۰
plusresetminus
شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۴

چگونه از طریق گوشی هوشمند خدمات بانکی ایمن دریافت کنیم

ایتنا - بانکداری تلفن همراه بسیار آسان است و در وقت و هزینه‌های شما صرفه‌جویی می‌کند، اما باید به نحو مطلوب مورد استفاده قرار گیرد تا کاربر را دچار مشکل نکند.
چگونه از طریق گوشی هوشمند خدمات بانکی ایمن دریافت کنیم


پیش‌تر برای انجام یک تراکنش بانکی باید مدت‌ها در صف انتظار بانک‌ها منتظر می‌ماندیم ولی امروزه با پیشرفت بانکداری الکترونیک و به ویژه همراه بانک‌ها، کافی است گوشی همراه خود را برداشته و با فشردن چند کلید تمامی تراکنش‌های بانکی را انجام دهیم.


به گزارش ایتنا از مرکز ماهر، در نگاه اول داشتن چنین زندگی آرمانی بسیار لذت‌بخش است ولی آیا همه اقشار جامعه نسبت به خطرات احتمالی آن آگاهی کافی را دارند؟

چند درصد از افرادی که از همراه بانک‌ها برای انجام تراکنش‌های بانکی خود استفاده می‌کنند، اقدامات امنیتی لازم را در گوشی‌های هوشمند خود اعمال کرده‌اند؟

خارج از الزامات امنیتی گوشی هوشمند، سؤالی که وجود دارد این است که آیا انجام تراکنش‌های بانکی آن هم با فراوانی اخبار در زمینه سرقت اطلاعات بانکی و سودجویی‌های صورت گرفته در گوشی‌های هوشمند به صلاح است؟

در این که بانکداری همراه زندگی ما را آسان کرده است، شکی نیست، اما همین آسانی اگر با اقدامات پیشگیرانه همراه نباشد، می‌تواند مخاطراتی را برای ما به وجود آورد.

بدافزارهای همراه بانک‌ها، در حال پیشرفت و تکامل
بیشتر بدافزارهای رایج که برای حمله و دستیابی به اطلاعات بانکی مورد استفاده قرار می‌گیرند، همان تروجان‌ها و بات‌های موبایل‌ها و یا ترکیبی از آن دو هستند.

بدون داشتن ضدویروس روی گوشی هوشمند خود آنها توانایی ورود به سیستم شما را پیدا کرده و جزئیات کارت اعتباری و گذر واژه‌های حساب بانکی شما را به دست آورده و برای سرور مهاجم مورد نظر ارسال می‌کنند.
برخی از تروجان‌های همراه بانک‌ها بسیار پیچیده هستند و توانایی دور زدن پیشرفته‌ترین سیستم‌های امنیتی را نیز دارند. با این اوصاف چگونه با این دست حملات پیچیده مقابله کنیم؟

رعایت نکاتی مهم برای داشتن تجربه‌ای ایمن از بانکداری همراه

اگر بانک عامل شما برنامه کاربردی همراه بانک خود را ارائه کرده، بهتر است آن را روی گوشی هوشمند خود نصب و از دسترسی به حساب بانکی خود از طریق مرورگر گوشی هوشمند خود جدا خودداری کنید.

(برنامه کاربردی همراه بانک را تنها از سایت رسمی بانک موردنظر دانلود کنید.)
اگر بانک عامل شما تنها خدمات خود را از طریق وب ارائه می‌کند (به این معنی که بانکداری موبایل را پشتیبانی نمی‌کند) از دسترسی به حساب بانکی خود از طریق مرورگر گوشی آن هم بدون داشتن یک ضدویروس به روز و قدرتمند روی آن جدا خودداری کنید.

از استفاده از شبکه‌های بی‌سیم در مراکز عمومی برای انجام تراکنش‌های بانکی خودداری کنید و ارتباط بلوتوث را هنگامی که از آن استفاده نمی‌کنید، خاموش نگه دارید.

در غیر این صورت، با این‌کار شما راه را برای شنود و نفوذ افراد مهاجم نسبت به دریافت اطلاعات تراکنش بانکی و یا نصب برنامه‌های جاسوسی و دیگر بدافزارها بر روی گوشی هوشمند خود باز نگاه داشته‌اید.
سیستم‌عامل و برنامه‌های کاربردی موجود در گوشی هوشمند را به روز نگاه دارید. به ویژه مرورگر اینترنت خود را، زیرا بیشتر بدافزارها از حفره‌های امنیتی نسخه‌های تاریخ گذشته برای نفوذ استفاده می‌کنند.
از یک ضدویروس مناسب در گوشی هوشمند خود استفاده کنید. شما هیچ‌گاه نمی‌دانید چه زمانی نیاز به انتقال ضروری پول دارید و در این زمان از کدام یک از روش‌های بانکداری همراه استفاده خواهید کرد.

ضدویروس‌های موبایل و ابزارهای ضد Phishing باید شما را در برابر این گونه تهدیدات محافظت کنند.
کد مطلب: 41333
نام شما
آدرس ايميل شما

نظر شما در باره طرح رجیستری موبایل چیست؟
طرح کاملا موفق بود
تا حدودی به نتیجه رسید
طرح کاملا شکست خورد
بنظرم طرح مبهمی است