d21'; ?>d21'; ?> ايتنا - اعتیادبه فناوری در50درصد نوجوانان جهان
۰
plusresetminus
شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۵

اعتیادبه فناوری در50درصد نوجوانان جهان

ایتنا- مطالعات اخیر نشان می‌دهد حدود نیمی از نوجوانان جهان به گوشی‌های هوشمند اعتیاد دارند.
اعتیادبه فناوری در50درصد نوجوانان جهان


طی یک مطالعه هزار و ۲۴۰ نوجوان ۱۲ تا ۱۸ ساله به همراه والدینشان از نظر میزان استفاده از گوشی هوشمند و كیفیت روابط خانوادگی مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج نشان می‌دهد نیمی از نوجوانان به گوشی هوشمند اعتیاد دارند و والدین نیز این موضوع را تائید می‌كنند.


به گزارش ایتنا از ایرنا، محققان بر این باورند كه اعتیاد به فناوری می‌تواند برای هر شخصی اتفاق بیفتد. در این حالت شخص به جای حضور در جمع خانواده و شركت در فعالیت‌های گروهی، رفتن به سینما و تفریحات دیگر و شركت در فعالیت‌های ورزشی، ترجیح می‌دهد بیشتر وقت خود را صرف گشت و گذار در شبكه‌های اجتماعی، دریافت و ارسال پیام و فعالیت‌هایی از این قبیل كند.

نوجوانانی كه اصطلاحا به گوشی اعتیاد دارند، تلفن هوشمند خود را در هر ساعت چك می‌كنند و معمولا از تمركز لازم برای انجام فعالیت‌های روزانه برخوردار نیستند. افت شدید تحصیلی از دیگر مضرات اعتیاد به تلفن همراه است.

بیش از نیمی از والدین شركت كننده در این مطالعه، از اینكه فرزندانشان تمام مدت گوشی به دست دارند گلایه كردند و این عامل را مهمترین دلیل مشاجره با فرزندان اعلام كردند.

در مطالعه‌ای كه سال ۲۰۱۵ میلادی صورت گرفت، ۹۲ درصد نوجوانان به اینكه هر روز برای اتصال به شبكه‌های اجتماعی آنلاین می‌شوند، اعتراف كردند.

برخی از مهمترین مضرات اعتیاد به گوشی‌های هوشمند و شبكه‌های اجتماعی عبارتند از:
-آرتروز گردن
-كمر درد
-اختلال خواب
-دیابت
-اضافه وزن
-پرورش روحیه خشن
-افزایش ریسك‌پذیری و اقدام به كارهای خطرناك
-ضعف در برقراری ارتباط اجتماعی
-افت تحصیلی
-كاهش فعالیتهای شناختی مغز
-اختلال در یادگیری و حافظه

با توجه به اینكه اعتیاد به گوشی‌های هوشمند دامنگیر نیمی از نوجوانان است، اتخاذ راهكاری مناسب از جانب خانواده و مدرسه الزامیست. به والدین توصیه می‌شود كه با ملایمت و دوستانه، عوارض استفاده افراطی از فناوری‌های مختلف را برای نوجوانان شرح دهند و از طرفی قوانین محكمی برای ساعات استفاده از تلفن هوشمند در منزل وضع كنند.

روابط گرم خانوادگی یكی از مهمترین روش‌هایی است كه نوجوان را به سمت خانواده جذب می‌كند. غذا خوردن تمام اعضای خانواده باهم، یكی از مهمترین فاكتورهای خانواده سالم است.
کد مطلب: 42761
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام