۰
plusresetminus
شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۹

سامسونگ بزرگترین هارددیسک دنیا را عرضه کرد

ایتنا- هارددیسک جدید سامسونگ تنها 6 سانتیمتر طول دارد و از تراشه فلش 256 Gbit (32GB) NAND بهره می‌برد که ظرفیت آن برابر تراشه‌های فلش موجود در بازار است.
سامسونگ بزرگترین هارددیسک دنیا را عرضه کرد


نیاز روزافزون کاربران به فضای ذخیره‌سازی اطلاعات، یکی از عوامل شکل‌گیری فناوری ابری (cloud) بود. اما در جایی که دسترس به فضای ذخیره‌سازی ابری محدود یا غیر ممکن است، تنها راهکار باقی مانده، استفاده از هارددیسک (دیسک سخت)‌های جانبی است.


به گزارش ایتنا از ایرنا، این افزایش نیاز موجب شده است بزرگ‌ترین هارددیسک‌های موجود در بازار که توسط دو شرکت سی‌گیت و وسترن دیجیتال تولید می‌شوند و بین 8 تا 10 ترابایت فضا دارند، دیگر قادر به تامین نیاز کاربران نباشند.

برای رفع این مشکل، شرکت سامسونگ هفته گذشته اعلام کرد، عرضه بزرگترین هارددیسک‌های بازار موسوم به PM1633a را با 15.36 ترابایت فضای ذخیره‌سازی، آغاز کرده است. این شرکت در ماه آگوست خبر تولید هاردیسک‌هایی با حجم نزدیک به 16 ترابایت را اعلام کرده بود.

در 16 ترابایت حافظه می‌توان حدود سه میلیون فایل صوتی، بیش از چهار هزار فیلم یا در حدود پنج میلیون عکس دیجیتالی را ذخیره کرد.

این هارددیسک تنها 6 سانتیمتر طول دارد و از تراشه فلش 256 Gbit (32GB) NAND بهره می‌برد که ظرفیت آن برابر تراشه‌های فلش موجود در بازار است.

در تراشه‌های NAND سلول‌های مورد استفاده برای ذخیره‌سازی اطلاعات در 24 لایه روی یکدیگر قرار می‌گیرند. اما سامسونگ راهکاری را یافته که می‌تواند 48 لایه از این سلول‌ها را در یک نانو ساختار سه‌بعدی روی هم قرار دهد و در نتیجه ظرفیت تراشه را به دو برابر افزایش داده است.

در هارددیسک جدید سامسونگ 500 تراشه سه‌بعدی NAND به کار رفته است. این هارددیسک قادر است اطلاعات را با حداکثر سرعت 10 گیگابایت در ثانیه منتقل کند. قیمت این هارددیسک هنوز مشخص نشده است اما قیمت آن هرچه که باشد انتظار می‌رود با تولید و عرضه انبوه هارددیسک ظرف مدت زمان کوتاهی قیمت آن نیز کاهش یابد.
کد مطلب: 41867
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام