۱
۰
plusresetminus
سه شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۲۲
در حالی که هر دو سایت فیلترند:

یوتیوب و نتفلیکس پشت دروازه‌های ایران: نباید مردم را معطل کرد

ایتنا- دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: اگر در زمینه vod‌ دیر بجنبیم نتفیلیکس و یوتیوب پشت دروازه های کشور ما هستند.
یوتیوب و نتفلیکس پشت دروازه‌های ایران: نباید مردم را معطل کرد


ابوالحسن فیروزآبادی در مراسم آئین رونمایی از پروژه ملی سامانه نمایش درخواستی "سند" با بیان اینکه VOD نباید طوری راهبری شود که عرصه برای فعالیت بازیگران داخلی و قدیمی تنگ شود, اظهار کرد: سینما به سمت تعاملی شدن رفته است و دوش به دوش VOD و IPTV, آپارات داخلی و یوتیوب را داریم. اگر دیر بجنبیم نتفیلیکس و یوتیوب پشت دروازه‌های کشور ما هستند.


به گزارش ایتنا از تسنیم دبیر شورای عالی فضای مجازی خاطر نشان کرد: فشار تکنولوژی در حوزه فرهنگ را تمام مردم حس می‌کنند پس نمی‌توانیم کار را به تعویق بیندازیم. شاید در صنعت فولاد و خودرو تعویق انداختن مشکلی نداشته باشد اما در حوزه فرهنگی نمی‌توان این کار را انجام داد.
او افزود: اگر پیشنهادی در این عرصه نداشته باشیم، فشار کمرشکنی را به مردم تحمیل کرده‌ایم که معلوم نیست این فشار ما را به کجا خواهد برد.
فیروزآبادی با بیان اینکه چنین کاری قابل تأخیر نیست، اذعان کرد: هم با وزارت ارشاد و هم سازمان صداوسیما جلسات متعددی داریم تا کار در این عرصه به سرعت شروع شود.

وی عنوان کرد: موبایل زمانی وارد کشور ما شد که دنیا از نسل اول عبور کرده و به 2G رسیده بود؛ بنابراین موبایل از نسل دوم وارد کشور ما شد و اصلا 1G را ندیدیم و درک نکردیم.
او ادامه داد: حال در حوزه VOD هم عقب ماندگی داریم که نباید بگذاریم بیش از این شود؛ اگر اقتصاد مقاومتی در کشور مبنای ملموسی داشته باشد، باید از اقتصاد مقاومتی شروع کنیم.
رئیس مرکز ملی فضای مجازی گفت: این حوزه در دنیا بازار بکری به حساب می‌آید که در کشور ما هم باید بومی شود.

وی با انتقاد از وضع زیرساخت‌های کنونی ارتباطات خاطر نشان کرد: ظرفیت زیرساخت بین‌المللی کشور به گونه‌ای است که اگر نتفلیکس هم بخواهد به کاربران ایرانی سرویس دهد نهایتا به ۶۰ هزار تماشاگر به صورت هم‌زمان نمی‌تواند سرویس دهد.
او افزود: برای رفع نقاط ضعف باید هر سه بخش تأمین کنندگان ارتباطی، سرویس دهندگان و محتواسازان را با هم به صورت یکپارچه توسعه دهیم.

فیروزآبادی با بیان اینکه در بخش مقررات‌گذاری VOD هم باید به گونه‌ای عمل شود که زمینه فساد و سوءاستفاده برچیده گردد، گفت: وزارت ارشاد اعلام کرده که در زمینه راه‌اندازی VOD از حق خودش گذشته است اما باید حق و حقوق خودش را تعیین کند زیرا بازار در آینده بزرگ می‌شود.
دبیر شورای عالی فضای مجازی ابراز کرد: باز هم تأکید می‌کنم در شرایط گذار، باید مبنایی را در کارهایمان لحاظ کنیم که به کمپانی‌های فعال داخلی در برابر نمونه‌های خارجی لطمه وارد نشود. از سویی دیگر نباید بستر ارائه VOD اینترنتی باشد که هزینه آن بالاست زیرا در این شرایط کاربران لزومی نمی‌بینند به سمت استفاده از شبکه‌های داخلی بروند بلکه امثال نتفلیکس را ترجیح می‌دهند.

وی با بیان اینکه سیر تحول در سینما به نسبت بیشتر از دیگر رسانه‌های تصویری نظیر تلویزیون بود، گفت: بعد از ویدئو تِیپ‌ها (همانند نوارهای VHS)، CD و به تبع DVD و تجهیزات امروزی به‌روز و ظهور یافت اما اکنون که به قبل نگاه می‌کنیم، می‌بینیم تمامی این دوره‌ها سر جای خودشان محفوظ هستند.
فیروزآبادی افزود: از سال ۱۹۹۴ ارائه خدمات VOD از مراکز علمی دنیا شروع شد و از سال‌های ۲۰۰۵-۲۰۰۷ به بعد شاهد رونمایی از رسانه‌های مطابق با این الگو با نام‌های نتفلیکس و آمازون هستیم. نتفلیکس اکنون در ۱۳۵ کشور دنیا و ایران ارائه خدمات می‌دهد.
دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه چنین رویه‌ای در تلویزیون هم اتفاق افتاد و اکنون شاهد ارائه IPTV هستیم، گفت: کلیه خدمات و تجهیزات قرار است تا سال ۲۰۲۰ مجهز به رشته‌های ارتباطی گردند تا با یکدیگر در ارتباط باشند که این موضوع بر بستر نسل پنجم ارتباطی محقق می‌گردد و قطعا در این حوزه بی‌تأثیر نخواهد بود.
وی همچنین یادآور شد: ضریب نفوذ تلویزیون و مدیا در دنیا همچنان روبه افزایش است و حتی ضریب VOD خانگی هم به سمت ۱۰۰ درصد میل می‌کند.
فیروزآبادی کالای فرهنگی را از جمله شاخص‌های توسعه یافتگی در دنیای امروز دانست و عنوان کرد: اندازه اقتصاد فرهنگی در دنیای امروز بسیار بر شاخص توسعه یافتگی تأثیرگذار است.
 
عدم دسترسی به این دو سایت در ایران
به گزارش ایتنا، این سخنان در حالی بیان می‌شود که سایت یوتیوب مدت‌هاست در ایران فیلتر شده است و قاعدتا توسط کاربران قابل دسترسی نیست.
همچنین سایت نت‌فلیکس هم که پیش‌تر قابل دسترس بود، با انتشار اخباری مبنی به تمایل به فعالیت در ایران، بلافاصله مسدود شد.
 
کد مطلب: 41451
نام شما
آدرس ايميل شما


feedback
United States
جالبیش اینه ایشون نمی دونن هر دو سایت فیلتر هستند شاید هم می دونن فیلترینگ هیچ تاثیری نداره
تلفن همراه شما چه برندی است؟
آيفون
سامسونگ
هوآوی
شيائومی
نوکيا
موتورولا
ايسوس
ساير