۰
plusresetminus
چهارشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۵
عضو شورای عالی فضای مجازی:

نباید فضای مجازی را به حال خود رها کنیم

۴۰ درصد کاربران تلگرام ایرانی هستند
ایتنا- همه کشورها هم بر اساس ارزش‌های فرهنگی و اجتماعی خود سیاست‌های فیلترینگ هوشمند را اعمال می‌کنند.
نباید فضای مجازی را به حال خود رها کنیم


عضو شورای‌عالی فضای مجازی با بیان این که ۴۰ درصد کاربران تلگرام در ایران هستند گفت: فیلترینگی که مد نظر ماست مربوط به محتواهای ناهنجار اخلاقی، ضد فرهنگی، ضد ارزشی و ضد اخلاقی است.


رضا تقی‌پور با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری سه شنبه شبکه دو سیما با اشاره به اینکه آمار کاربران ایرانی اینترنتی موجود است افزود:‌ اکنون شبکه اجتماعی پیام‌رسان "تلگرام" بیشترین کاربر را در کشورمان دارد.

وی افزود: آخرین آمار رسمی تعداد کاربران این پیام رسان را ۲۵ میلیون و یک مرجع غیر رسمی، آن را بیش از ۴۰ میلیون نفر اعلام کرده در حالی که تعداد کاربران کل این شبکه پیام‌رسان در جهان کمتر از صد میلیون نفر است.

در ادامه علی فلاح کارشناس فضای مجازی هم گفت:‌ از نظر حاکمیتی متأسفانه دستگاه‌های مسئول و تصمیم‌گیر در این حوزه معمولاً یک قدم عقب‌تر بوده‌اند.

وی با اشاره به اینکه فضای مجازی فعلی کشور غیرمنضبط است افزود: ناهماهنگی‌ها میان دست‌اندرکاران و مسئولان در چگونگی مدیریت فضای مجازی مشهود است.

در ادامه تقی‌پور با اشاره به اینکه آشفتگی حاکمیتی در این‌باره وجود دارد گفت: بخشی از آن مربوط به ماهیت این فضاست زیرا در این فضا ارتباطات به صورت خودجوش و توسط مردم شکل می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه کشورهای دیگر برنامه‌های یکپارچه‌ای برای مقابله با این پدیده دارند افزود:‌ متأسفانه در کشور ما در این‌باره خلاء وجود دارد.

وزیر اسبق ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه ایجاد کانون متمرکز برای سیاست‌گذاری، تصمیم‌گیری، هماهنگی و نظارت از مأموریت‌های شورای‌عالی مجازی است، گفت: کارشناسان باید ریشه‌یابی کنند که چرا پس از گذشت ۵ سال از تشکیل این شورا، برنامه و مدیریت یکپارچه و راهبردی در فضای مجازی وجود ندارد.

تقی‌پور افزود: باید با سرمایه‌گذاری لازم، از این فضا برای اشتغال و ایجاد فرصت‌های شغلی استفاده کنیم امّا تاکنون این گونه نبود.

در ادامه فلاح با تاکید بر اینکه غیرمنضبط بودن فضای مجازی در درازمدت به شدت آسیب‌زاست گفت: خانواده‌ها هم نگران این موضوع هستند.

تقی‌پور هم گفت: جامعه از فضای مجازی آسیب‌های فرهنگی می‌بیند اما متأسفانه در این‌باره بررسی و چاره اندیشی نکرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه در غرب متأثر از فضای مجازی، نهادی به عنوان خانواده، نماد بیرونی مناسبی ندارد افزود: نباید به این سمت حرکت کنیم و نباید فضای مجازی را به حال خود رها کنیم.

عضو شورای‌عالی مجازی اضافه کرد: این شورا مسؤلیت کلی در این‌باره دارد و باید وظایف را میان دستگاه‌ها تقسیم و آن‌ها را هماهنگ کند که در حال حاضر این موضوع مغفول مانده است.

تقی‌پور افزود: متاسفانه اراده لازم برای ایجاد نقشه راه یکپارچه برای مدیریت کل فضای مجازی وجود ندارد.

فلاح هم گفت: در جهان، حاکمیت، ورود به فضای مجازی را کنترل می‌کند.

در ادامه تقی‌پور گفت: متأسفانه ظرفیت لازم را در شورای‌عالی فضای مجازی برای تشکیل دبیرخانه این شورا به وجود نیاورده‌ایم و مرکز ملی فضای مجازی در جایگاه خود قرار نگرفته است.

وی تاکید کرد: باید از دانش آموختگان زبده در این‌باره استفاده کنیم.

عضو شورای‌عالی مجازی افزود: قیمت پهنای‌باند داخلی نباید با پهنای‌باند اینترنت بین‌المللی یکی باشد امّا تاکنون اینگونه بوده است و این بر روی کسب و کار فضای مجازی تأثیر می‌گذارد.

تقی‌پور ادامه داد: برای ۸۰ در صد کسب و کار فضای مجازی نیاز به پهنای‌باند اینترنت نداریم و برخی‌ها در داخل تولید کننده پهنای‌باند هستند.

وزیر اسبق ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: برای خرید پهنای‌باند از خارج باید به آنها پول بدهیم در حالی که به شرکت‌هایی که در داخل پهنای‌باند را تولید می‌کنند نه تنها پولی نمی‌دهیم بلکه از آن‌ها پول هم می‌گیریم.

در ادامه فلاح گفت: برخی از دولت مردان، فیلترینگ را به صورت هیولایی جلوه می‌دهند و کم کاری‌ها را پشت آنها پنهان می‌کنند.

وی با بیان اینکه نگاه فعلی این نیست که این راه را مسدود کنیم افزود: امّا نباید از کسانی که در داخل در فضای مجازی محتوا تولید می‌کنند، پول بگیریم.

این کارشناس فضای مجازی تاکید کرد: باید از تولید محتوای داخلی حمایت کنیم تا بتوانیم با محتوای خارجی رقابت کنیم .

در ادامه تقی‌پور گفت: ‌متأسفانه با توجه به تسلطی که رسانه‌های استکباری بر فضای مجازی دارند، نگذاشتند موضوع فیلترینگ یا پالایش به درستی برای مردم ما تبیین شود.

عضو شورای‌عالی فضای مجازی افزود: فیلترینگی که مد نظر ماست مربوط به محتواهای ناهنجار اخلاقی، ضدفرهنگی، ضدارزشی و ضداخلاقی است.

وی گفت: همه کشورها هم بر اساس ارزش‌های فرهنگی و اجتماعی خود سیاست‌های فیلترینگ هوشمند را اعمال می‌کنند.

تقی پور افزود: باید مطالب غیر اخلاقی و نامناسب را حذف کنیم امّا این موضوع هنوز اتفاق نیفتاده است.

وزیر اسبق ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه کرد: مقام معظم رهبری راه را در این‌باره روشن کردند و اگر به فرمایشات ایشان عمل شود بیش از نود درصد مشکلات حل خواهد شد.

وی افزود: امیدواریم دستور کار اساسی که مقام معظم رهبری فرمودند در دستور کار شورای عالی فضای مجازی قرار گیرد.

منبع : تسنیم
کد مطلب: 42729
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام