۳
۰
plusresetminus
دوشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۳۸

چرا دل کندن از شبکه‌های اجتماعی سخت است؟

ایتنا- از هر 10 نفر کاربر فیس‌بوک، تنها یک نفر می‌تواند آن را به طور کامل کنار بگذارد!
چرا دل کندن از شبکه‌های اجتماعی سخت است؟


اگر تنها یک قاعده برای زندگی دیجیتال برخی‌ها وجود داشته باشد، می‌تواند این باشد: شما همیشه به فیس‌بوک برخواهید گشت.
البته ممکن است مدتی آن را کنار بگذارید، اپلیکیشن آن را از گوشی خود پاک کنید یا حتی حساب فیس‌بوک خود را غیرفعال کنید، اما تنها یکی از ۱۰ نفر کاربر فیس‌بوک، آن را به درستی کنار می‌گذارد.


به گزارش ایتنا از ایسنا،‌ تحقیقاتی در دانشگاه کرنل (Cornell) می‌تواند توضیح دهد که چرا ترک شبکه‌های اجتماعی بسیار دشوار است. آنها یک کمپین به اسم «۹۹ روز آزادی» راه انداختند و افراد علاقه‌مند به این پروژه را دعوت کردند و به این ترتیب ۴۰۰۰۰ نفر این دوره را گذراندند.

البته که بسیاری از افراد نتوانستند تا پایان ۹۹ روز پیش بروند، برای اینکه دلیل آن مشخص شود، محققان در روزهای ۳۳، ۶۶ و ۹۹، نظرسنجی‌هایی را شامل تعدادی سوال از شرکت کنندگان گرفتند.

شما فکر می‌کنید که فیس‌بوک اعتیادآور است

محققان دریافته‌اند کسانی که معتقد بودند فیس‌بوک اعتیادآور است، احتمال بیشتری داشت که قبل از ۹۹ روز سراغ آن بروند. وقتی که استفاده ‌کنندگان از فیس‌بوک، آن را یک عادت به حساب می‌آورند، محتمل‌تر است که با آن مثل یک عادت برخورد کنند. یکی از شرکت کننده‌ها در این تحقیق نوشته بود: در ۱۰ روز اول، هر زمان که یک مرورگر اینترنت را باز می‌کردم، انگشتم بی‌اختیار به سمت حرف f می‌رفت.

برای شما مهم است که چه کسی پروفایلتان را نگاه می‌کند

فیس‌بوکی‌هایی که از شبکه اجتماعی برای این استفاده می‌کنند که بر احساس دیگران نسبت به خود تاثیر بگذارند، محتمل‌تر بود که پیش از تمام شدن این دوره به فیس‌بوک برگردند، همچنین کسانی که معتقد بودند فعالیت آنها در فیس‌بوک تحت نظر است.

وقتی که در شرایط بدی هستید

این مورد کمی عجیب است. کسانی که حس و حال خوبی بودند، کمتر احتمال داشت که از این تعهد شانه خالی کنند. این موضوع از این جهت جالب است که تحقیقات نشان داده است که فیس‌بوک می‌تواند شما را در وضع روحی بدی قرار دهد. اگر احساس ناراحتی می‌کنید، احتمالا فیس‌بوک بهترین راه برای عوض کردن روحیه‌تان نیست.

فیس‌بوک تنها همدم شماست
وقتی که افراد شبکه‌های اجتماعی دیگری داشته باشند که به آنها مراجعه کنند، برایشان راحت‌تر است که از فیس‌بوک دوری کنند.

طبق تحقیقات، این پروژه به افراد کمک کرد که بازتاب شبکه‌های اجتماعی بر زندگی خود را ببینند و بیشتر مراقب آن باشند. بسیاری از استفاده‌کنندگان از فیس بوک، پس از تولد فرزند مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس‌بوک، نتوانستند تا پایان ۹۹ روز دوام بیاورند، اما با پاک کردن اپلیکیشن فیس‌بوک و یا کاهش استفاده روزانه، استفاده خود را محدود کردند.

این موضوع برای همه مفید بود؛ محدود کردن مراجعه به فیس‌بوک به یک بار یا دو بار در روز یا قرار دادن ساعاتی خاص برای فیس‌بوک، می‌تواند تاثیرات مثبتی بر سلامتی و کاهش استرس داشته باشد.

به علاوه، همه افراد به یک تغییر مثبت علاقه‌مند هستند. شما هم می‌توانید یک دوره ۹۹ روزه بدون فیس‌بوک را بگذرانید؟
کد مطلب: 40148
نام شما
آدرس ايميل شما


a
feedback
Iran, Islamic Republic of
خواندن گزارش هایی اینچنین ، مانند همیشه و مکرر ما را متوجه یک نکته اساسی در مورد علل رشد شبکه های اجتماعی در جهان می کند ، علت اصلی توجه به خواسته ها ، نیازها و سلیقه های روز اکثریت مردم است . و این کار با بررسی های دقیق آماری جوامع مختلف و توجه به روحیات و فرهنگ های ملل با تحقیق و بررسی اساتید و محققیق مسلط به جامعه شناشی و روانشناسی و... انجام و سپس حاصل تحقیقات در اختیار مجریان در همه زمینه ها ، که در این مورد خاص تسلط بر فضای مجازی می باشد ، با هدف اجرایی شدن قرار می گیرد، نتیجه هم که همه مشاهده می کنیم ، در غیر اینصورت غیرممکن است یک شبه و ناگهانی شبکه هایی مانند فیس بوک و یا تلگرام در کوتاهترین زمان به این درجه از رشد و محبوبیت برسند. رقابت با این پدیده های نوظهور هم بدون تحقیق و بررسی علمی با همکاری اساتید در همه زمینه ها غیر ممکن است.
feedback
United States
شما میتوانید بدون برق ۹۹ روز زندگی کنید
۹۹ ساعت چی
۹۹ دقیقه چی
۹۹ ثانیه چطور
من نمیتوانم
a
feedback
Iran, Islamic Republic of
بدون برق می توان مدتها زنده بود و زندگی کرد ، اما بدون برق نمی توان رفاه . آسایش فعلی را داشت
گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام