۰
plusresetminus
يکشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۵۰

روایت وزیر ICT از لغو تحریم‌ و تغییر شرایط اینترنت

ایتنا- واعظی: اکنون تلاش‌های متعددی صورت گرفته تا مقدمات شبکه ملی اطلاعات فراهم شود و این بخش در آینده رونمایی خواهد شد.
روایت وزیر ICT از لغو تحریم‌ و تغییر شرایط اینترنت


وزیر ارتباطات به ارائه توضیحاتی درباره تاثیرات لغو تحریم‌های بین‌المللی بر وضعیت ارتباطی و اینترنتی کشور پرداخت.


به گزارش ایتنا از ایسنا، محمود واعظی در ارتباط با تاثیر شرایط جدید بین‌الملل بر جایگاه اینترنت ایران و وضعیت ارتباطی کشور گفت: طبیعی است در شرایط جدید فعالیت‌های ما با سرعت بیشتری دنبال خواهد شد.

وی در عین حال عنوان کرد: در گذشته در کشور حدود سه تا چهار میلیون کاربر اینترنت داشتیم. در ابتدای کار ما نیز با دو رویکرد پیش روی خود مواجه بودیم؛ اول آنکه برنامه‌های توسعه‌ای را به گونه‌ای طراحی کنیم که این بخش سرعت بیشتری داشته باشند یا آنکه همگام با حفظ کیفیت برای این بخش، به درخواست افرادی که مدت‌ها در صف انتظار بودند هم پاسخ دهیم.

واعظی افزود: ما رویکرد دوم را در نظر گرفتیم و بر همین اساس اکنون در کشور بیش از ۲۹ میلیون کاربر داریم که این رقم رشد چند برابری داشته است.

وی با تاکید بر عزم وزارت ارتباطات برای گسترش زیرساخت‌های ارتباطی،متذکر شد: اکنون تلاش‌های متعددی صورت گرفته تا مقدمات شبکه ملی اطلاعات فراهم شود و این بخش در آینده رونمایی خواهد شد.

وزیر ارتباطات کشور در ادامه‌ صحبت‌های خود با اشاره به تلاش دولت برای تحقق دولت الکترونیک اظهار کرد: تلاش داریم در بستر شبکه ملی اطلاعات با افزایش پهنای‌باند داخلی که طبق هماهنگی‌های صورت گرفته قرار است ۲۰ درصد افزایش در حوزه‌ اینترنت بین‌الملل و ۸۰ درصد در زمینه‌ پهنای باند داخلی باشد، به سمتی پیش برویم که انتظارات مردم که از اهمیت بسیاری نزد ما برخوردار است عملی شود.

ماهواره مصباح را پس می‌گیریم
واعظی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در پاسخ به این سوال که آیا به دنبال سفر به ایتالیا بحثی برای باز پس‌گیری ماهواره مصباح مطرح شده، توضیح داد: در آن سفر به شخصه همراه دولت نبودم، اما به هرحال موضوعات مربوط به این ماهواره دنبال شده و آن را پس خواهیم گرفت.

تلاش شرکت‌های بزرگ برای ورود به بازار ایران
وی در پاسخ به سوالی در ارتباط با تاثیر لغو تحریم‌ها بر ورود شرکت‌های مختلف ارتباطی به کشور اظهار کرد: در قالب گروه‌های مختلفی که برای مذاکرات اقتصادی به ایران آمده‌اند در اغلب موارد رئیس شرکت‌های بزرگ مخابراتی هم حضور داشته و مذاکراتی با آنها صورت گرفته است.

وزیر ارتباطات کشور ادامه داد: البته باید به این نکته توجه داشت که اگر شرکتی قصد فعالیت در ایران را داشته باشد، باید برخی از شرایط ما از جمله داشتن دفتری با نیروهای ایرانی را مورد توجه قرار دهد.

وی درباره‌ همکاری مشترک میان اپراتور اورنج فرانسه با شرکت ارتباطات سیار متذکر شد: در این زمینه مذاکراتی در حال پیگیری است.

داستان پیامک‌های تبلیغاتی به کجا می‌کشد
اما وزیر ارتباطات کشور در پاسخ به پیگیری‌های مجدد نمایندگان مجلس در خصوص پیامک‌های تبلیغاتی متذکر شد: طبق جلساتی که در شورای‌عالی فضای مجازی برگزار شده، قرار بر آن است که پیگیری محتوای پیامک‌ها برعهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد.

در هر صورت در این زمینه کمیته‌ای متشکل از ۹ تا ۱۰ عضو تشکیل شده و اگر ما هم در مجلس توضیحی در این خصوص ارائه کنیم، از جایگاه یکی از اعضای این کمیته خواهد بود.

واعظی همچنین یادآور شد: در حال حاضر اپراتورهای تلفن همراه کدهایی را به مشترکان خود اعلام کرده‌اند تا با ارسال آنها دریافت پیامک‌های تبلیغاتی به‌طور کامل مسدود شود.

وی ادامه داد: البته گویا برخی می‌گویند مایلند بخشی از این پیامک‌ها را دریافت کرده و بخش دیگری را نداشته باشند.

در این زمینه نیز اپراتور دوم به تازگی اقداماتی را انجام داده و اپراتور اول هم ظرف یکماه آینده اقدامات خود در این حوزه را اجرایی خواهد کرد.
کد مطلب: 40801
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام