۲۰۲۰ وارد بازار خواهند شد. شرکت اینتل به مشخصات فنی این نسل از حافظه‌ها، هیچ اشاره‌ای نکرد، اما اعلام کرد که در سال ۲۰۱۷، جزئیاتی بیشتر از این فناوری را منتشر خواهد کرد.

در ادامه این رویداد، به قابلیت‌های دی.دی.آر۵ اشاره شد. بالا رفتن پهنای باند، مصرف بسیار پایین انرژی و افزایش عمر باتری‌ها، از جمله ویژگی‌های حافظه‌های مورد بحث خواهد بود.

همچنین تراکم دی.دی.آر ۵، دو برابر دی.دی.آر ۴ است و نوع دی.آی.ام.ام نسل جدید، نسبت به نسل قبلی، ظرفیت گیگابایتی بیشتری دارد.
البته تحلیلگران، انتظار نداشتند که دی.دی.آر۵ توسعه پیدا کند و تصور می‌کردند که مسیر دی.دی.آر دی.رم در دی.دی.آر۴ متوقف شود. ولی رایانه‌های شخصی و طراحی‌های سرور، در سال‌های اخیر تغییر چندانی نکرده است و این خود، مقدمه‌ای برای ورود دی.دی.آر ۵ به بازار است.


زمانی که هنوز تعداد زیادی از کاربران PC از حافظه‌های دی.دی.آر ۳ استفاده می‌کنند و برنامه‌ای جهت ارتقاء به حافظه‌های دی.دی.آر ۳ ندارند، کمیته استانداردسازی حافظه‌های رم که با نام جی.ای.دی.اب.سی(JEDEC) شناخته می‌شود، در پی آماده‌سازی مقدمات و استانداردهای لازم برای حافظه‌های دی.دی.آر ۵ می‌باشد.

گفته می‌شود که حافظه‌های دی.دی.آر۵ نسبت به دی.دی.آر۴، به طور میانگین پهنای باند دو برابر ارائه می‌دهد که نسبت به جهش میان دی.دی.آر۳ به دی.دی.آر۴ قابل توجه است.
همچنین در ابتدا، عرضه حافظه‌های دی.دی.آر۵ برای سیستم‌های بزرگ همچون سرورها و یا رایانه‌های گرانقیمت گیمینگ آغاز خواهد شد، و سپس به رایانه‌های میان‌رده و حتی ارزان قیمت‌ نفوذ خواهد کرد.

هرچند در سال ۲۰۱۸ جزئیات بیشتری از این نوع حافظه‌ها منتشر خواهد شد، شاید وقت آن رسیده باشد که پردازنده‌های مرکزی نیز همانند پردازنده‌های گرافیکی دچار تغییر و تحول در بخش پهنای باند و کنترل‌گرهای حافظه شوند.
 
کد مطلب: 48476
نام شما
آدرس ايميل شما

به نظر شما هوش مصنوعی تا ده سال آينده به احساسات مجهز خواهد شد؟
بله
خیر