۰
plusresetminus
يکشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۰۴

ربات جراحی و تزریق داخل چشم با دقت بسیار بالا

ایتنا- جراحان ‌توانستند یک عمل چشمی مشکل را با کمک یک ربات انجام دهند.
ربات جراحی و تزریق داخل چشم با دقت بسیار بالا


برای نخستین بار، تیمی از جراحان چشم، موفق شدند یک داروی ترمبولیتیک را به طور مستقیم به ورید شبکیه چشم بیمار تزریق کنند تا این دارو یک لخته خون را در خود حل کند.
این موضوع واقعاً در نوع خود یک موفقیت بزرگ به حساب می‌آمد چون نازکی این ورید با یک تار مو فرق چندانی نمی‌کرد و این تزریق با کمک یک ربات جراحی که توسط محققان دانشگاه کی.یو. لوون (KU Leuven) بلژیک، توسعه داده شده بود، انجام شد.


به گزارش ایتنا به نقل از انگجت، شرایطی که پزشکان درمان کردند، انسداد ورید شبکیه نامیده می‌شود که منجر به کاهش دید چشم و نابینایی می‌گردد. در حال حاضر پزشکان فقط می‌توانند اثرات شرایط مورد بحث را با تزریقات ماهیانه چشمی حل کنند زیرا عرض ورید شبکیه، در حدود ۰.۱ میلی متر است و پزشکان نمی‌توانند بدون کمک ربات مذکور، به این ورید تزریق کنند.
این ورید خیلی نازک‌تر از آن است که بتوان در آن تزریقات دستی انجام داد. به ویژه که تزریق به این ورید، باید در حدود ۱۰ دقیقه به طور مستقیم انجام شود.


دکتر پیتر استالمنس (Peter Stalmans) جراح چشم دانشگاه بیمارستانی لوون، اذعان داشت که درمان این انسداد، به ازای هر چشم ۳۲۰۰۰ یورو برای جامعه هزینه دارد و با توجه به اینکه این جراحی، فقط عوارض جانبی را درمان می‌کند و شما فقط از کاهش بینایی جلوگیری کنید، این هزینه واقعاً بالاست و این دستگاه رباتیک ما را قادر می‌سازد که علت ترومبوز شبکیه چشم را درمان کنیم. من مشتاقانه منتظر وسیله بعدی هستم چون اگر چنین دستگاهی به بازار بیاید، به معنای واقعی کلمه می‌توانیم بینایی افراد کور را مجدداً به آنها بازگردانیم.

سوزن این ربات، ۰.۰۳ میلی متر ضخامت دارد که برابر با یک سوم ضخامت موی سر انسان است. این ربات به جراح کمک می‌کند تا با دقت بالا سوزن را وارد چشم کرده و آن را ثابت نگه دارد. بر اساس گزارش دانشگاه، لخته خون در چشم بیمار، حل شده و او در سلامت کار به سر می‌برد. البته هنوز زمان لازم است تا این درمان در اختیار افراد دیگر نیز قرار بگیرد.
 
کد مطلب: 47785
نام شما
آدرس ايميل شما