۰
plusresetminus
شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۵

افزایش محسه برابری تفکیک رنگ و وضوح تلویزیون‌ها با اخراع جدید دانشمندان

ایتنا - تولید نوعی کریستال مایع آبی سبب افزایش وضوح تصویر و بهبود تفکیک رنگ در تلویزیون‌ها و نمایشگرها شده و میزان انرژی مصرفی این تجهیزات را نیز کاهش می‌دهد
افزایش محسه برابری تفکیک رنگ و وضوح تلویزیون‌ها با اخراع جدید دانشمندان


محققان دانشگاه مرکزی فلوریدا نوعی کریستال مایع آبی تولید کردند که می‌تواند سبب افزایش وضوح تصویر و بهبود تفکیک رنگ در تلویزیون‌ها و نمایشگرها شده و میزان انرژی مصرفی این تجهیزات را نیز کاهش دهد.


به گزارش ایتنا از ایرنا، این فناوری قادر است وضوح تصویر نمایشگرها را تا ۱۵۰۰ پیکسل در اینچ افزایش دهد که سه برابر بیشتر از با کیفیت‌ترین نمایشگرهای موجود در بازار است.

در تلویزیون‌های HD متداول در بازار از یک لایه کریستال مایع نماتیک (نوعی کریستال مایع) به‌منظور تفکیک نور سفید LED استفاده می‌شود. برای این منظور از فیلترهای رنگی استفاده می‌شود تا پیکسل‌هایی با سه رنگ قرمز، سبز و آبی ایجاد شود. استفاده از این سه فیلتر، موجب تولید نور سفید می‌شود.

کریستال مایع جدید در مقایسه با کریستال مایع نماتیک قادر است نور را با سرعت بیشتری تلفیق کند و در نتیجه نیازی به استفاده از فیلترهای رنگی نیست. به عبارت دیگر در این فناوری با شلیک بسیار سریع پرتوهای نور قرمز، سبز و آبی به سوی بیننده، چشمان او نور سفید را می‌بینند.

در فناوری‌های موجود سه رنگ قرمز، سبز و آبی به‌طور همزمان در سه بخش از یک پیکسل به ‌نمایش در می‌آیند؛ اما با استفاده از کریستال مایع آبی، یک بخش از پیکسل به‌طور متناوب پرتوهای رنگی را با سرعت بالا نمایش می‌دهد. بدین ترتیب فضا به زمان تبدیل شده و در فضای موردنیاز برای نمایش یک پیکسل به میزان دوسوم صرفه‌جویی می‌شود و به عبارت دیگر وضوح تصویر نمایشگر به میزان سه برابر افزایش می‌یابد.

از طرفی حذف فیلترهای رنگی موجب صرفه‌جویی در انرژی مصرفی در جریان انتقال نور و کارآیی بیشتر سیستم می‌شود.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Optical Materials Express منتشر شده است.
کد مطلب: 47861
نام شما
آدرس ايميل شما

تلفن همراه شما چه برندی است؟
آيفون
سامسونگ
هوآوی
شيائومی
نوکيا
موتورولا
ايسوس
ساير