۰
plusresetminus
دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۴

روبات نرم ساخته می‌شود

ایتنا - محققان موفق به تولید سیستم‌های روباتیکی نرمی با استفاده از چاپ سه‌بعدی شده‌اند که راه را برای تولید ماهیچه‌های روباتیکی فراهم می‌کند.
روبات نرم ساخته می‌شود


به گزارش ایتنا از مهر، گروهی از محققان دانشگاه‌های آمریکا، ژاپن و کره جنوبی با حمایت بنیاد ملی علوم آمریکا پروژه بزرگی را به پیش می‌برند که در آن سیستم‌های متنوع روباتیکی نرم (انعطاف‌پذیر) تولید می‌شود. این دستاورد با استفاده از تازه‌ترین نوآوری‌های صورت گرفته در عرصه چاپ سه‌بعدی ارائه شده است.


اکنون محققان امیدوارند که از نتایج این دستاورد به عنوان گام جدی جهت تولید ماهیچه‌های روباتیکی در آینده‌ای نه چندان دور استفاده کنند.

اگرچه فناوری روبات‌ها چندان جدید نبوده و به دهه‌ها قابل باز می‌گردد اما انعطاف‌پذیر نبودنشان همواره به عنوان یک چالش بزرگ بر سر راه توسعه کاربردی آن‌ها مطرح بوده است. اما در سال‌های اخیر گشایش‌های جدیدی در این عرصه صورت گرفته و تلاشهایی برای تولید ساختارهای روباتیکی انعطاف‌پذیر انجام شده است. بدین ترتیب می‌توان امیدوار بود که روبات‌ها به مراتب بهتر از قبل جنبه کاربردی داشته باشند.

برای آن‌که ایده روباتهای نرم محقق شود به ماهیچه‌های روباتیکی نیاز است و این همان دستاوردی است که در پروژه اخیر حاصل شده است.

استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی کار را برای محققانی که این ایده را دنبال می‌کنند بسیار ساده کرده است. آن‌ها از مدت‌ها پیش به دنبال مواد مخصوصی بوده‌اند که همچون ماهیچه‌های واقعی، استحکام و قدرت کشسانی بالایی داشته باشند و در عین حال بتوان آن‌ها را به طور الکترونیکی کنترل کرد.

محققان اکنون از موادی موسوم به «کامپوزیتهای پلیمری – فلزی یونی» برای این منظور استفاده می‌کنند.

موفقیت در این پروژه می تواند به تحقق رؤیای اندامهای مصنوعی روباتیکی نرم منجر شود.
کد مطلب: 43688
نام شما
آدرس ايميل شما

آیا شما از نسخه ایرانی تلگرام (هاتگرام یا تلگرام طلایی) استفاده می‌کنید؟
بله
گاهی
خیر