d21'; ?>d21'; ?> ايتنا - شیشه هوشمند در راه است
۰
plusresetminus
چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۷

شیشه هوشمند در راه است

ایتنا - محققان استرالیایی روشی برای تعبیه نانوذرات ساطع‌کننده نور در شیشه ابداع کرده‌اند که بدون اثرگذاری بر خواص منحصر به فرد شیشه، به آن خاصیت هوشمند شدن می‌دهد.
شیشه هوشمند در راه است


به گزارش ایتنا از ایرنا، بیشتر تلفن‌های هوشمند یک قطعه شیشه صاف و نرم در صفحه خود دارند اما این شیشه به خودی خود هوشمند نیست و به واقع، مولفه‌های هوشمند زیر آن قرار دارند.


اما این وضعیت احتمالا به زودی به کمک ابداع محققان دانشگاه آدلاید استرالیا که 'پتانسیل هوشمند شدن' را به شیشه داده‌اند، تغییر می‌کند.
محققان در این ابداع که مشروح آن هفته جاری در مجله Advanced Optical Materials منتشر شد، بدون این که بر خواص فیزیکی شیشه به عنوان مثال شفافیت و انعطاف‌پذیری آن تاثیر بگذارند، موفق شدند که نانوذرات ساطع‌کننده نور را در شیشه تزریق کنند.

تیم ژائو، یک فیزیکدان در آدلاید و نویسنده ارشد این مطالعه جدید در یک بیانیه خبری توضیح داد: این نانوذرات جدید فلورسنت که نانوذرات upconversion نامیده می‌شوند، نامزدهای مناسبی برای انواع اپلیکیشن‌های فوق العاده 'های‌تک' مانند سنجش بیولوژیکی، تصویربرداری پزشکی و نمایش حجمی سه‌بعدی هستند.

به گفته محققان، روش 'دوپینگ مستقیم' آن‌ها برای تزریق نانوذرات یک راهکار ساده‌تر، موثرتر و سازگارتر از تلاش‌های قبلی برای تزریق نانوذرات در شیشه است.

ژائو و همکارانش معتقدند که از این روش - یعنی سنتز شیشه و نانوذرات به طور جداگانه قبل از ترکیب آن‌ها - می‌توان برای جاسازی انواع نانوذرات استفاده کرد.

به گفته محققان، این موفقیت علاوه بر تقویت‌کننده تلفن هوشمند و فناوری‌های نمایش سه‌بعدی، می‌تواند پیشرفت‌های جدی در ابزارهای تشخیصی و جراحی پزشکی ارائه دهد.
آن‌ها نتیجه گیری کردند که دنیای جدیدی از هیبرید شیشه و ابزارها برای فناوری‌های مبتنی بر نور پیش رو است.
کد مطلب: 43440
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام