۰
plusresetminus
سه شنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۵

۴۰ درصد روستاییان از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند

ایتنا - بیشترین شبکه اجتماعی که مردم استفاده می‌کنند، تلگرام است و در شهرستان‌ها هم تلگرام رشد جدی داشته است و نکته مهم آن است که ۶۶ درصد استفاده مردم و حتی نزدیک به همین درصد در میان دانشجویان ایرانی استفاده‌ای که از تلگرام دارند مربوط به محتوای طنز است.
۴۰ درصد روستاییان از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند


حسن خجسته رئیس پژوهشکده فرهنگ و ارتباطات و عضو هیأت علمی دانشگاه در برنامه "گفت‌وگوی فرهنگی" رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: قبلا در رسانه‌ها افراد پایبند اخلاق حرفه‌ای بودند و سطحی از اخلاق حرفه‌ای رعایت می‌شد اما در شبکه‌های اجتماعی اخلاق رعایت نمی‌شود.

به گزارش رسیده به ایتنا محمدصادق افراسیابی دبیر کل همایش ملی سواد رسانه‌ای و مسئولیت اجتماعی در ابتدای این برنامه با بیان آماری در خصوص بررسی نظر مردم درباره شبکه‌های اجتماعی گفت: بر اساس آخرین نظرسنجی انجام شده توسط مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران، میزان عضویت شهروندان در شبکه‌های اجتماعی به این نحو بوده است که ۵۲ درصد مردم عضو شبکه‌های اجتماعی هستند و این نشان می‌دهد بیش از نیمی از مردم کشور از این شبکه‌ها استفاده می‌کنند و قدرت شبکه‌های اجتماعی روز به روز در زندگی روزمره افزایش دارد.
وی افزود: در چنین شرایطی افزایش سواد رسانه‌ای مردم، مسئولین و تولید کنندگان محتوای دیجیتال تنها راهکار منطقی برای استفاده از فرصت‌های فضای مجازی و مصونیت از تهدیدهای این فضا است و به همین دلیل همایش ملی سواد رسانه‌ای و مسئولیت اجتماعی طراحی شد تا سواد رسانه‌ای را به عنوان یک مسئولیت اجتماعی عمومی معرفی کنیم.

حسن خجسته عضو هیأت علمی دانشگاه و رئیس پژوهشکده فرهنگ و ارتباطات گفت: بر اساس مشاهداتی که داشته‌ام هر چه سن در استفاده از شبکه‌های اجتماعی
قبلا در رسانه‌ها افراد پایبند به اخلاق حرفه‌ای بودند و سطحی از اخلاق حرفه‌ای رعایت می‌شد اما در شبکه‌های اجتماعی، اخلاق رعایت نمی‌شود و اصل در شبکه‌های اجتماعی سرعت انتشار و بازانتشار است که از ضعف‌های عمده شبکه‌های مجازی همین موضوع است
پایین‌تر باشد، مهارت فنی افراد بیشتر است اما سواد کاربری و رسانه‌ای افراد در همه سنین معمولا پایین است.
خجسته ادامه داد: می‌توانیم محتوای رسانه‌ها را به سه بخش تقسیم کنیم که یک بخش امور جاری، یک بخش حوادث و وقایع و بخش دیگر امور برنامه‌ریزی شده است. امور جاری نیز چند بخش دارد که یکی تفنن است و اگر در این بخش بمانیم، نابود می‌شویم و متأسفانه در حال حاضر استفاده از امور تفننی در شبکه‌های اجتماعی زیاد است.
رئیس هیئت علمی همایش ملی سواد رسانه‌ای و مسئولیت اجتماعی خاطرنشان ساخت: قبلا در رسانه‌ها افراد پایبند به اخلاق حرفه‌ای بودند و سطحی از اخلاق حرفه‌ای رعایت می‌شد اما در شبکه‌های اجتماعی، اخلاق رعایت نمی‌شود و اصل در شبکه‌های اجتماعی سرعت انتشار و بازانتشار است که از ضعف‌های عمده شبکه‌های مجازی همین موضوع است.

در ادامه محمد آقاسی رئیس مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران گفت: ضریب نفوذ شبکه‌های اجتماعی روز به روز در ایران بیشتر می‌شود و حتی بر اساس پژوهش‌هایی که انجام دادیم به این نتیجه رسیدیم که در حال حاضر ۴۰ درصد روستائیان از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.
رئیس مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران افزود: بیشترین شبکه اجتماعی که مردم استفاده می‌کنند، تلگرام است و در شهرستان‌ها هم تلگرام رشد جدی داشته است و نکته مهم آن است که ۶۶ درصد استفاده مردم و حتی نزدیک به همین درصد در میان دانشجویان ایرانی استفاده‌ای که از تلگرام دارند مربوط به محتوای طنز است و استفاده‌های خبری، علمی و مطالب خانوادگی با فاصله‌ای قابل توجه در رتبه‌های بعدی است.

در پایان افراسیابی با اشاره به اهمیت ضرورت مستندسازی تجارب فعالان رسانه‌ای و انجام پژوهش در حوزه فضای مجازی و سواد رسانه‌ای خاطر نشان ساخت: سه‌شنبه ۲۳ شهریورماه ۱۳۹۵ آخرین زمان چکیده گزارش‌های تجربی کاربردی و مقالات علمی از طریق نشانی اینترنتی http://www.saramad.ir/fa/news/62559 است و این زمان دیگر به هیچ وجه تمدید نخواهد شد.
 
 
کد مطلب: 45387
نام شما
آدرس ايميل شما

تلفن همراه شما چه برندی است؟
آيفون
سامسونگ
هوآوی
شيائومی
نوکيا
موتورولا
ايسوس
ساير