d21'; ?>d21'; ?> ايتنا - خطر درز اطلاعات زمینه‌ای گوشی هوشمند
۰
plusresetminus
يکشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۲۴
هشدار مرکز ماهر؛

خطر درز اطلاعات زمینه‌ای گوشی هوشمند

کمین دزدان در فضای مجازی
ایتنا- مرکز ماهر با اعلام هشدار به کاربران گوشی‌های هوشمند و تبلت، بر انجام راهکارهایی برای حفاظت از اطلاعات شخصی و جلوگیری از درز آنها تاکید کرد.
خطر درز اطلاعات زمینه‌ای گوشی هوشمند


مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای در راستای آگاهی‌رسانی امنیت در شبکه‌های اجتماعی، نسبت به افشای اطلاعات زمینه‌ای کاربران گوشی‌های هوشمند و ابزارهای همراه، هشدار داد.


به گزارش ایتنا از مرکز ماهر، تصاویر و فایل‌های شخصی، اطلاعات تماس افراد، اطلاعات مکانی، تنظیمات و اطلاعات سیستم، نمونه‌هایی از اطلاعات زمینه‌ای هستند که بی احتیاطی در قبال آنها، می‌تواند خطر افشای اطلاعات را به همراه داشته باشد.

اطلاعاتی که به همراه ارسال پیام، لو می‌رود

تصاویر و فایل‌های شخصی: احتمالا شما هم آلبومی از تصاویر و فیلم‌های خانوادگی و شخصی در تلفن همراه یا تبلت خود دارید. این فایل‌ها ممکن است در کنار پیام‌های شما برای دیگران ارسال شوند.

اطلاعات تماس افراد: دفترچه تلفن یکی از امکاناتی است که همه ما از آن استفاده می‌کنیم. نام، شماره تماس و آدرس خانواده و دوستانتان در تلفن همراه ذخیره شده و ممکن است با هر پیامی که ارسال می‌کنید بخشی از آنها نیز ارسال شود.

اطلاعات مکانی: امروزه اکثر تلفن‌های همراه، تبلت‌ها و دوربین‌های عکاسی، مجهز به دستگاه موقعیت‌یاب هستند و می‌توانند در کنار هر فایل یا هر پیام، موقعیت فعلی شما را نیز ذخیره‌سازی کنند.

تنظیمات و اطلاعات سیستم: دستگاه‌هایی نظیر تلفن همراه، اطلاعاتی را در خود ذخیره می‌کنند که می‌تواند بیانگر وضعیت دستگاه و تنظیمات سیستم شما باشد. مانند شماره سیم‌کارت و مدل تلفن همراه، این اطلاعات می‌توانند در کنار پیام‌ها ارسال شوند.

دزدان واقعی در فضای مجازی؛ بی احتیاطی نکنید
مرکز ماهر با اشاره به خطر بی احتیاطی کاربران در فضای مجازی برای افشای اطلاعات زمینه‌ای خود، تاکید کرد که دزدان واقعی در فضای مجازی در کمین دریافت اطلاعات هستند به همین دلیل نباید بی‌احتیاطی کرد.

رفتار شما قابل شناسایی است: اگر همواره در حال استفاده از شبکه‌های اجتماعی باشید و در کنار هر پیام، مکان خود را نیز ارسال می‌کنید، غریبه‌های حاضر در شبکه نیز می‌توانند محل زندگی، کار و رفت و آمد شما را شناسایی کنند.

دارایی‌های شما قابل مشاهده است: وقتی تصویر یا توضیحی از خودرو یا لوازم منزل خود را در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنید، به همه حاضران در شبکه اعلام می‌کنید که این اموال در محل زندگی یا کار شما قرار دارند.

مکان فعلی شما قابل ردیابی است: برخی از پیام‌ها یا تصاویر ارسالی در شبکه‌های اجتماعی، حاکی از آن هستند که شما الان کجا هستید؛ مسافرت یا طبیعت گردی! برای برخی تنها این نکته مهم است که در خانه نیستید.

خودتان دزد را دعوت می‌کنید: هرکسی که در شبکه اجتماعی پیام‌های شما را دنبال کند، می‌تواند با کنار هم گذاشتن این اطلاعات، متوجه شود که الان در منزل یا محل کار شما چه اموالی وجود دارد و شما هم الان آنجا نیستید. بنابراین می‌تواند از روی اطلاعاتی که خودتان منتشر کرده‌اید به آسانی، نقشه یک سرقت را طرح کند.

همین حالا از خود محافظت کنید

مرکز ماهر اعلام کرد: اگر از تلفن‌های هوشمند استفاده می‌کنید شما هم در معرض خطراتی که ذکر شد هستید. بنایراین چندثانیه تامل کنید و همین حالا با ورود به منوی تنظیمات تلفن همراهتان، دسترسی نرم‌افزارها به اطلاعات مکانی خود را محدود کنید تا خطرات ناشی از افشای مکانتان برای عموم را کاهش دهید. هنوز هم برای جلوگیری از خطر دیر نیست.
کد مطلب: 44506
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام