کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

قابل توجه پلیس فتا:

فروش سؤالات امتحانات نهایی در تلگرام و شبکه‌های اجتماعی

خبرگزاری مهر , 16 خرداد 1395 ساعت 15:52

ایتنا - وزارت آموزش و پرورش: این کانال‌ها و صفحات کاملا شیادی است و از شرایط زمان امتحانات دانش آموزان سوءاستفاده می‌کنند.
صفحات و کانال‌هایی با نام فروش سئوالات امتحانات نهایی در شبکه‌های اجتماعی به چشم می‌خورد که مدعی هستند سئوالات امتحانات نهایی دو ساعت پیش از آغاز امتحان به دست آنان می رسد.


به گزارش ایتنا از مهر امتحانات نهایی و هماهنگ سال ۹۵ حاشیه‌های زیادی همانند لو رفتن سئوالات و تجمع و اعتراضات دانش آموزان نسبت به سختی امتحانات را به همراه داشت.

کانال، گروه و صفحه‌های متعددی از اعتراض دانش آموزان در شبکه‌های مجازی راه‌اندازی شد که تجمعات دانش آموزان در آن جا ساماندهی می‌شود. جدا از کانال‌ها و گروه‌هایی که برای اعتراض به امتحانات نهایی راه‌اندازی شده‌اند، کانال‌هایی نیز با نام‌های فروش سوالات امتحانات نهایی در این میان به چشم می‌خورند که مدعی هستند سوالات امتحانات نهایی دو ساعت پیش از آغاز امتحان به دست آنان می‌رسد.

کانال و صفحه‌هایی که سئوالات امتحانات نهایی را با مبلغ حداقل ۲۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسانند و داوطلبانی که تمایل به خرید سئوالات لو رفته دارند باید با ریختن مبلغ از طریق کارت‌های شتاب اقدام کنند.


در این صفحات پیام‌هایی همچون «تنها پخش‌کننده اصلی خودمان هستیم و کسانی که سئوالات را از کانال دیگری می‌خرند عواقبش با خودشان هست»، «دوباره خبر بدی به دستم رسید که نشان می دهد که احتمال آمدن سئوالات به ۳۰ درصد رسیده که غیرقابل تحمل است و به تک تک شماها حق می‌دهم ناراحت شوید». «گول پیج‌های دیگر را نخورید، صبح بین ساعت ۶ تا۷:۳۰ اگر خبری شد در کانال گفته می‌شود»، «واسطه اول چهارم ما را سر کار گذاشته ولی الان در حال صحبت کردن با واسطه دوم حوزه هستم، انشاالله که بتونه فوقش تا فردا سئوال‌ها را تحویل دهد»، «قیمت سئوال‌ها هنوز مشخص نیست و این مسئله وابسته به واسطه ما در حوزه است ولی چیزی در حدود ۲۰۰ هزار تومان می‌باشد» « فقط سئوال داریم و پاسخ‌نامه موجود نیست»، «طبق آخرین صحبت من با واسطه حوزه احتمال آمدن سئوال۹۰ درصد است ». «دوستان دیدید سئوالات ادبیات همونی بود که بهتون دادم و درست بود» آمده است.


یکی دیگر از نکاتی که در این کانال‌ها جالب توجه است، دعوت دانش‌آموزان به تجمع و اعتراضات است، در کنار ادعای فروش سئوالات، دانش‌آموزان را به شرکت در تجمعات و نترسیدن از اعتراضات دعوت می‌کنند.

در کنار این کانال‌ها، گروه‌های تلگرامی دانش‌آموزی نیز وجود دارد که روزانه بیش از هزاران پیام رد و بدل می‌شود و در میان پیام‌هایی که ارسال می‌کنند پیگیری خرید سئوالات نیز به چشم می‌خورد. و چه دختران و پسران سوم دبیرستانی که در حاشیه این اعتراضات از طریق شبکه‌های اجتماعی یا تجمعات با هم آشنا شده‌اند و در میان هزاران پیام بی‌محتوایی که به یکدیگر می‌دهند می‌توان پیگیری جدی دانش آموزان را برای خرید سئوالات و تجمعات دید.

در این ارتباط؛ عبدالرسول عمادی رئیس سنجش وزارت آموزش و پرورش به شدت لو رفتن سئوالات را تکذیب می‌کند و به خبرنگار مهر می گوید: این کانال‌ها و صفحات کاملا شیادی است و از شرایط زمان امتحانات دانش آموزان سوءاستفاده می‌کنند. امتحانات از ضریب امنیت بالایی برخوردار هستند و احتمال لو رفتن سئوالات صفر است.

همچنین شائبه‌هایی مبنی بر لو رفتن سئوالات آمادگی دفاعی نیز وجود دارد. امتحانی که نهایی نیست و به صورت هماهنگ استانی برگزاری می‌شود و تنها نیمی از نمره آن به صورت کتبی بوده است.

در این باره نیز سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران تاکید می‌کند: با قاطعیت اعلام می کنم که سئوالات آمادگی دفاعی لو نرفته است و بحث‌هایی که مبنی بر لو رفتن این سئوالات در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد، شایعه است و برخی سایت‌ها نیز بر این شایعه دامن می‌زنند.

وی تصریح کرد: هیچ مستندی بر لو رفتن سئوالات امتحانی آمادگی دفاعی وجود ندارد.

ثقفی تصریح کرد: طبق قانون، امتحان داخلی هماهنگ استانی با تصمیم شورای عالی امتحانات اداره کل و مدیرکل آموزش و پرورش انجام می‌گیرد و شیوه امتحان‌گیری نیز با تصمیم این شورا صورت گرفته شده است.


همچنین رسول پاپایی معاون اطلاع‌رسانی وزارت آموزش‌وپرورش به خبرنگار مهر می‌گوید: با توجه به فراگیر شدن شبکه اجتماعی و حضور پررنگ دانش آموزان و اولیا در این شبکه‌ها به ویژه در کانال‌های تلگرام، عده‌ای شیاد و فرصت‌طلب برگزاری امتحانات را فرصتی مناسب دیده‌اند که تحت عناوینی مانند فروش سئوالات نهایی با مبالغ زیاد دست به سودجویی و سوءاستفاده از امتحانات بزنند.

وی افزود: از آن‌جا که سئوالات امتحانات نهایی سراسری از ضریب امنیت بالایی برخوردار هستند کسانی که به هشدارهای مرکز اطلاع‌رسانی و مسئولان در خصوص عدم اعتماد به این گونه وعده‌ها و اخبار بی توجهی کرده‌اند مشاهده می‌کنند که وعده این کانال‌ها و شبکه‌های مجازی کذب و دروغ و جعلی بوده است.

وی تاکید کرد: به دانش آموزان و اولیا توصیه می‌شود با توجه به ضریب امنیتی بالای سئوالات نهایی سراسری، فریب شبکه‌های سودجو و فرصت‌طلب را نخورده و به وعده‌های کذب و اخبار این چنین اعتماد نکنند. آموزش و پرورش هم با توجه به فراوانی مخاطبان و تاثیرگذاری این دستگاه مهم از طریق مراجع ذی ربط با این متخلفان برخورد خواهد کرد.

پاپایی تصریح کرد: انتظار می‌رود اولیا و دانش‌آموزان هم از بازنشر این گونه اخبار کذب خودداری کنند و اصحاب رسانه ضمن آکاهی بخشی به جامعه مخاطبان در خصوص این‌گونه شیادی‌ها و فرصت‌طلبی‌ها در فضای مجازی به مدد آموزش و پرورش بیایند.

به هر روی؛ پایان سال تحصیلی ۹۴-۹۵ حاشیه‌های زیادی را به همراه داشت ولی بی‌شک این حاشیه‌ها تا پایان امتحانات ادامه خواهد داشت و همچنان شاهد گسترش صفحه‌ها و کانال‌های مختلف و سودجو خواهیم بود که هدفی جز سوء استفاده از شرایط دانش‌آموزان ندارند. انتظار می رود حراست وزارت آموزش وپرورش و پلیس فتا جدی‌تر به این موضوع وارد شوند.

تمام اطلاعات این افراد با شماره کارت و حساب‌هایی که در شبکه های اجتماعی بازنشر می‌کنند به راحتی قابل دسترس است که می‌توان با آنان برخورد کرد چراکه در حال حاضر تنها کسی که در این میان زیان مالی، علمی و روحی می بیند دانش‌آموز است که ممکن است در برخی از موارد جبران‌ناپذیر باشد.


کد مطلب: 43349

آدرس مطلب: https://www.itna.ir/news/43349/فروش-سؤالات-امتحانات-نهایی-تلگرام-شبکه-های-اجتماعی

ايتنا
  https://www.itna.ir