d21'; ?>d21'; ?> ايتنا - نخستین اختاپوس روباتیک ساخته شد
۰
plusresetminus
چهارشنبه ۱۰ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۵۵

نخستین اختاپوس روباتیک ساخته شد

ایتنا -محققان دانشگاه هاروارد، مخترع آکتوبات، نخستین اختاپوس رباتیک جهان شدند.
نخستین اختاپوس روباتیک ساخته شد


محققان دانشگاه هاروارد به نوآوری جدیدی دست یافته‌اند که می‌تواند مدل روباتیک یکی از پیچیده‌ترین موجودات روی زمین را ارائه دهد. این محققان برای نخستین بار موفق به ساخت اختاپوس روباتیک شده‌اند که با نام Octobot شناخته می‌شود و قابلیت‌هایی را در اختیار گرفته است که تاکنون هیچ روباتی از آن بهره‌مند نبود.


به گزارش ایتنا از ایران آنلاین، بدن این اختاپوس به کمک چاپگر سه‌بعدی و با نوعی سیلیکون نرم ساخته شده است و هوش مصنوعی که برای Octobot در نظر گرفته شده است به این اختاپوس مصنوعی امکان می‌دهد به صورت خودکار و بدون دخالت انسان فعالیت‌های خود را انجام دهد.
محققان امریکایی برای نخستین اختاپوس روباتیک جهان مدارهای منطقی میکروسیال در نظر گرفته‌اند که باعث می‌شود Octobot مانند مدل طبیعی خود در مقابل مواد شیمیایی دنیای پیرامون عکس‌العمل نشان دهد.

اختاپوس واقعی قادر است هنگام برخورد با قطعات پلاتین نوعی ماده شیمیایی موسوم به پراکسید هیدروژن را به گاز تبدیل کند و هم‌اکنون نخستین اختاپوس روباتیک هم این کار را به خوبی انجام می‌دهد. این اختاپوس نخستین روبات جهان محسوب می‌شود که در بدن آن از مدارهای منعطف ضدآب استفاده شده است و به عبارت دیگر، تمام سیستم‌های الکترونیکی به کار رفته در بدن آن کاملاً منعطف است. در بدن این روبات هیچ بخش یا قطعه سخت وجود ندارد و بر این اساس این حیوان مصنوعی می‌تواند مانند یک ساختار ارگانیک در محیط طبیعی زندگی کند.

روبات Octobot یک آزمایشگاه سیار محسوب می‌شود که میزان آلودگی‌های موجود در آب را به صورت خودکار محاسبه می‌کند و علاوه بر این می‌تواند در قالب یک سیستم تصفیه آب به کار گرفته شود. این روبات همچنین قادر است از محیط زیر آب تصویربرداری و به صورت مستقیم آن را روی گوشی یا رایانه پخش کند. هنوز هیچ برنامه‌ای برای تولید انبوه و عرضه عمومی این روبات در نظر گرفته نشده است. با وجود این محققان امریکایی معتقدند نوآوری آنها تأثیرات گسترده در عرصه روباتیک برجا می‌گذارد و قادر است در صنایع آبی بسیار اثرگذار باشد.
کد مطلب: 45109
نام شما
آدرس ايميل شما

نظر شما در باره طرح رجیستری موبایل چیست؟
طرح کاملا موفق بود
تا حدودی به نتیجه رسید
طرح کاملا شکست خورد
بنظرم طرح مبهمی است