۰
plusresetminus
شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۰
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا

تعیین تکلیف گوشی‌های قاچاق موجود در بازار پس از اجرای «رجیستری»

ایتنا - گوشی‌هایی که قبل از برنامه رجیستری وارد بازار شده‌اند مشمول این طرح نمی‌شوند و هنوز تصمیمی برای آن‌ها گرفته نشده است.
تعیین تکلیف گوشی‌های قاچاق موجود در بازار پس از اجرای «رجیستری»


سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا، اجرای طرح شناسه‌دار کردن گوشی را تنها مربوط به گوشی‌هایی دانست که از این پس وارد بازار ایران می‌شوند و گفت: گوشی‌های موجود در بازار نیز تعیین تکلیف می‌شوند.


به گزارش ایتنا از مهر، قاسم خورشیدی از مطالعه شیوه‌ای برای تعیین تکلیف گوشی‌های وارداتی قاچاق که هم‌اکنون در بازار موبایل وجود دارند خبر داد.

وی با بیان اینکه طرح «رجیستری» گوشی‌های موبایل مربوط به گوشی‌هایی است که پس از اجرای موفقیت‌آمیز این طرح، وارد کشور می‌شوند اضافه کرد: در مرحله بعدی طرح ثبت و شناسه‌دار کردن گوشی‌های وارداتی، موضوع تعیین تکلیف گوشی‌های وارداتی قاچاق را در دستور کار قرار می‌دهیم.

خورشیدی با اشاره به برخی اخبار مبنی بر اینکه بعضی از برندها به دلیل نداشتن نمایندگی در ایران در شبکه مخابراتی کشور ثبت نشده و یا از مدار خارج می‌شوند، اظهار داشت: هنوز در ارتباط با گوشی‌هایی که تا قبل از اجرای طرح رجیستری وارد بازار شده‌اند، تصمیم نهایی گرفته نشده است.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه در طرح ثبت و شناسه‌دار کردن گوشی‌های وارداتی، در صورتی که این گوشی‌ها بخواهند وارد شبکه شوند و از شبکه خدمات بگیرند، باید شناسه‌دار شوند، ادامه داد: این گوشی‌ها در ابتدای ورود به کشور ثبت می‌شوند و درصورتی که به ثبت نرسند و به صورت قاچاق وارد شوند، در شبکه اپراتورهای موبایل قابل شناسایی نخواهند بود.

خورشیدی با تاکید بر اینکه این طرح هنوز وارد مرحله اجرایی نشده است و در مرحله آزمایشی قرار دارد، اضافه کرد: گوشی‌هایی که هم اکنون در بازار وجود دارند و حتی اگر به شکل قاچاق وارد شده‌اند، مشمول این طرح نمی‌شوند و فعلا تصمیم قطعی برای این دسته از گوشی‌ها در کارگروه ساماندهی بازار موبایل و ثبت و شناسه دار کردن گوشی، گرفته نشده است.

وی تاکید کرد: اینکه شیوه‌ای تعیین شود که وضعیت گوشی‌های قاچاق موجود در بازار ساماندهی شود، در دست مطالعه است.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: ممکن است سازوکارهایی تعریف شود که در مراحل بعدی رجیستری، متناسب با قابلیت‌های فنی این پروژه، امکان ثبت گوشی‌های قدیمی قاچاق و یا شناسایی آن‌ها، به این سیستم اضافه شود اما فعلا در این ارتباط تصمیم‌گیری قطعی نشده است.

زمان اجرای دقیق طرح ثبت و شناسه‌دار کردن گوشی‌های موبایل هنوز مشخص نشده است و این طرح به صورت آزمایشی در حال اجرا است. در اجرای طرح رجیستری سامانه‌های مربوط به گمرک، سازمان صنعت، معدن و تجارت و رگولاتوری دخیل هستند و در نهایت، با اجرای این طرح، اپراتورهای موبایل تنها به گوشی‌های وارداتی سرویس خواهند داد که در این سامانه‌ها ثبت و شناسه‌دار شده باشند.
کد مطلب: 45918
نام شما
آدرس ايميل شما

نظر شما در باره طرح رجیستری موبایل چیست؟
طرح کاملا موفق بود
تا حدودی به نتیجه رسید
طرح کاملا شکست خورد
بنظرم طرح مبهمی است