۰
plusresetminus
سه شنبه ۸ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۳
رئیس دفتر فناوری‌ نوین مرکز پژوهش‌های مجلس:

بزرگترین کارخانه تولید کابل با فروش زمین‌ اداره می‌شود

فناوری اطلاعات با سرمایه‌گذاری صرف در زیرساخت، به حاشیه رانده شد
ایتنا - 90 درصد بودجه ICT در زیرساخت سرمایه‌گذاری می‌شود و صنعت IT رها شده است که در نتیجه این رویه، امروز بزرگترین کارخانه تولید کابل منطقه با زمین‌فروشی تامین سرمایه می‌کند.
بزرگترین کارخانه تولید کابل با فروش زمین‌ اداره می‌شود


مهدی فقیهی  از اختصاص ناموزون اعتبارات در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطاتICT خبر داد و نسبت به عواقب توسعه نامتوازن بخش CT (ارتباطات) و IT (فناوری اطلاعات) در کشور هشدار داد.


وی اظهار داشت: در سال‌های گذشته مجموع سهم اعتبارات ICT از اعتبارات عمومی ۱.۵ درصد بود، اما در دولت یازدهم با مصوبه مجلس اعتبار بخش ICT به شدت افزایش یافت و سالانه مبالغی در حدود ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به ICT اختصاص می‌یابد.

رئیس دفتر فناوری‌های نوین مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ۹۰ درصد از مبلغ سهم وزارت ارتباطات است و هر ساله حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد این اعتبار نیز عملیاتی می‌شود.

وی گفت: اما اقدامات وزارت ارتباطات با این بودجه چشم‌گیر به سرمایه‌گذاری در زیرساخت خلاصه شده و این وزارتخانه فعالیتی در بخش صنعت IT و تولید محتوا انجام نمی‌دهد.
فقیهی گفت: در نتیجه قرار گرفتن مقوله IT در اولویت های بعدی و به تبع آن اختصاص بودجه بسیار کمتر، در عمل شاهد تضعیف صنعت IT در کشور بوده‌ایم.

وی با بیان اینکه امروز دیگر اندک‌نفس صنعت ICT بریده شده است، گفت: شرکت‌هایی که روزی داعیه تولید در منطقه را داشتند و زمانی از بزرگترین کارخانه‌های تولید کابل در خاورمیانه بودند، اکنون با فروش زمین اداره می‌شوند.

رئیس دفتر فناوری‌های نوین مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی افزود: یک کارخانه تولید کابل که روزی از تولیدکنندگان صاحب‌نام منطقه بود، اکنون اگر چه در حال کار است، اما برای تأمین سرمایه در گردش اقدام به فروش زمین می‌کند.

وی گفت: این کارخانه چندی پیش به وزارت رفاه و سازمان تأمین اجتماعی منتقل شد و از آن‌جا که متعلق به صندوق بازنشستگان فولاد است، باید در پرداخت حقوق بازنشسته‌ها کمک کند. از این رو این دغدغه نیز به دغدغه‌های تولید کارخانه اضافه شده است.

فقیهی تاکید کرد: بنابراین این کارخانه اگر حتی به وزارتخانه‌های مرتبط تر مانند وزارت ارتباطات یا وزارت صنعت منتقل می شد ارزش آن را بهتر می‌دانستند.

وی تاکید کرد: مثال های مشابهی را در صنعت مخابرات کشور شاهد هستیم که نیاز به تغییر سیاست‌های کلی وزارت ارتباطات را ضروری کرده است.
کد مطلب: 43818
نام شما
آدرس ايميل شما

هنگام کار با کامپيوتر، معمولا از چه نوع خدمات اينترنتی استفاده می کنيد؟
ADSL
فيبر نوری
Point-to-Point
مودم همراه
هات اسپات موبايل
ماهواره ای