۰
plusresetminus
يکشنبه ۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۳

نوکیا به فناوری اینترنت یک ترابیت در ثانیه‌ای دست یافت

ایتنا - اینترنت نوکیا هم‌اکنون از اینترنت فیبر نوری گوگل، هزار برابر بهتر است.
نوکیا به فناوری اینترنت یک ترابیت در ثانیه‌ای دست یافت


محققان شرکت نوکیا دسترسی به خدمات اینترنت را با سرعت یک ترابیت در ثانیه ممکن کرده‌اند که بیشتر از سرعت خدمات با کیفیت‌ترین سرویس‌دهندگان اینترنت در تمامی نقاط جهان است.


به گزارش ایتنا از فارس، به عنوان نمونه این سرعت هزار برابر بیشتر از خدمات پرسرعت اینترنت فیبرنوری گوگل است. حداکثر سرعت این خدمات به یک گیگابیت در ثانیه می‌رسد.

تحقیقاتی که با همکاری آزمایشگاه‌های نوکیا بل، دانشگاه فنی مونیخ و آزمایشگاه‌های دویچه تله‌کام صورت گرفته به انتقال داده اینترنتی با سرعت یک ترابیت در ثانیه انجامیده است. با دسترسی به چنین خدماتی می‌توان کل قسمت‌های سریال بازی تاج‌و‌تخت را با کیفیت اچ‌دی در عرض یک ثانیه بارگذاری کرد.

برای ارائه این خدمات از فناوری نوظهوری موسوم به Probabilistic Constellation Shaping یا PCS استفاده شده است. فناوری مذکور انتقال داده‌ها را با سرعت و ظرفیتی بیشتر و انعطافی قابل توجه ممکن می‌کند. دویچه تله‌کام هم زیرساخت‌های لازم برای این کار را به وجود آورده است.

آزمایش فناوری یادشده بین دو شهر اشتوتگارت و دارمشتات در آلمان صورت گرفته و در آزمایش مجدد بین دو شهر دارمشتات و نورنبرگ نیز مجددا همین سرعت ارتباط حاصل شده است. البته سرعت انتقال داده ها بین دو شهر برلین و اشتوتگارت به ۰.۸ ترابیت در ثانیه رسیده است.

هنوز مشخص نیست هزینه استفاده عموم از این فناوری در چه حدی است و چه زمانی زیرساخت‌های لازم برای دسترسی به خدمات یاد شده فراهم خواهد شد.
کد مطلب: 45576
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام