۰
plusresetminus
سه شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۷

تراشه جدید اینترنت اشیا را همه گیر می‌کند

ایتنا- Deep learning در زمینه‌های مختلفی مانند شناسایی اشیا، شناسایی چهره و صدا و ... کاربرد دارد.
تراشه جدید اینترنت اشیا را همه گیر می‌کند


دانشمندان دانشگاه ام.آی.تی، موفق به طراحی یک تراشه باکیفیت شده‌اند که به محصولات همراه امکان می‌دهد الگوریتم‌های قدرتمند هوش مصنوعی را اجرا کنند و با دنیای اینترنت اشیا سازگار شوند.


به گزارش ایتنا از فارس، این تراشه‌ها اجرای شبکه‌های عصبی مشابه با شبکه‌های عصبی مغز انسان را تسهیل می‌کنند. شبکه‌های مجازی یاد شده حاوی واحدهای ساده پردازش اطلاعات هستند که در مغز انسان‌ها هم نمونه‌هایی از آنها موجود است.

تا به حال تراشه‌های متنوعی برای تقلید از این نوع شبکه‌ها عرضه شده بود، نمونه‌های جدید آنها هم که بر روی محصولات همراه نصب می‌شوند می‌توانند تا ۲۰۰ هسته مرکزی داشته باشند و همراه با واحدهای متناسب پردازش یک شبکه توزیع اطلاعات پردازش شده را به وجود آورند.

تراشه جدید عرضه شده توسط دانشگاه ام.آی.تی، قادر به اجرای قدرتمندانه شبکه‌های عصبی مذکور است که کارآیی آن از تراشه‌های قبلی همراه موسوم به mobile GPU ده برابر بیشتر است.

در نتیجه می‌توان از وسایل همراه مجهز به این تراشه برای انجام فعالیت‌های سنگین هوش مصنوعی یا اجرای الگوریتم‌های آموزش خودکار به رایانه‌ها و ... استفاده کرد.

مزیت این کار بی نیازی از انتقال و آپلود دستی اطلاعات به منظور به روز کردن سیستم‌های همراه و فرآیندهای در حال اجرا بر روی آنهاست.

این فرآیند که به آموزش دقیق یا Deep learning شهرت یافته‌تر زمینه‌های مختلفی مانند شناسایی اشیا، شناسایی چهره و صدا و ... کاربرد دارد.

با افزوده شدن Deep learning به گوشی‌های همراه یا دیگر محصولات همراه می‌توان بدون دسترسی به وای.فای هم از قابلیت‌های متنوعی بهره‌مند شد، زیرا سیستم از هوش کافی برای فهم خودکار و اجرای بسیاری از فرآیندها برخوردار است.

تراشه جدید که 'Eyeriss نام دارد بر روی خودروها، لوازم خانگی، در سازه‌های مهندسی، کارخانه‌ها و ... و در کنار حسگرهای ارسال کننده داده و اطلاعات به سرورهای شبکه‌ای هم قابل استفاده است و لذا در آینده در دنیای اینترنت اشیا هم نقش مهمی ایفا خواهد کرد.
کد مطلب: 41061
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام